ΕΝΠ - Πάφος 1-2: Διπλό παραμονής με την σφραγίδα του Κουλς!

Πολύ σημαντική νίκη για την Πάφο

Πολύ σημαντικό διπλό για την Πάφο μέσα στο «Τάσος Μάρκου» καθώς επικράτησε της Ένωσης με 1-2 για την 4η αγωνιστική της 2ης φάσης του Πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για την ομάδα του Κόπιτς σημείωσε ο Κουλς στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ για την Ένωση, η οποία ήταν καλύτερη στο 2ο μέρος, ο Αντωνίου. Με αυτή τη νίκη η Πάφος πάει στην 8η θέση με 25 βαθμούς, ενώ η Ένωση πέφτει στην 10η θέση με 24 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις κι αυτό γιατί από το μόλις 4ο λεπτό είδαμε γκολ. Συγκεκριμένα έγινε πολύ ωραία μπαλιά στην περιοχή της ΕΝΠ από τον Καρώ και ο Κουλς με κεφαλιά και αφού νίκησε τον Ολίβα έκανε το 0-1 για την Πάφο. Στο 9’ ο Κλέιμαν έκανε το λάθος, ο Κουλς πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι ποδοσφαιριστές της Πάφου συνδυάστηκαν πολύ ωραία με τον Κουλς να είναι ο τελικό αποδέκτης της μπάλας και με άψογο πλασέ έκανε το 0-2. Στο 18’ ο Μολ απέκρουσε εντυπωσιακή στην κεφαλιά του Γκοζλάν και έσωσε την εστία του. Στο 22’ ο Ιμπραχίμ μετά από προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Πέτρου. Στο 30’ ο Αντωνίου έκανε το σουτ, η μπάλα ωστόσο κόντραρε στον Ντόβμπνια. Στα επόμενα λεπτά η Πάφος έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και έτσι το 0-2 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την ΕΝΠ να προσπαθεί να γίνει απειλητική έτσι ώστε να μειώσει στο σκορ. Στο 57’ ο Ουντότζι έκανε το γύρισμα, ο Γκοζλάν βρήκε λίγο την μπάλα και έδωσε ασίστ στον Αντωνίου ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2 για την ΕΝΠ. Στο 66’ έγινε το μακρινό σουτ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ουντότζι και στη συνέχεια στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Αντωνίου έκανε το σουτ, η μπάλα όμως κάπου κόντραρε και πήγε για κόρνερ. Στο 72’ ο Ουντότζι εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε όμως την μπάλα λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 79’ η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο ημίχρονο με τον Νέμετς ο οποίος έκανε το γύρισμα αλλά η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στο 90’ ο Αντωνίου έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα όμως πήγε ψηλά και έτσι η Πάφος παρά την πίεση της Ένωσης πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Διακριθέντες:

ΕΝΠ: Η Ένωση πάλεψε μέχρι τέλους, ήταν καλύτερη στο 2ο μέρος, έχασε κάποιες καλές στιγμές αλλά δεν είχε κάποιο κέρδος από το παιχνίδι. Καλή εμφάνιση από τον Ουντότζι και τον Αντωνίου, ο οποίος σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του.

Πάφος: Αναμφίβολα τα δύο γκολ του Κουλς στο πρώτο δεκάλεπτο τον χρίζουν δίκαια ως τον πολυτιμότερο για την ομάδα του.

Απογοήτευσαν:

ΕΝΠ: Δεν απογοήτευσε κάποιος, εάν εξαιρέσουμε την αδράνεια στην άμυνα στα πρώτα λεπτά τα οποία οδήγησαν στα δύο γκολ της Πάφου και εν τα οποία εν τέλει έκριναν τον αγώνα.

Πάφος: Η Πάφος είχε προβλήματα στα δεξιά στο 2ο ημίχρονο, με τον Καρώ να αφήνει πολλές φορές εκτεθειμένη την άμυνα του.

Κοουτσάρισμα:

ΕΝΠ (Φελκ): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, με βάση την εικόνα του 2ου ημιχρόνου θα μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Πλέον βλέπει την αναμέτρηση της Τετάρτης με τον ΑΠΟΕΛ για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Πάφος (Κόπιτς): Παρόλο που ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, η ομάδα του έριξε πολύ την απόδοση της, στάθηκε τυχερή όμως στο τέλος μιας και δεν δέχθηκε την ισοφάριση.

Διαιτησία (Χριστοδούλου Κυριάκος): Η φάση του 82ου λεπτού είναι πιθανότατα αυτή που θα συζητηθεί μιας και φάνηκε πως υπήρξε παράβαση από τον Ντόβμπνια στον Ουντότζι μέσα στην περιοχή.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΕΝΠ: Κλέιμαν (Πέτρου 17'), Ριέρα, Ενόχ (Πίττας 46'), Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Αντωνίου, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Γκοζλάν (Κολοκούδιας 79')

Πάφος: Μολ, Καρώ, Σιρόκ, Ιμπραΐμ (Φόλπρεχτ  72'), Κουλς, Μπάνγκααρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Φιλιώτης 63'), Νέμετς, Ντόβμπνια, Ράκελς (Ράσιτς 75')

Σκόρερς: Αντωνίου / Κουλς (2)

Κίτρινες Κάρτες:  Φυτανίδης / Μπάγκααρντ, Καρώ, Ντόβμπνια, Ιμπραχίμ, Νέμετς