Ομόνοια: Φιλική νίκη με Λοΐζου και Τιάγκο

Έκανε αρκετές δοκιμές ο Μπεργκ στην απουσία των διεθνών

Η Ομόνοια νίκησε με 2-0 τη Ξυλοτύμβου σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΓΣΖ. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας πέτυχαν οι Λοΐζου και Τιάγκο.

Ο Χένινγκ Μπεργκ δοκίμασε αρκετά πράγματα στο παιχνίδι δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε συνολικά 18 ποδοσφαιριστές.

Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησαν από τον αγώνα οι Ορτέγα και Σάκκης. Ο Κολομβιανός χτύπησε στο δοκάρι σε μια προσπάθεια του στο πρώτο ημίχρονο.

Η σύνθεση της Ομόνοιας: Κυριακίδης, Λούφτνερ, Σάκκης (58’ Παναγιώτου), Μαυρίας (62’ Λοΐζου), Λέτσιακς (62’ Σάββα), Κατελάρης, Γκόμεθ (46’ Χαραλάμπους), Ορτέγα (21’ Τιάγκο), Μποτεάκ (46’ Μανρίκε), Εζρά, Ντάρμπισαϊαρ (62’ Χριστοφόρου).

Το φιλμ του αγώνα

90' Τέλος του αγώνα.

88' Δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατελάρη, ο τερματοφύλακας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

87' Ωραία προσπάθεια του Λοΐζου και γύρισμα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

84' ΓΚΟΛ 2-0 για την ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Κυριακίδης με μακρινό βολέ βρήκε τον Τιάγκο και αυτός με ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα! Πολύ όμορφο το γκολ του Βραζιλιάνου.

80' ΓΚΟΛ 1-0 για την ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Εζρά έκανε τη σέντρα, αμυντικός έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Λοΐζου και αυτός με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ!

74' Μεγάλη φάση για την ομάδα μας, πλασέ του Λοΐζου εντός περιοχής, ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

65'  Κυριακίδης κάτω από την εστία, Μανρίκε, Λούφτνερ, Παναγιώτου και Χριστοφόρου στην άμυνα. Οι Κατελάρης, Χαραλάμπους και Εζρά τριάδα στη μεσαία γραμμή και οι Λοΐζου (αριστερά), Τιάγκο (δεξιά) και Σάββα στην επίθεση. Αυτή είναι η ενδεκάδα της Ομόνοιας αυτή τη στιγμή.

64' Ο Κέκκος έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, ο Κυριακίδης άπλωσε τα χέρια του και μπλόκαρε την μπάλα.

62' Τρεις αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα Λοΐζου, Χριστοφόρου, Σάββα και έξω οι Μαυρίας, Ντάρμπισαϊαρ και Λέτσιακς.

61' Ετοιμάζει μαζεμένες αλλαγές ο κ. Μπεργκ.

59' Συρτό σουτ του Πική εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη.

58' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας, ο Σάκκης πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Παναγιώτου.

52' Επικίνδυνη σέντρα του Μανρίκε στο πρώτο δοκάρι, αμυντικός του ΠΟΞ έδιωξε.

47' Στο αριστερό άκρο της επίθεσης πήρε θέση ο Μανρίκε και στη μεσαία γραμμή ο νεαρός Χαραλάμπους. Δεξιά στην επίθεση πήγε ο Εζρά.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46' Αλλαγές για την Ομόνοια, ο Χαραλάμπους στη θέση του Γκόμεθ και ο Μανρίκε στη θέση του Μποτεάκ.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.

39' Δυνατό σουτ του Μούσιτς, ο Κυριακίδης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

36' Κοντινό σουτ του Εμπά, η μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

35' Μεγάλη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Τιάγκο σέντραρε από αριστερά, ο Ντάρμπισαϊαρ εντός μικρής περιοχής έκανε την προβολή, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

32' Σέντρα του Λέτσιακς, σουτ του Τιάγκο, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

29' Δυνατό συρτό σουτ του Εζρά, έξω.

26' Προσωρινή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

22' Πρώτη επαφή του Τιάγκο και ωραίο πλασέ με τακουνάκι, ο τερματοφύλακας του ΠΟΞ μπλόκαρε σταθερα.

21' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια, ο Ορτέγα δεν μπορεί να συνεχίσει και αφήνει τη θέση του στον Τιάγκο. Ο Κολομβιανός χτύπησε στο δοκάρι σε μία προσπάθεια του προηγουμένως.

13' Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ, από κοντά ο Ορτέγα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

12' Ωραία προσπάθεια του Μποτεάκ, βρήκε τον Ορτέγα, αυτός σέντραρε και κέρδισε το κόρνερ.

11' Ο Μποτεάκ βρήκε τον Ντάρμπισαϊαρ εντός περιοχής, ο τελευταίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά αστόχησε.

6' Σουτ του Ορτέγα εκτός περιοχής, έξω.

5' Καλύτερα άρχισε τον αγώνα η Ομόνοια, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής.

1' Σέντρα στο φιλικό.

Η ενδεκάδα της Ομόνοιας: Κυριακίδης, Λούφτνερ, Σάκκη, Μαυρία, Λέτσιακς, Κατελάρη, Γκόμεθ, Ορτέγα, Μποτεάκ, Εζρά και Ντάρμπισαϊαρ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση