Ερμής – Πάφος 1-2: Νικηφόρο αντίο με «υπογραφή» Ράσιτς και χαμόγελα Νέμετς

Μόνος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ ανέβηκε ο επιθετικός της Παφιακής ομάδας φτάνοντας τα 16 γκολ

Νικήτρια με 1-2 έφυγε σήμερα από το «N. Papas Group – Αμμόχωστος Επιστροφή» η Πάφος κόντρα στον Ερμή στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 32ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό ο Μαύρου με εύστοχο πλασέ εντός περιοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν για να ανατρέψουν τα δεδομένα ο Νέμετς με προβολή εντός περιοχής στο 31΄ και ο Ράσιτς με ωραία κεφαλιά στο 81΄. Κερδισμένος από την σημερινή αναμέτρηση βγήκε περισσότερο ο Νέμετς, καθώς με το σημερινό του τέρμα, έφτασε τα 16 στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ, στο +1 από τους Τρισκόφσκι και Χουράδο.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Χωρίς κάποια φάση πέρασε το πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού, διάστημα στο οποίο ο Ερμής είχε την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας. Οι «φτεροπόδαροι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους τελική φάση στο ματς. Στο 20΄ ο Φυλακτού, έπειτα από κλέψιμο εκτός περιοχής, έδωσε αμέσως κάθετη πάσα στον Μαύρου που με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Αγγελόπουλο για το 1-0! Το γκολ του Ερμή «άναψε» το παιχνίδι καθώς στην συνέχεια οι δυο ομάδες βγήκαν μπροστά και έφτιαξαν φάσεις. Στο 21΄ ο Νέμετς έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Φιρινίδης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε. Ένα λεπτό αργότερα ο Ζαχαρίου σύγκλινε από αριστερά και έκανε το χαμηλό σουτ το οποίο και πάλι μάζεψε ο Φιρινίδης. Στο 24ο λεπτό ο Πηλέας βρήκε χώρο εκτός περιοχής και δοκίμασε το πόδι του, όμως η προσπάθειά του έφυγε ψηλά. Στο 25΄ ο Ράσιτς μπήκε από πλάγια εντός περιοχή και έκανε το σουτ που κατέληξε χαμηλά στα χέρια του Φιρινίδη. Τελικά, στο 31ο λεπτό η Πάφος βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα, με συνήθη ύποπτο, Άνταμ Νέμετς. Ο Ράσιτς τα έβαλε και νίκησε τη μάχη απέναντι σε δυο αντιπάλους, έφυγε ταχύτητα στην επίθεση και έδωσε παράλληλα στην περιοχή στον Νέμετς που με κοντινή εκτέλεση έκανε το 1-1. Στην τελευταία φάση πριν την λήξη του ημιχρόνου, στο 37΄, μια δυνατή κεφαλιά από τον Νέμετς εντός της περιοχής πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Β΄ Ημίχρονο: Με μία αλλαγή στη σύνθεση της μπήκε στην επανάληψη η Πάφος, με τον Λουλίνια να περνά στη θέση του Ζαχαρίου. Πρώτη καλή στιγμή στο Β΄ μέρος πρόηλθε από τους φιλοξενούμενους όταν στο 52ο λεπτό ο Ράσιτς πέρασε εντός περιοχής από πλάγια θέση και έκανε το σουτ, το οποίο όμως απέκρουσε με τα πόδια ο Ψάλτης. Στο 69΄ ο Ράσιτς έδωσε εντός περιοχής στον Νέμετς, όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ και να απειλήσει. Δυο λεπτά αργότερα ο Ιμπραχίμ δεχόμενος μπαλιά στην πλάτη της άμυνας δεν μπόρεσε με το κεφάλι να βρει στόχο εντός μικρής περιοχής. Στο 75΄ η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει την ανατροπή. Ο Ράσιτς έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε τον Φιρινίδη εντός περιοχής, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έσωσε με το σώμα. Στο 81΄ έγινε τελικά η ανατροπή. Ο Ιμπραχίμ σέντραρε στο 2ο δοκάρι όπου ο Ράσιτς, σε δεύτερο χρόνο, με ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-2! Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Ερμής έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Κατσιατής μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από πλάγια θέση, όμως το σουτ που έκανε από κοντά έφυγε ψηλά. Λίγα δευτερόλεπτά προηγουμένως ο Γεωργίου έκανε το σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα πολύ εκτός εστίας.

Κοουτσάρισμα:

Δασκαλάκης (Ερμής): Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο τεχνικός των γηπεδούχων. Καλή παρουσία είχε συνολικά στο παιχνίδι ο Ερμής, όμως η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δυο ομάδων έκανε την διαφορά.

Κόπιτς (Πάφος): Με 4-3-3 και τον Νέμετς να κινείται κεντρικά, δίπλα από τον Ράσιτς κατέβασε την ομάδα του ο προπονητής των φιλοξενουμένων. Δεν έφτασε υψηλά στάνταρ απόδοσης η ομάδα του, όμως κατάφερε να πάρει το ζητούμενο και να αποχαιρετήσει με νίκη τη φετινή πετυχημένη χρονιά.

Διακριθέντες: Ο Λύτρας από πλευράς φιλοξενουμένων έδειξε θετικά στοιχεία, ενώ και ο Φιρινίδης ήταν σταθερός στην απόδοσή τους κρατώντας τους γηπεδούχους στο παιχνίδι μέχρι το τέλος. Από τους φιλοξενούμενους πολύ καλή απόδοση είχε ο Ράσιτς που σκόραρε, είχε μια ασσίστ και δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Δεν ικανοποίησαν: Δεν βοήθησε επιθετικά κυρίως ο Φυλακτού, από τα πόδια του οποίου στηρίζεται η ανάπτυξη των φτεροπόδαρων. Δεν υστέρησε κανείς ιδιαίτερα από πλευράς φιλοξενουμένων.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος έβγαλε την αναμέτρηση ο Κωνσταντίνος Φωτίου και οι βοηθοί του.

Ερμής (Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Πουτζουρής (Μαντοβάνη 61΄), Ταραλίδης (Πούννας 54΄), Κατσιατή, Μαύρου, Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Λαγός, Γεωργίου, Λύτρα (Μακρίεβ 72΄).

Πάφος (Κόπιτς): Αγγελόπουλος, Χολτ, Ζαχαρίου (Λουλίνια 46΄), Αντωνίου, Ράσιτς, Κουλς (Ιμπραχίμ 43΄), Φόλμπρεχτ, Πάτρικ, Ζίβουλιτς, Λελιούκιν (Στεφάνου 68΄), Νέμετς.

Σκόρερ: Μαύρου (20΄) / Νέμετς (31΄), Ράσιτς (81΄)

Κίτρινες κάρτες: Λύτρα / Ράσιτς, Φόλμπρεχτ, Ιμπραχίμ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου