Πάφος FC-Ερμής Αραδίππου 4-1: Παράσταση για ένα ρόλο στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε με εμφαντικό τρόπο η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς

Τα προγνωστικά επιβεβαίωσε και μάλιστα με σχετική ευκολία η Πάφος FC, η οποία φρόντισε να βάλει βάσεις επικράτησης πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης με τον Ερμή Αραδίππου. Οι «φτεροπόδαροι» δέχθηκαν δεύτερη σερί τεσσάρα αποδεικνύοντας ότι έχουν αποδεχθεί την μοίρα τους, περιοριζόμενοι στο να πετύχουν γκολ της τιμής στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Με το δεύτερο σερί τρίποντο το οποίο κατέκτησε, η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς ανέβηκε στους 28 βαθμούς, ξεπερνώντας προσωρινά, έστω, τη Δόξα Κατωκοπιάς, προσεγγίζοντας το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με επιθετικές τάσεις ξεκίνησε την αναμέτρηση η Πάφος FC με τον Ράκελς στο 5ο λεπτό να σκοράρει ωστόσο ο Λετονός επιθετικός ήταν εκτεθειμένος μετά την τελική πάσα του Νέμετς και έτσι το γκολ δεν μέτρησε. Στο 10ο λεπτό ο Κουλς με σέντρα από αριστερά σημάδεψε τον Ανγκούλο ο οποίος έβαλε την προβολή στο ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας όμως τη μπάλα πάνω από α δοκάρια.

Το ζητούμενο για τους γηπεδούχους ήρθε στο 13ο λεπτό με τον Ράκελς να κινείται στα όρια του οφσάιντ και με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, να κάνει το 1-0. Στο 18ο λεπτό ο Ράκελς ανέλαβε ρόλο δημιουργού τροφοδοτώντας τον Ανγκούλο έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον τελευταίο να νικάει τον Φινιρίδη με πλασέ κάνοντας το 2-0, με το ένατό του φετινό γκολ.

Αποκτώντας προβάδισμα δύο τερμάτων οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον αντίπαλο με τον Ερμή να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο να δυσκολεύεται να μεταφέρει το σκηνικό στην αντίπαλη περιοχή. Στο 27ο λεπτό ο Νέμετς σημάδεψε τον Σιρόκ στο δεξί άκρο με τον τελευταίο να συγκλίνει και να απειλεί ανεπιτυχώς με το αριστερό πόδι.

Στο 35ο λεπτό ο Ανγκούλο θέλησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από απόσταση 25 μέτρων, με τον Φιρινίδη να πέφτει στην αριστερή του γωνιά και να αποκρούει. Τρία λεπτά αργότερα ο Φυλακτού έκλεψε μπάλα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και αφού συνδυάστηκε με τον Μαύρου, επιχείρησε σουτ το οποίο ήταν άστοχο.

Στο 42ο λεπτό ο Κατσιατής ανατράπηκε από τον Σιρόκ μέσα στη μεγάλη περιοχή ωστόσο παρά το γεγονός ότι φάνηκε να έχει καθαρό οπτικό πεδίο, ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν υπέδειξε την παράβαση. Δύο λεπτά αργότερα οι «φτεροπόδαροι» φλέρταραν με την μείωση του σκορ ωστόσο η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πηλέα κατέληξε στην αγκαλιά του Μολ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερό του προσωπικό γκολ έψαξε στο 49ο λεπτό ο Ράκελς, υποδεχόμενος μεταβίβαση από τον Παναγιώτου από αριστερά και απειλώντας με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή το οποίο όμως ήταν άστοχο. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Μέλο πάτησε περιοχή και ξεπέρασε δύο αντίπαλους ωστόσο το η συρτή μπαλιά από αριστερά δεν έτυχε εκμετάλλευσης από συμποδοσφαιριστή του.

Στο 54ο λεπτό ο Παναγιώτου με ατομική ενέργεια δημιούργησε ρήγμα από αριστερά σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Κουλς ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε τέταρτο γκολ με τον Ανγκούλο να εκτελεί από πλάγια θέση μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, αστοχώντας.

Στο 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίντακ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μολ. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφή με τον Νέμετς να γίνεται αποδέκτης κάθετης μεταβίβασης και αφού κέρδισε τη μονομαχία με τον Μπανούση, πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 4-0.

Οι μαζεμένες αλλαγές των δύο προπονητών από το 70ο μέχρι το 80ο λεπτό συνέβαλε στην πτώση του ρυθμού σε συνδυασμό βέβαια με την έκταση του σκορ, με τον Ερμή να απειλεί στο 81ο λεπτό με σουτ του Ψάλτη το οποίο κατέληξε κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα ο Πολίτσι απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο 89ο λεπτό ο Φυλακτού ύψωσε τη μπάλα για τον Μαντοβάνη ο οποίος με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίκτυα του Μολ μειώνοντας σε 4-1.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Συμμετοχή στα δύο πρώτα γκολ της παφιακής ομάδας είχε ο Ντενίς Ράκελς έχοντας εκτελεστικό ρόλο στο 13ο λεπτό και δημιουργικό στο 18ο. Αρχικά ο Λετονός ακραίος επιθετικός σκόραρε με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και στη συνέχεια μοίρασε την τελική πάσα στον Μπράιν Ανγκούλο, δίνοντας γερό προβάδισμα στην ομάδα του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Την οργάνωση του παιχνιδιού του Ερμή ανέλαβε ο Ντίντακ Ντεβέσα ωστόσο ο 28χρονος μέσος κινήθηκε σε ρηχά νερά και δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Με δύο τελικές προσπάθειες στο 63ο και 65ο λεπτό, ο Ισπανός δεν μπόρεσε ούτε να δημιουργήσει ούτε να εκτελέσει με τον προπονητή του να τον αποσύρει στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Στο 42ο λεπτό ο Κατσιατής μονομάχησε με τον Σιρόκ με τον τελευταίο να τον ανατρέπει μέσα στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο παρά το γεγονός ότι βρισκόταν κοντά στη φάση, ο Νεόφυτος Νεοφύτου δεν υπέδεξε την παράβαση.

Πάφος (Ζ. Κόπιτς): Μολ, Σιρόκ, Ιμπραχίμ (61' Ράζιτς), Παναγιώτου, Κουλς, Μπάνγκαρτ (73' Φόλμπρεχτ), Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (80' Πολίτσι), Νέμετς, Ντόμπνια, Ράκελς

Ερμής (Δ. Δασκαλάκης): Φινιρίδης, Κατσιατής (64' Πούννας), Μαύρου (69' Λύτρας), Ντίντακ (75' Μαντοβάνης), Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Λαγός, Μπανούσης, Ντε Μέλο

Σκόρερς: 13' Ράκελς, 18' Ανγκούλο, 54' Κουλς, 68' Νέμετς/89' Μαντοβάνης

Γήπεδο: Στέλιος Κυριακίδης

Διαιτητής: Νεόφυτος Νεοφύτου

Κίτρινες κάρτες: Ζίβουλιτς/Μαύρου

ΠΑΦΟΣ F.C.: Τελευταία Ενημέρωση

Πάφος: Κιχ!!!

Το αριστούργημα του Τάνκοβιτς υπενθυμίζει ότι και οι μονάδες καθορίζουν τις εξελίξεις