Έπιασε κορυφή με super Ζάιρο (vid)

Η Πάφος επέστρεψε στα νικηφόρα αποτέλεσμα και στην 1η θέση

Έκανε την δουλεία της η Πάφος που επικράτησε μe 3-0 της ΕΝΠ στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ είχε την πλήρη υπεροχή σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης , καθήλωσε την Παραλιμνίτικη ομάδα στο δικό της μισό και έτσι πήρε ένα ακόμη τρίποντο με το οποίο έπιασε κορυφή. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ζάιρο με τα γκολ του στο 9’ και 89’ αντίστοιχα. Το τρίτο γκολ πέτυχε στο ντεμπούτο του ο Αμπουραχίμι στο 93’.

Α’ Ημίχρονο

Φορτσάτα ξεκίνησε το παιχνίδι η Πάφος που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της.

Μόλις στη πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι στο 9ο λεπτό, η ομάδα του Μπεργκ πήρε προβάδισμα με τον Σεμέδο να αδειάζει υπέροχα τον Έχμαν από τα αριστερά, να κάνει την παράλληλη πάσα μέσα στη περιοχή και τον Ζάιρο να στέλνει εύκολα την μπάλα στα δίκτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων με την Ένωση να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Στο 36’ η Παφιακή ομάδα άγγιξε και το δεύτερο γκολ με τον  Βαλακάρι να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και τον Ζάιρο να μην μπορεί να βρεθεί στη πορεία της μπάλας.

Ένα λεπτό μετά οι «γαλάζιοι»  έχασαν ακόμη μια καλή φάση με τον Τάνκοβιτς να πασάρει στον Ικόκο μέσα στη περιοχή, με τον Αφρικανό να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Κόστιτς.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση στο 45’, με πρωταγωνιστή τον Βουκσένοβιτς που έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και τον Άντος να αποκρούει εξαιρετικά για να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα.

Β’ Ημίχρονο

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το Β’ μέρος με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ΕΝΠ να περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη ήρθε για την Παφιακή ομάδα στο 60’, με τον Τάνκοβιτς να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, ο Σεμέδο να κάνει το σουτ και τον Κόστιτς να αποκρούει.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο 2-0 με τον Σεμέδο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να βγαίνει απέναντι από τον Κόστιτς και με ένα κακό πλασέ να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την ομάδα του Μπεργκ να έχει την καθολική υπεροχή και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Άντος.

Στο 85’ ο Σεμέδο έχασε μια κλασική ευκαιρία για να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του. Ο Αφρικανός ακραίος επιθετικός βγήκε απέναντι από τον Κόστιτς χωρίς πίεση με τον τελευταίο να του λέει όχι.

Τέσσερα λεπτά μετά η Πάφος βρήκε την λύση με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ζάιρο ο οποιος πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Αμπουραχίμι και έγραψε το 2-0.

Το «κερασάκι στη τούρτα» ήρθε να βάλει ο παίκτης που έδωσε την ασσίστ στο προηγούμενο γκολ. Ο Αμπουραχίμι στο ντεμπούτο του με την Παφιακή ομάδα πέρασε όποιον βρήκε μέσα στη περιοχή της Ένωσης, πλάσαρε τον Κόστιτς και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (78' Αμπουραχίμι), Ντράγκομιρ (84'  Χότσκο), Μπάιριτς, Zoυνίνιο.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά (70' Γεβρέμοβιτς), Κωνσταντίνου (61' Μέιρα), Βουτσένοβιτς (61' Ρουσιάς), Κοτσώνης, Μαυρουδής (70' Κατσιαρής), Λαμί (88' Γαβριήλ).

Σκόρερ: 9', 89' Ζάιρο, 93' Αμπουραχίμι / -

Κίτρινες: - / 14' Κωνσταντίνου, 31' Κοτσώνης, 31' Μαυρουδής

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης