Πάφος-Άρης 4-1: Μεγάλη νίκη και πρόκριση στους «8» για την Πάφο (vid)

Πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου για την ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς

Πολύ σημαντική νίκη για την Πάφο, ανέτρεψε το 2-1 του πρώτου αγώνα και έτσι με το 4-1 στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» ενάντια στον Άρη, η ομάδα του Κόπιτς πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Νέμετς, ωστόσο ισοφάρισε ο Άρης με τον Χατζηπασχάλη. Στο 2ο μέρος τα γκολ των Νέμετς, Λουλίνια και Ράσιτς έδωσαν το εισιτήριο στην Πάφο. Σωστά φωνάζουν οι του Άρη για ακυρωθέν γκολ του Μαραγκουδάκη, ο οποίος καλυπτόταν και ενώ το σκορ ήταν 2-1.

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Πιο δυνατά και με καλύτερη διάθεση ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, προσπαθώντας για ένα γρήγορο γκολ έτσι ώστε να αποκτήσουν προβάδισμα πρόκρισης. Στο 9ο λεπτό είδαμε την πρώτη καλή στιγμή για την Πάφο με τον Λουλίνια, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Σπόλιαριτς. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε και ως αποτέλεσμα στο 21ο λεπτό, ο Νέμετς, από το γύρισμα του Λουλίνια έκανε το 1-0. Παρ’ όλα αυτά και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χατζηπασχάλη στο 31’. Αρχικά ο Ορτέγκα έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο νεαρός άσος του Άρη έδωσε σκορ πρόκρισης για την ομάδα της Λεμεσού, το οποίο ήταν και το σκορ του 1ου μέρους.

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Δεν πρόλαβε καλά-καλά να ξεκινήσει το 2ο μέρος και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από κράτημα του Μαμμίδη στον Μπάγκαρτ. Ο Νέμετς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και από τα 11 βήματα έκανε το 2-1 για την Πάφο στο 48’. Στο 57’ ο Άρης σκόραρε με τον Μαραγκουδάκη ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Στην αμέσως επόμενη φάση και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό η Πάφος έκανε το 3-1 με τον Λουλίνια, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σπόλιαριτς. Στο 64’ ο Ανγκούλο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 79ο λεπτό η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ράσιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 90΄ο Ράσιτς με πλασέ έκανε το 4-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους και έτσι η Πάφος πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πάφος: Αναμφίβολα τα 2 γκολ του Νέμετς ήταν καθοριστικά στην εξέλιξη του αγώνα. Γενικά είχαν μια πολύ καλή εμφάνιση οι ποδοσφαιριστές της Πάφου.

Άρης: Ο καθένας έδωσε τον καλύτερο του εαυτό, παρ’ όλα αυτά δεν τα κατάφερε η ομάδα της Λεμεσού

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Πάφος: -

Άρης: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Πάφος (Κόπιτς): Σημαντική νίκη-πρόκριση για την ομάδα του και πλέον κοιτάζει την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Άρης (Μαρτίδης): Το πάλεψε μέχρι τέλους η ομάδα του, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Σωστά φωνάζει για το ακυρωθέν γκολ του Μαραγκουδάκη το οποίο θα έδινε σκορ πρόκρισης για την ομάδα του.

Διαιτητής (Θεουλή Χρυσοβαλάντης): Στο 57ο λεπτό ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Μαραγκουδάκη. Ο Κύπριος ποδοσφαιστής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Από την τηλεοπτική προβολή φάνηκε ότι ήταν καλυμμένος. Στη συνέχεια της φάσης η Πάφος έκανε το 3-1.