Τακτακαλίτικο μπλόκο (vid)

Γκέλαρε απέναντι στον ουραγό Ολυμπιακό η Πάφος

Πρώτη μεγάλη γκέλα στην σεζόν για την Πάφο, η οποία δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του μαχητικού Ολυμπιακού με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 1-1. Πάλεψε μέχρι τέλους η ομάδα του Μάκη Σεργίδη, η οποία πήρε ένα πολύτιμο και χρυσό βαθμό κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος.

Α’ ημίχρονο

Χωρίς πολλά πράγματα ξεκίνησε ο αγώνας με την Πάφο να απειλεί για 1η φορά στο 7ο λεπτό όταν ο Τάνκοβιτς από τα 35 μέτρα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του αλλά ο Μολ έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά από αυτή την φάση η Πάφος άρχισε να κυριαρχεί και να φτιάχνει την μία φάση μετά την άλλη μιας και ο Ολυμπιακός ήταν σε παθητικό ρόλο. Η 2η καλή ευκαιρία ήρθε στο 11ο λεπτό όταν ο Σεμέδο κινήθηκε κάθετα μέσα στην περιοχή, πήρε την μπάλα, σούταρε αν και λίγο πλάγια αλλά ο Μολ απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τάνκοβιτς να απειλήσει ξανά όταν το σουτ του επιθετικού της Πάφου πέρασε λίγο έξω.

Η Πάφος μετά από αυτές τις 3 ευκαιρίες συνέχισε να παίζει σε ψηλό τέμπο και να ψάχνει το γκολ, το οποίο και κατάφερε να βρει στο 21ο λεπτό όταν από πάσα του Τάνκοβιτς, ο Ζάιρο εντός περιοχής σούταρε με πολύ ωραίο τρόπο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τα πανηγύρια όμως δεν κράτησαν αρκετή ώρα καθώς το γκολ ελέγχθηκε από το ΒΑΡ και με το on field review το γκολ δεν μέτρησε. Ο λόγος που δεν μέτρησε το γκολ είναι γιατί ο Τάνκοβιτς κινήθηκε από θέση οφσάιντ όταν πήρε την μπάλα αρχικά πριν πασάρει στον Ζάιρο. Η συγκεκριμένη απόφαση δεν άρεσε στον Χένινγκ Μπεργκ.

Μετά το ακυρωθέν γκολ του Ζάιρο ο ρυθμός έπεσε με την Πάφο να μην μπορεί να φτιάξει κάποια άλλη καλή ευκαιρία παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός δειλά δειλά κέρδισε κάποια μέτρα χωρίς όμως να κάνει κάτι επικίνδυνο μπροστά στην εστία του Άντος. Μόνο ένα φάουλ στο 35ο λεπτό που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Αυτό που σημειώνεται ως θετικό για τους μαυροπράσινους είναι ότι η πολυπρόσωπη άμυνα δούλεψε μετά το 21ο λεπτό.

Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου το μόνο καλό που σημειώθηκε ξανά ήταν ένα μακρινό σουτ του Ντράγκομιρ το οποίο απομάκρυνε ο Μολ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο 1ο μέρος το οποίο έληξε στο ισόπαλο χωρίς τέρματα 0-0.

Β’ ημίχρονο

Με δύο κίτρινες ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο καθώς ο Κβίντα και ο Πεχλιβάνης τιμωρήθηκαν από τον Μάριο Αντωνίου.

Η Πάφος χωρίς να είναι πιεστική και γρήγορη στην επίθεση, προσπαθούσε να ξεκλειδώσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ολυμπιακού αλλά μάταια, με την 1η καλή φάση να καταγράφεται στο 53ο λεπτό με την κεφαλιά του Τάνκοβιτς μετά την σέντρα του Αμπντουραχίμι να περνά έξω.

Στο 58ο λεπτό πάγωσε το Στέλιος Κυριακίδης. Σε μία ανύποπτη φάση και μετά από εκτέλεση κόρνερ της Πάφου η μπάλα κατέληξε στον Ζουνίνιο ο οποίος έκανε παιδικό λάθος και με πάσα προς τα πίσω έβγαλε μόνο τον Ψύχα με τον Άντος, με τον νεαρό άσο του Ολυμπιακού να πλασάρει σωστά και να ανοίγει το σκορ.

Αυτό το γκολ σόκαρε την Πάφο η οποία αντέδρασε άμεσα. Στο 61ο λεπτό ο Γκεριέρ έκανε το ίδιο λάθος και με πάσα προς τα πίσω έφερε τον Ζάιρο σε πολύ καλή θέση ο οποίος ξεπέρασε τον Μολ και σε κενή εστία ισοφάρισε.

Μετά το γκολ του Ζάιρο ο Ολυμπιακός κλείστηκε ξανά και η Πάφος που κρατούσε κατοχή ήθελε αλλά δεν μπορούσε να βρει τις φάσεις και να βάλει το 2ο γκολ καθώς ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλά οργανωμένος στα μετόπισθεν. Η επόμενη φάση μετά τα 2 γκολ ήρθε στο 76ο λεπτό όταν ο Τάνκοβιτς από το κέντρο του γηπέδου επιδίωξε να κρεμάσει τον Μολ αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 80ο λεπτό η Πάφος φώναξε έντονα για γκολ. Μετά από σέντρα που έγινε από αριστερά, ο Κβίντα πήρε την κεφαλιά, ο Μολ απέκρουσε με τα πόδια και οι φωνές εστιάστηκαν στο αν πέρασε η μπάλα την γραμμή η όχι. Η φάση ελέγχθηκε από το ΒΑΡ και επειδή από τις επαναληπτικές προβολές δεν ξεκαθάρισε αν η μπάλα πέρασε ολόκληρη την γραμμή, ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Ότι ακολούθησε στα επόμενα λεπτά ήταν ακόμα 3 ευκαιρίες για την Πάφο. Πρώτα το σουτ του Κβίντα στο 85ο λεπτό το οποίο απέκρουσε ο Μολ, η κεφαλιά του Βαλακάρι στο 90ο λεπτό με την μπάλα να περνά έξω, ενώ η τελευταία φάση ήταν το άστοχο φάουλ που εκτέλεσε ο Βαλακάρι στο 95ο λεπτό.

Η Πάφος πάλεψε και επιδίωξε να σκοράρει 2ο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι για 1η φορά φέτος έχασε βαθμούς στο σπίτι της. Από την άλλη ο Ολυμπιακός πήρε ένα χρυσό βαθμό κοντρα στην πρωτοπόρο.

Πάφος (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο (73' Βαλακάρι), Ικόκο, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Λιασίδης, Μπάρντι, Μουκτάρης, Γκεριέρ, Ντόσις, Ιωάννου (87' Χέντρικς), Ψύχας (65' Χριστοδούλου), Πεχλιβάνης, Νάνι, Κορομά (75' Ντεσιρέ)

Σκόρερ: 61' Ζάιρο58΄   Ψύχας

Κίτρινες: 47' Κβίντα48' Πεχλιβάνης, 56' Λιασίδης, 63΄   Κορομά

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Μάριος Αντωνίου

VAR: Κωνσταντίνος Φωτίου