«Βρυχήθηκε» με ανατροπή απ’ τον πάγκο

Δικαιώθηκε για τις αλλαγές του ο Κέρκεζ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε μια αγχωτική αλλά υπερπολύτιμη νίκη έφτασε η ΑΕΛ, η οποία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κέρδισε στο Μακάρειο την ΠΑΕΕΚ με 3-1. Το προσφυγικό σωματείο άνοιξε το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με τον Γιάνσεν, ωστόσο τα τέρματα των Μάζουρεκ (64’) και Μάιντεβατς (77’ και 92'), είχαν ως αποτέλεσμα οι «γαλαζοκίτρινοι» να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Καθοριστικό ρόλο στη νίκη της λεμεσιανής ομάδας διαδραμάτισαν οι αλλαγές που έκανε στην ανάπαυλα ο Ντούσαν Κέρκεζ, ο οποίος άλλαξε πρόσωπα και σχηματισμό, βάζοντας μεταξύ άλλων τους σκόρερ Μάσουρεκ και Μαίντεβατς.

Στους εφτά βαθμούς έφτασε η ομάδα της Λεμεσού, η οποία πανηγύρισε το πρώτο της φετινό διπλό, ενώ στους τέσσερις βαθμούς παρέμεινε η ΠΑΕΕΚ.

Α’ Ημίχρονο

Ονειρεμένη μπορεί να χαρακτηριστεί η εκκίνηση του αγώνα για την ΠΑΕΕΚ, η οποία πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με τον Γιάνσεν, που πέτυχε και το ιστορικό πρώτο εντός έδρας τέρμα του προσφυγικού σωματείου στην πρώτη κατηγορία.

Αφού οι γηπεδούχοι «έκρυψαν» την μπάλα, ο Ολλανδός ήταν ο τελικός της αποδέκτης, στη συνέχεια πάτησε περιοχή και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αντίπαλων αμυντικών, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, υπερέχοντας στην κατοχή της μπάλας, ωστόσο λίγο η αστοχία τους και λίγο η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, δεν τους επέτρεψε να φέρουν το ματς στα ίσα.

Όσον αφορά τις ευκαιρίες που ακολούθησαν μετά το γκολ του Γιάνσεν, στο 19’ ο Παπαφώτης έκανε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η επόμενη και τελευταία αξιόλογη στιγμή των «γαλαζοκίτρινων» στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 45’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Τσέποβιτς, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε και η ΠΑΕΕΚ, όταν στο 36’ ο Καπαρτής σούταρε εντός περιοχής και ανάγκασε τον Βοζίνια να διώξει με υπερένταση.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με τρεις αλλαγές και αλλαγή σχηματισμού άρχισε το δεύτερο ημίχρονο ο Ντούσαν Κέρκεζ, ο οποίος πέρασε εκτός τους Ριέρα, Παπαφώτη και Τόρες, πέρασαν οι Έουλερ, Μάσουρεκ και Μάιντεβατς.

Επίσης ο σχηματισμός άλλαξε σε 3-5-2, με τον Μαζάν να πλαισιώνει τους Σωτηρίου και Τεσέιρα πίσω, τους Έουλερ και Σάντος να αγωνίζονται ως φουλ μπακ και τους Τσέποβιτς και Μάιντεβατς την κορυφή της επίθεσης. Στον άξονα ήταν οι Μεντόγεβιτς, Μάσουρεκ και Πελέ, ο οποίος είχε πιο ελεύθερο ρόλο.

Η ΠΑΕΕΚ από την πλευρά της παρέμεινε σταθερή στο πλάνο της, αφού συνέχισε να αμύνεται μαζικά και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη καταγράφηκε μόλις στο 47’, όταν μετά από σέντρα του Μαίντεβατς στην περιοχή, ο Σάντος έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Παναγιώτου ήταν στη σωστή θέση και απόκρουσε.

Η επόμενη καλή στιγμή… ήταν και το γκολ της ισοφάρισης, καθώς στο 64΄του αγώνα ο Μάζουρεκ με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ο μέσος των «γαλαζοκίτρινων» απείλησε εκ νέου λίγα λεπτά αργότερα με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Παναγιώτου έδιωξε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 74’ ήταν η σειρά της ΠΑΕΕΚ για να απειλήσει, όταν ο Αριστοτέλους σούταρε εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η ανατροπή για την ΑΕΛ έμελλε να ολοκληρωθεί στο 77’, σε μια φάση η οποία ξεκίνησε από τον Μάζουρεκ, που μια σέντρα από το κέντρο βρήκε τον Τσέποβιτς, ο οποίος έδωσε Μάιντεβατς, που εντός περιοχής τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Σχεδόν δέκα λεπτά μετά η ομάδα της Κερύνειας «άγγιξε» την ισοφάριση, αφού ο Άντρις με έναν «κεραυνό» εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ενόχ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια, ο οποίος όμως έλεγχε τη φάση.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάιντεβατς, ο οποίος πήρε από τον Σάντος και πλάσαρε από κοντά για το 3-1.

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Έσσελινγκ, Ντίας (33' Άντρις), Δημητρίου, Νάντο (67' Ενόχ), Χαραλάμπους, Αριστοτέλους (76' Τίμερμανς), Καπαρτής (67' Βαρέλα), Γιάνσεν (76' Κωμοδίκης), Κόσιτς, Κούρος.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Σωτηρίου, Σάντος, Μαζάν (58' Ρέινολτς), Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης (46' Έουλερ), Ριερά (46' Μαίντεβατς), Πελέ (66' Τσάβες), Τόρες (46' Μάσουρεκ), Τσέποβιτς.

Σκόρερ: 1' Γιάνσεν / 64' Μάζουρεκ, 77' και 92' Μαίντεβατς.

Κίτρινες: 43' Γιάνσεν /72' Μεντόγεβιτς.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.