Πρώτη νίκη με ανατροπή

Με γκολ του Χαραλάμπους στο τέλος κέρδισε με 2-1

Με νίκη της Ομόνοιας με σκορ 2-1 έληξε το σημερινό ματς που έγινε στην Πολωνία με αντίπαλο τη Κ23 της Λέxια Γκτανσκ. Η νίκη ήλθε με ανατροπή αφού δέχτηκε τέρμα στο πρώτο λεπτό.

Ηταν η πρώτη  νίκη σε σύνολο τεσσάρων φιλικών αγώνων που έγιναν μέχρι τώρα.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, η Ομόνοια βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κομπρίνια που μετά από εκτέλεση κόρνερ, με σουτ νίκησε τον Ουζόχο. Η απάντηση ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Ραμίρες, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μανρίκε, ισοφάρισε.

Στο 88’ ήρθε το γκολ από πλευράς Ομόνοιας, με σκόρερ τον νεαρό Χαραλάμπους μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ήταν το 3ο στη σειρά φιλικό παιχνίδι επί Πολωνικού εδάφους και είδαμε ξανά δοκιμές από το Χένιγνκ Μπεργκ, που έριξε στην αρχική ενδεκάδα τους Ουζόχο και Εζρα με τον Αφρικανό να παίζει ενενήντα λεπτά και τον Ισραηλινό σαράντα πέντε.

Πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Ισραηλινός που έδωσε ταχύτητα και γενικά πνοή στην επίθεση. Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια είχε σχετικά καλό ρυθμό ενώ δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες. Ο Ουζόχο απέκρουσε πέναλτι και...  έστειλε μήνυμα. Σε αυτό το διάστημα κινήθηκε θετικά και ο Τιάγκο.

Στην επανάληψη με τις αλλαγές, έπεσε το τέμπο.  Πάντως οι νεαροί πάλεψαν και στο τέλος ανταμείφθηκαν.

Tο τελευταίο φιλικό θα γίνει στις 27/7 με αντίπαλο Ζάλγκιρις Κάουνας.

Η ενδεκάδα της Ομόνοιας:

Ουζόχο, Μαυρίας (48′ Λοΐζου), Λούφτνερ (63′ Γκαφούρ), Λανγκ (63′ Παναγιώτου), Μανρίκε (46′ Περέιρα), Κατελάρης (63′ Κούσουλος), Γκόμεθ (63′ Γκόμες), Τιάγκο (63′ Χαραλάμπους), Έζρα (46′ Κακουλλής), Χριστοφή (46′ Άλβες), Ραμίρες (63′ Μόντες).

Ενημέρωση από το φιλικό

Τέλος  αγώνα

88’ Σουτ του Χαραλάμπους σε κτύπημα φάουλ και γίνεται το 2-1.

78' Ο Ουζόχο  απέκρουσε  πέναλτι

71’ Σουτ φάουλ του Αλβες απόκρουση του κήπερ σε κόρνερ.

63’ Σουτ φάουλ του Γκόμεθ απόκρουση του κήπερ σε κόρνερ.

Ενδεκάδα: Ουζόχο, Μανρίκε (46΄ Περέιρα), Λούφτνερ, Λάνγκ, Γκόμεθ, Κατελάρης, Μαυρίας (46΄ Λοΐζου), Ραμίρεζ, Έζρα (46΄ Κακουλής), Τιάγκο, Χριστοφή (46΄ Άλβες)

Εναρξη  δευτέρου ημιχρόνου,

Τέλος πρώτου ημιχρόνου με την Ομόνοια σε αυτό το διάστημα, να αγωνίζεται σε διάταξη  4-2-3-1, να εκδηλώνει αρκετές επιθέσεις και να χάνει ευκαιρίες. Δραστήριος και γρήγορος ο Έζρα, ενώ καλές ενέργειες είχε και ο Τιάγκο.

43’ Σουτ του Κατελάρη, έξω η μπάλα.

40’ Σουτ του Τιάγκο απέκρουσε ο κήπερ σε κόρνερ.

31' Γκολ του Τιάγκο αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

28' Διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες. Καλή η εικόνα της Ομόνοιας, μπορούσε και για άλλα γκολ. Πολύ κινητικός ο Έζρα.

12' Γκολ η Ομόνοια με κεφαλιά του Ραμίρες από σέντρα του Έζρα.

10' Προσπαθεί να απαντήσει η Ομόνοια και βρήκε 1-2 καλές φάσεις.

1′ Γκολ 1-0 η Λέχια μετά από εκτέλεση κόρνερ και σουτ εντός περιοχής.

Σε διάταξη 4-2-3-1  η Ομόνοια. Στο τέρμα Ουζόχο, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Μανρίκε, στα χαφΚατελάρης, Ζόρντι Γκόμεθ, Τιάγκο, προωθημένος, στα αριστερά Έζρα, στα δεξιά Χριστοφή, κορυφή Ραμίρες.

O Ματ Ντάρμπισαιαρ δεν αγωνίζεται λόγω μυϊκού προβλήματος. Εκτός επίσης είναι οι Παναγή, Τζιωνής και Ορτέγα.