Ομόνοια – ΑΕΛ 2-0: Θύμισε Ομόνοια στο πιο κρίσιμο ραντεβού (vid)

Στην εξάδα με νίκη οι πράσινοι

Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια στο ΓΣΠ, κάνοντας την καλύτερη της εμφάνιση από την μέρα έλευσης του Γιάννη Αναστασίου στον «πράσινο» πάγκο. Η Ομόνοια σκόραρε ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με τον Ραμίρεζ να έχει εκπληκτική παρουσία. Η ΑΕΛ σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτή που έχουμε συνωθήσει την φετινή χρονιά, έμεινε στην σκιά του κακού της εαυτού και δίκαια δέχτηκε την ήττα. Η Ομόνοια με την νίκη της κλείδωσε την είσοδο της στην εξάδα του πρωταθλήματος αφήνοντας την Ανόρθωση εκτός.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να δείχνει κινητική μετρώντας μερικές καλές στιγμές με τον Ανόνια και τον Μυτίδη. Από το 20ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά οι «πράσινοι» άναψαν τις μηχανές και έκαναν ένα εντυπωδιακό 25λεπτο μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στο 22ο λεπτό ο Ο Τεϊσέιρα επωφελήθηκε τις κόντρες μέσα στην περιοχή από το πλάγιο του Νταβόρ ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ήταν εντελώς άστοχο. Στο 30ο λεπτό ο Λούκας Βύντρα έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα της ομάδας του με τον Μακρή να παίρνει την μπάλα μέσα από την περιοχή. Το σουτ του αν και ήταν καλό έφυγε λίγο έξω από την εστία του Παναγή. Από εκεί και πέρα η Ομόνοια εξαργύρωσε την υπεροχή της στην κατοχή με φάσεις βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΛ. Στο 32ο λεπτό ο Γκόμεθ γύρισε την μπάλα όμορφα στην περιοχή βρίσκοντας τον Τζιωνή που ήταν σε πολύ καλή θέση. Το σουτ του νεαρού όμως ήταν πολύ άσχημο με την μπάλα να φεύγει πλάγιο για την ΑΕΛ. Στο 38ο λεπτό ο Γκόμεθ έκανε την μπαλιά στον Ραμίρεθ με τον Τεϊσέιρα να κάνει το λάθος κατέβασμα και να την δίνει στον επιθετικό της Ομόνοιας. Ο Ραμίρεζ με εκπληκτικό τελείωμα έξω από την περιοχή νίκησε τον Πρότσεκ κάνοντας το 1-0 για την Ομόνοια. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τεϊσέιρα στην προσπάθεια του να κατεβάσει την μπάλα τραυματίστηκε, δίνοντας την θέση του στον Λαφράνς. Στο 42ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε κόρνερ με τον Γκόμεθ να το εκτελεί συστημένο στο κεφάλι του Κούσουλου. Ο Κύπριος διεθνής έπιασε την κεφαλιά βρίσκοντας τον Πρότσεκ εκτός θέσης με την άμυνα της ΑΕΛ να διώχνει την μπάλα σε νέο κόρνερ. Το ακριβώς επόμενο λεπτό ο Πρότσεκ σταμάτησε για ακόμη μια φορά τον Ραμίρεζ. Ο Κοσταρικανός έκανε το πλασέ πλάγια από την περιοχή αναγκάζοντας τον Πρότσεκ να απομακρύνει την μπάλα με όμορφη απόκρουση.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Παναγή φάνηκε σε μια φάση στο πρώτο ημίχρονο να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα δίνοντας έτσι την θέση του στον Μεχίας. Από εκεί και πέρα το πρώτο περίπου 20λεπτο της επανάληψης δεν ήταν καθόλου καλό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει τον χώρο του κέντρου και τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να κάνουν λάθη εκατέρωθεν. Στο 63ο λεπτό μετά από μια φάση διαρκείας ο Ραμίρεζ κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 σκοτώνοντας την ΑΕΛ. Ο Ντούσαν Κέρκεζ προσπάθησε να κάνει μερικές διορθωτικές κινήσεις περνώντας Χουράδο και Αγκάνοβιτς στο παιχνίδι αλλά χωρίς να δει διαφορά. Λίγο αργότερα στο 69ο λεπτό ο Κολοβός κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή με το σουτ του να καταλήγει ψηλά. Στο 88ο λεπτό ο Μόντες σκόραρε για την ομάδα της Ομόνοιας αλλά ήταν σε φανερή θέση οφ σαιτ με τον διαιτητή να ακυρώνει σωστά το τέρμα του Ισπανού. Η ΑΕΛ απάντησε με μια εκπληκτική ενέργεια του Μακρή που ανάγκασε τον Μεχίας να εκτιναχθεί. Ο Κύπριος άσσος της ΑΕΛ έπιασε το γυριστό μέσα στην περιοχή με τον Μεχίας να διώχνει εξ επαφής την μπάλα.

Μια πολύ καλή Ομόνοια στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς κατάφερε να πάρει τη νίκη και να είναι αυτή που θα βρίσκεται στην εξάδα. Ήταν στα δικά της πόδια και με μια εκπληκτική παρουσία δεν άφησε την ΑΕΛ να την απειλήσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ομόνοια: Θύμισε Ομόνοια στο σημερινό αγώνα. Δεν υστέρησε κανένας ποδοσφαιριστής σε κανένα τομέα. Πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα ο Μαυρίας. Εξαιρετικός ο Τζιωνής.

AEΛ: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ομόνοια: -

AEΛ: Πολύ κακό παιχνίδι γενικά από την ΑΕΛ. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν στο παιχνίδι η Λεμεσιανή ομάδα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Με τετράδα πίσω στην άμυνα με το 4-2-3-1 να είναι το αρχικό σχήμα το οποίο ξεκίνησε τον αγώνα. Ξανά στο δεξί άκρο της άμυνας ο Χάρης Μαυρίας με τους Γκόμεζ και Κατελάρη να είναι στον χώρο του κέντρου ως αμυντικά χαφ. Στα άκρα της επίθεσης τον Τζιωνή και τον Κολοβό. Εξαιρετική εμφάνιση στο παιχνίδι.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Από την πλευρά του και ο Ντούσαν Κέρκεζ ξεκίνησε τον αγώνα με τετράδα πίσω στην άμυνα. Σε ένα σύστημα 4-3-3 με τους Μυτίδη, Μακρή και Αντόνια να είναι μπροστά. Οι Νταβόρ και Λεάντρο Σίλβα πήραν την ευθύνη για τον χώρο του κέντρου. Προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα στο δεύτερο μέρος αλλά μάταια.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Θα μπορούσε να ήταν και πιο αυστηρός με τους ποδοσφαιριστές βγάζοντας σε μερικές φάσεις κίτρινη κάρτα σε αυτούς της ΑΕΛ. Σωστό το ακυρωθέν τέρμα του Μόντες.