Έκοψε Βασιλό-Πιττα για δύο ο Παντσεον

Ισοπαλία στην Πάφο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο «Στέλιος Κυριακίδης», Πάφος και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Τα γκολ σημείωσαν οι Πίττας (36’) και Παντσεόν (89’).

Καλύτερος ο Απόλλωνας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως η Πάφος στα τελευταία στάδια ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει.

Α΄ Ημίχρονο

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα όμως να είναι πιο επικίνδυνος και πιο ουσιαστικός από την ομάδα της Πάφου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 4΄, όταν ο Πίττας με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, ανάγκασε τον Ρούτκο να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 29’ ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννιώτα, που από πλάγια θέση εντός περιοχής, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Ρούτκο, ο οποίος όμως απόκρουσε το σουτ του Ελλαδίτη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 36΄ με τον Πίττα. Ο Σάλαι πήρε από τον Γιαννιώτα και έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Πίττα εντός περιοχής να κάνει τη προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.

Η Πάφος παρά τις προσπάθειες των παικτών της, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στον Δημητρίου. Επίσης η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήταν μια άστοχη κεφαλιά του Σάιθ στο 32’.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης, παρά τις προθέσεις της Πάφου να γίνει πιο απειλητική, ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι καλύτερος.

Παρόλα αυτά, από ένα σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν για την ισοφάριση.

Πρώτα ήταν ένα μακρινό σουτ του Φουρ στο 64’ που έβγαλε δύσκολα ο Δημητρίου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κύπριος τερματοφύλακας έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ που έκανε ο Ακαλέ από πολύ καλή θέση εντός περιοχής.

Στο 76’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει με κεφαλιά του Ντιγκινί εντός περιοχής. Η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στα τελευταία λεπτά η Πάφος πίεσε ακόμη περισσότερο και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 89’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον.

Μετά το γκολ του Άγγλου δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Highlight: Το γκολ του Πάντσεον που σκόραρε σε ένα καθοριστικό σημείο. Μετά το γκολ του Άγγλου ο Απόλλωνας δεν είχε χρόνο να αντιδράσει και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Πάφος FC: Ρούτκο, Σαϊθ, Κβίντα, Βαρέλα (46΄Αντωνίου), Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (79' Τόρες), Ράκελς (46' Ακαλέ)

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Ακαλέ, Τόρες, Μέρφι, Ιάνοφ, Κιουζίκ, Λελιούκιν

Απόλλωνας: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σάλαϊ, Χάμπος, Μάρκοβιτς (72' Βασιλείου), Ματέι, Ντιγκινί (84' Μπένσοπ), Πίττας (72' Ντένιτς), Γιαννιώτας (84' Παναγιώτου)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ντένιτς, Νταμπό, Κατελάρης, Φιλιώτης, Μπένσοπ, Ψύχας, Βασιλείου, Χαραλάμπους

Σκόρερς: 89' Πάντσεον / 36' Πίττας

Κίτρινες: 7' Φουρ / 17' Μάρκοβιτς, 87' Βασιλείου