Πράσινη παντιέρα αντεπίθεσης για πρωτάθλημα

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τζιωνή...η Ομόνοια χωρίς Γιουρόπα επέστρεψε στο πρωτάθλημα με νίκη επί της Παφου

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta η Ομόνοια κέρδισε στο ΓΣΠ την Πάφο FC με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Μαρίνος Τζιωνής που σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του (14’ και 79’). Για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε προσωρινά ο Πάντσεον (45+1’).

Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα στη μεγαλύτερη του διάρκεια με την Ομόνοια όμως να είναι πιο απειλητική και να έχει τις περισσότερες ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις του αγώνα ζήτησαν πέναλτι για φάουλ του Λέζιακς πάνω στον Μέρφι εντός περιοχής. Ο Βασίλης Δημητρίου αρχικά έδωσε παράβαση εκτός περιοχής, αλλά στη συνέχεια αφού κατευθύνθηκε στο VAR αποφάσισε ότι δεν υπήρξε καμία παράβαση.

Με αυτό το αποτέλεσμα το «τριφύλλι» έφτασε τους 23 βαθμούς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Επίσης η Ομόνοια πλέον είναι στο μείον έξι από τη κορυφή και φαίνεται να επανέρχεται δυναμικά στην διεκδίκηση του τίτλου. Από την άλλη στους 20 βαθμούς και την έβδομη θέση έμεινε η Πάφος.

Α΄ Ημίχρονο

Χαμηλός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος με την Ομόνοια να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά και τις περισσότερες ευκαιρίες. Επίσης οι «πράσινοι» κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα της Πάφου μακριά από την εστία του Παναγή μέχρι και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, να αναφέρουμε ότι η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό όταν ο Λέζιακς έκανε τη σέντρα στη περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό της Πάφου και πήρε πορεία προς την εστία. Παρόλα αυτά ο Ρούτκο ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε.

Στο 14’ η Ομόνοια κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Τζιωνή. Το γκολ προήλθε από μια φάση διαρκείας, αφού προηγήθηκαν δύο αποκρούσεις από τον Ρούτκο σε ισάριθμα σουτ των Τζιωνή και Τιάγκο. Εν τέλη ο Κύπριος διεθνής, με τον Ρούτκο εξουδετερωμένο, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 41’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματα τους, με τον Τζιωνή να κάνει ένα δυνατό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ουκρανού τερματοφύλακα.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ομόνοια θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ, μετά από σέντρα στη περιοχή, ο Παναγή απομάκρυνε λανθασμένα και ο Πάντσεον εκμεταλλευόμενος την ευκαιρία που το εμφανίστηκε έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου

Β’ Ημίχρονο

Παρά το γεγονός ότι σημειώθηκαν δύο γκολ στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε χαμηλός, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ιδιαίτερη δυσκολία στη δημιουργία φάσεων.

Η Ομόνοια κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με δεύτερο γκολ του Τζιωνή στο 79’. Ο Κύπριος διεθνής κέρδισε τις κόντρες στη περιοχή και στο τετ-α-τετ με τον Ρούτκο σκόραρε το δεύτερο του γκολ για σήμερα.

Στη συνέχεια η Πάφος πίεσε για την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις του αγώνα ζήτησε πέναλτι. Στη συγκεκριμένη φάση ο Λέζιακς διεκδίκησε τη μπάλα μαζί με τον Μέρφι, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει αρχικά παράβαση και να δίνει κίτρινη στον Λέζιακς. Το ερώτημα αρχικά ήταν το κατά πόσο η παράβαση έγινε εντός ή εκτός περιοχής, όμως αφού κατευθύνθηκε στο VAR ο Δημητρίου αποφάσισε ότι ο Λέζιακς βρήκε μπάλα και ότι δεν υπήρξε καμιά παράβαση.

Highlight: Η ευστοχία του Τζιωνή στις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Ομόνοια: Παναγή, Σέχου, Παπουλής (90' Λοίζου), Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέτζιακς, Τζιωνής, Λανγκ, Κούσουλος, Τιάγκο, Ασάντε (93' Βίτορ)

Στον πάγκο: Κίκο, Σενέ, Βενιζέλου, Παναγιώτου, Λοϊζου, Βίτορ

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Βαρέλα (86' Κουζίκ), Τόρες (46' Μέρφι), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (62' Μπεριγκό), Αραγιούρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (76' Λελιούκιν), Ράκελς

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Ακαλέ, Μπεριγκό, Μέρφι, Ιβάνοφ, Κουζίκ, Έβανς, Λελιούκιν

Σκόρερς: 14' και 79' Τζιωνής/45+1' Πάντσεον

Κίτρινες: -/81' Φουρ