«Γαλαζοκίτρινο» διπλό και… οριστικά στη Β' η ΠΑΕΕΚ

Η ΑΕΛ κέρδισε με 3-0 την ομάδα της Κερύνειας στο Μακάρειο

Η ΑΕΛ έφυγε με το «διπλό» από το Μακάρειο κερδίζοντας την ΠΑΕΕΚ με 3-0. Για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη σκόραραν οι Νικολεττίδης (30’) και Μαρόσα (75’, 82’). Μετά και τη σημερινή ήττα η ΠΑΕΕΚ υποβιβάζεται και μαθηματικά στη Β’ Κατηγορία.

Α’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτα στον αγώνα. Πρώτη απείλησε η ΑΕΛ στο 4’ με τον Έουλερ, ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπάμπιτς έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Κεραυνός έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

Στα επόμενα λεπτά, η ΠΑΕΕΚ έβαλε αρκετή πίεση στη λεμεσιανή ομάδα και έψαξε το γκολ. Παρ’ όλα αυτά δυσκολεύτηκε να βρει τη ξεκάθαρη φάση καθώς η ΑΕΛ ήταν αρκετά συμπαγής και έκλεινε τους χώρους.

Στο 30’, στην πρώτη της τελική στον αγώνα, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη άνοιξε το σκορ με τον Νικολεττίδη. Ο νεαρός με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τσέποβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 0-1.

Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 34’, ο 19χρονος έχασε πολύ καλή ευκαιρία να πετύχει και δέυτερο γκολ καθώς από πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 37’, ο Ντίας επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κεραυνού.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-1.

Β’ Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη φάση στην επανάληψη με τον Μπάμπιτς στο 50’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, ο Κροάτης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες αλλά το σουτ έφυγε πολύ ψηλά.

Στο 61’ ήταν σειρά του Βαρέλα να απειλήσει. Ο Ουρουγουανός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν αρκετά αδύναμο και άστοχο.

Στο 75’ η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει με τον Μαρόσα και να σκοτώσει το παιχνίδι. Ο επιθετικός της λεμεσιανής ομάδας με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Παναγιώτου.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Σλοβένος πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Μπαλντέ μετά από ωραία ενέργεια έδωσε την μπάλα στον Μαζάν και ο τελευταίος σέρβιρε στον Μαρόσα ο οποίος δεν μπορούσε να αστοχήσει από εκείνη την απόσταση.

Η λεμεσιανή ομάδα έφυγε με το 3-0 από το Μακάρειο, στέλνοντας την ΠΑΕΕΚ και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία.

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Παναγιώτου, Ντίας, Σουμαόρο, Χαραλάμπους (76' Μιλτς), Βαρέλα (67' Αριστοτέλους), Μπάμπιτς (67' Νούνιτς), Κωμοδίκης, Καπαρτής (76' Ορ), Ράμος (81' Καϊμόλεν), Κούρος, Φραγκέσκου

ΑΕΛ (Παντελίδης): Κεραυνός, Φραντζής, Μεντόγιεβιτς (66' Ριστέφσκι), Νταβόρ, Τσέποβιτς (78' Μπαλντέ), Έουλερ (66' Ανδρέου), Ριέρα (58' Τόρες), Παπαφώτης, Μαζάν, Σωτηρίου, Νικολεττίδης (58' Μαρόσα)

Σκόρερ: - / 30' Νικολεττίδης, 75', 82' Μαρόσα

Κίτρινες κάρτες: - / 38' Έουλερ

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς

4ος Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου

VAR: Γιώργος Νικολάου