Ψηλά το κεφάλι... και στο Γιουρόπα

Ισοπαλιά χωρίς τέρματα στο ΓΣΠ

Η Ομόνοια εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ και έτσι θα συνεχίσει την Ευρωπαϊκή της πορεία στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, αφού το 2-0 της Αθήνας δίνει την πρόκριση στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Με τον Φαμπιάνο σε κάποια διαστήματα να παίζει μόνος του την επίθεση του Ολυμπιακού, ιδιαίτερα στο Β ' ημίχρονο, ο αποκλεισμός έμοιαζε αναπόφευκτος απέναντι σε μια ομάδα σαφώς ανώτερη σ' όλους τους τομείς.

Ανεξαρτήτως της εξέλιξης που είχαν τα δύο ματς με τον Ολυμπιακό, η φετινή πορεία που ξεκίνησε από την Αρμενία και ολοκληρώθηκε στη Λευκωσία, έχει ήδη καταγραφεί ως μια από τις πιο επιτυχημένες σελίδες στην πλούσια ιστορία του τριφυλλιού... και αναμένεται να έχει και συνέχεια μέχρι το πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου.

Α’ Ημίχρονο

Η Ομόνοια μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να σκοράρει ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να είναι αρκετά γρήγορος. Η πρώτη τελική στον στόχο καταγράφηκε για τους φιλοξενούμενος, όταν στο 4’ ο Αραμπί βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Φαμπιάνο, που απόκρουσε το σουτ του Μαροκινού.

Η Ομόνοια δεν είχε κάποια τελική στο στόχο, όμως ήταν αρκετά απειλητική, ενώ ορισμένα σουτ των ποδοσφαιριστών της πέρασαν έξω. Το πρώτο άστοχο σουτ έγινε στο 8’ από τον Παπουλή. Στο 11’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λούφτνερ που πήδηξε πιο ψηλά από όλους πήρε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Σα.

Στο 19’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να χάσει μεγάλη ευκαιρία. Ο Καμαρά εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λανγκ και εντός περιοχής έδωσε στον Ραντζέλοβιτς, που από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα μόλις δίπλα την εστία του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια συνέχισε να πατά καλά στο γήπεδο αλλά δεν κατάφερε να βρει ευκαιρίες για γκολ, κυρίως γιατί υστερούσε στη τελική πάσα. Μια ακόμη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 33ο λεπτό όταν ο Χούμποτσαν έκανε τη σέντρα στη περιοχή ο Μπα δεν κατάφερε να διώξει ο Μποτεάκ πήρε τη μπάλα όμως καθυστέρησε με αποτέλεσμα να διώξει ο Σεμέδο.

Επίσης χαρακτηριστικό του ότι οι πράσινοι είχαν επιθετική διάθεση είναι το ότι στα πρώτα 45’ λεπτά του αγώνα είχαν κερδίσει έξι κόρνερ, σε αντίθεση με τον αντίπαλο τους που δεν κέρδισε κανένα.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη το «τριφύλλι» συνέχισε να ψάχνει το γκολ. Μάλιστα οι πρώτες ευκαιρίες ανήκαν στη γηπεδούχο ομάδα. Στο 47’ ο Μποτεάκ εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ από καλή θέση, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Σα. Στο 50’ είχαμε και τη πρώτη τελική στο στόχο για την Ομόνοια με σουτ του Κούσουλου που ανάγκασε τον Σα να πέσει και να αποκρούσει.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε απόδοση και είχε ορισμένες καλές χαμένες ευκαιρίες. Η πρώτη καταγράφηκε στο 61’, όταν ο Καμαρά έκανε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Χολέμπας έκανε νέο σουτ για την ομάδα του, όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας για άλλη μια φορά φώναξε παρών.

Στο 65’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μια απίστευτη ευκαιρία με τον Ραντζέλοβιτς, που μετά από μελέ στη περιοχή βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας, ο οποίος απόκρουσε και πάλι.

Στο 70’ ο Μπεργκ έριξε στο παιχνίδι τους Ασάντε και Κακουλλή για να βγάλει εκτός τους Ντουρίς και Παπουλή. Οι δυο τους πέρασαν στην κορυφή της επίθεσης, αφού ο Νορβηγός άλλαξε το σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2.

Παρά τις αλλαγές του Μπεργκ, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να είναι η ομάδα που ήρθε πιο κοντά στο γκολ. Στο 77’ Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε ένα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, ο Φαμπιάνο και πάλι απόκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Μασούρας έκανε ένα άστοχο σουτ.

Στο 81’ είχαμε νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Αραμπί έκανε σουτ που απόκρουσε ο Φαμπιάνο. Μάλιστα στο 82' ο Βραζιλιάνος έπιασε και τετ-α-τετ του Μασούρα από πολύ κοντινή απόσταση.

Ο Ολυμπικός συνέχισε μέχρι το τέλος να είναι καλύτερος και δίκαια πήρε τη πρόκριση. Χαρακτηριστικό το ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 29 τελικές προσπάθειες με τις 12 να στο τέρμα. Έξι τελικές είχε η Ομόνοια.