Ομόνοια-Ζαλγκίρις 2-1: Φιλική νίκη με ανατροπή, αποχώρησε τραυματίας ο Ματ (vids)

Οι «πράσινοι» έκλεισαν θετικά τον κύκλο των φιλικών τους αγώνων στην Πολωνία

Η Ομόνοια νίκησε με 2-1 τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο τελευταίο της φιλικό επί πολωνικού εδάφους. Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να γυρίσουν το παιχνίδι.

Τα γκολ για την ομάδα του Μπεργκ πέτυχαν οι Κακουλλής και Κούσουλος στο στο 70′ και στο 87′ Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι ο Ματ Νταρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος  βγήκε εκτός στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης και αναμένεται να περάσει από τις αναγκαίες ιατρικές εξετάσεις με την επιστροφή της Ομόνοιας στη Κύπρο.

Ο Λούφτνερ έμεινε εκτός του φιλικού για προληπτικούς λόγους λόγω χτυπήματος που δέχτηκε στη χθεσινή προπόνηση. Προπονήθηκε ατομικά σήμερα το πρωί.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λανγκ, Κούσουλος, Περέϊρα (73’ Μαυρίας), Μανρίκε, Γκόμες (73’ Κατελάρης), Γκόμεθ, Εζρά (56’ Τζιωνής / 80’ Λοΐζου), Χριστοφή (46’ Κακουλλής), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ (21’ Ραμίρεζ).

Η εξέλιξη του φιλικού:

90' Τέλος του αγώνα. Νίκη με 2-1 για την Ομόνοια, χάρη στα γκολ των Κακουλλή και Κούσουλου.

87' ΓΚΟΛ 2-1 για την Ομόνοια: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κούσουλος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

82' Ευκαιρία για την Ομόνοια μετά από αντεπίθεση, κέρδος το κόρνερ.

81' Σουτ του Τιάγκο εντός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.

80' Ο Λοΐζου στη θέση του Τζιωνή (δεν υπάρχει πρόβλημα τραυματισμού).

73' Αλλαγές για την Ομόνοια, ο Κατελάρης στη θέση του Γκόμες και ο Μαυρίας στη θέση του Περέιρα.

73' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια, πάλι με τον Ραμίρεζ, ο οποίος αστόχησε από πολύ κοντά.

70' ΓΚΟΛ 1-1: Ισοφαρίζει η Ομόνοια μετά από σέντρα του Περέιρα και σουτ του Κακουλλή.

66' Σέντρα του Κακουλλή, σουτ του Ραμίρεζ, η μπάλα ελάχιστα έξω.

57' Εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

56' Ο Τζιωνής στη θέση του Εζρά.

56' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με την κεφαλιά του Ραμίρεζ μετά από σέντρα του Περέιρα.

55' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κακουλλή, μετά από σέντρα του Περέιρα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Στη θέση του Χριστοφή πέρασε ο Κακουλλής.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' ΓΚΟΛ 0-1 για τη Ζαλγκίρις με πλασέ μετά από απόκρουση του Ουζόχο.

38' Σουτ για τη Ζαλγκίρις, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και ο Ουζόχο απέκρουσε δύσκολα.

31' Πολύ πιο επιθετική και με περισσότερες ευκαιρίες η Ομόνοια στο πρώτο μισάωρο του αγώνα.

30' Σέντρα του Γιόρντι Γκόμεθ, πλασέ του Ραμίρεζ, έδιωξε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

29' Σουτ του Βίτορ Γκόμες από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.

21'Ο Ραμίρεζ στη θέση του Ντάρμπισαϊαρ.

17' Συνεχίζει με 10 παίκτες η Ομόνοια λόγω τραυματισμού του Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος αποχώρησε.

12' Ωραία σέντρα του Τιάγκο, πλασέ του Εζρά, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ζαλγκίρις.

2' Συρτό σουτ του Γκόμεθ εκτός περιοχής, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.