Γκολ ο Σακό, buzzer beater ο Θεοδώρου!

Ματσάρα στο Παφιακό…

Γκολ ο Σακό και ισοφάριση από τον Θεοδώρου, τελικό αποτέλεσμα 1-1. Ένα απολαυστικό παιχνίδι...

Α’ Ημίχρονο:

Στην συνολική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου η Πάφος είχε την υπεροχή. Τέσσερις τελικές φάσεις για την Πάφο και μόλις μία για την ΕΝΠ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 2ο λεπτό μετά από τετ α τετ του Σάκο, ο οποίος αστόχησε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Στεπάνιακ έχασε και αυτός την πρώτη ευκαιρία για την ΕΝΠ.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ο Σάκο και ο Πάντσεον έχασαν δύο καλές φάσεις. Στο 21ο λεπτό ο Αμπαρτζουνιάν έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα για να φέρει το ματς στα ίσα.

Το 1-0 ήρθε στο στο 32’ με σκόρερ τον Σακό. Ο οποίος σκόραρε και το πρώτο του γκολ στο νησί μας, βάζοντας μπροστά την ομάδα του.

Β’ Ημίχρονο:

Σε όλο το δεύτερο μέρος η Πάφος είχε την υπεροχή.

Στο 57’ ο Σάκο απείλησε μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο 64’ ήρθε και η τέταρτη τελική από τον Σάκο. Ο Κλέιμαν και η αστοχία της Πάφου, κράτησαν την ΕΝΠ στο παιχνίδι της διεκδίκησης.

Το δεκάλεπτο 60-70 η ΕΝΠ απείλησε χωρίς όμως να κάνει την μεγάλη φάση.

Στο 73’ η αποβολή του Μουλαζίμη ήρθε να ταράξει τα νερά στο παιχνίδι. Και εκεί που όλοι πίστευαν ότι οι βυσσινοί θα έσβηναν μηχανές έγινε το αντίθετο.

Η ΕΝΠ πίεσε, βγήκε ψηλά και στο 93ο λεπτό με γκολ buzzer beater του Θεοδώρου έγινε το 1-1.

Διακρίθηκαν: Αδιαμφησβήτητα ο Σακό με το γκολ που έβαλε και με την συνολική του εμφάνιση. Ο Θεοδώρου από την άλλη έβαλε το γκολ της ισοφάρισης κάνοντας το 1-1 στο 93’ και σίγουρα είναι πρόσωπο του ματς.

Απογοήτευσαν: Ο Ουντόζι δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου. Απογοητευτική γενικότερα η Ένωση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Πάφος: Ρούτκο, Λαφράνς, Αραγιούρι, Σιρόκ, Βαλεριάνος, Πάντσεον, Καμπράλ, Πανός, Βα, Σακό, Νέμετς.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σκεπάνιακ, Κοσμά, Αμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Αγγελής, Κυριάκου, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Θεοδώρου.

Σκόρερς: Σακό 32', Θεοδώρου 93'

Κίτρινες Κάρτες: Μουλαζίμης 15', Πάντσεον 39', Ριέρα 61 (3η κίτρινη),

Κόκκινες Κάρτες: Μουλαζίμης 73'

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου

ΠΑΦΟΣ F.C.: Τελευταία Ενημέρωση