Βαλακάρι, εσύ σούπερ σταρ!

Με δύο γκολ ο Φινλανδός οδήγησε την ομάδα του στην νίκη

Πολύ σημαντική νίκη για την Πάφο που επικράτησε του Ερμή με 3-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την τελευταία αναμέτρηση της 1ης φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σάιθ, ωστόσο ο Ερμής ισοφάρισε με το πέναλτι του Ρουσιά. Στο 2ο ημίχρονο ο Βαλακάρι το πήρε πάνω του και με δύο γκολ, ένα με πέναλτι και ένα με φάουλ έγραψε το τελικό 3-1. Με την νίκη της αυτή η Πάφος πάει στους 32 βαθμούς, ενώ ο Ερμής παραμένει στους 24.

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο 10ο λεπτό η Πάφος άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έγινε μια πρώτη κεφαλιά από τον Αραγιούρι, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Σάιθ ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση του Ερμή ήταν άμεση καθώς στο 20ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρουσιά, μετά από χέρι του Κβίντα μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Στο 38’ η Πάφος απείλησε με το εκτός περιοχής σουτ του Αλβάρεζ, ωστόσο ο Καϊκέ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο

Στο 59’ η Πάφος προηγήθηκε και πάλι στο παιχνίδι, αυτή τη φορά με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Βαλακάρι μετά από μαρκάρισμα του Χολτ στον Βα και έκανε το 2-1.

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το μακρινό σουτ του Φόλπρεχτ το οποίο αποκρούστηκε από τον Ρούντκο, ενώ η Πάφος απείλησε με σουτ του Βα, στο οποίο ο Καϊκέ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 85’ η Πάφος σφράγισε την νίκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι που σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα (Βαρέλα 75'), Βα (Τόρες 75'), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Άλβαρεζ (Καμπράλ 88'), Πάνιτς

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Γαβριήλ (Κοβάσεβιτς 62'), Μέιρα, Ρουσιάς, Ντίας, Φόλπρεχτ, Βάλπορτ (Κυριακίδης 29'), Γκάταριτς, Χολτ, Σιντιμπέ

Σκόρερς: Σάιθ, Βαλακάρι (2) / Ρουσιάς

Κίτρινες Κάρτες:  Κβίντα, Φυλακτού  / Φόλπρεχτ, Καραγκούνης, Κυριακίδης, Χολτ