Ομόνοια: Κακουλλής on call...

Ο Κύπριος επιθετικός διεκδικεί φανέλα βασικού ενόψει του αποψινού ντέρμπι

Η Ομόνοια απόψε υποδέχεται στις 19:00 τον ΑΠΟΕΛ για την 1η αγωνιστική της β' φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος και μοναδικός στόχος είναι η τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και η δεύτερη σερί κόντρα «αιώνιο» αντίπαλο.

Δεδομένη απουσία είναι αυτή του Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο προηγούμενο ματς και θα λείψει σήμερα για να εκτίση την ποινή του σε αυτή την αγωνιστική. Επομένως ο Σωφρόνης Αυγουστή θα προχωρήσει σίγουρα σε μία αλλαγή στην κορυφή της επίθεσης.

Αυτός που αναμένεται να αντικαταστήσει τον Ανσαριφάρντ είναι ο Ανδρόνικος Κακουλλής. Ο νεαρός ήταν εκτός αγωνιστικής δράσης όλο τον Φεβρουάριο λόγω τραυματισμού. Έκανε την επιστροφή του στο δεύτερο παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο οποίο μέτρησε 18 λεπτά ενώ αγωνίστηκε και στο ματς με την Καρμιώτισσα στο πρωτάθλημα για περίπου ένα 25λεπτο.

Ο 21χρονος επιθετικός ετοιμάζεται να βρεθεί στην ενδεκάδα μετά από ενάμιση μήνα, καθώς η τελευταία φορά που πήρε φανέλα βασικού ήταν στο παιχνίδι με την Πάφο στις 29 Ιανουαρίου στο οποίο και τραυματίστηκε.

O Κακουλλής μέχρι φέτος στο πρωτάθλημα κατέγραψε 18 συμμετοχές, 11 ως αλλαγή και 7 ως βασικός, έχοντας σκοράρει εφτά γκολ και έδωσε μία ασίστ.

Απόψε αναμένεται να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα, μιας και ο Σωφρόνης Αυγουστή πιστεύει αρκετά στον ίδιο ότι μπορεί να καλύψει το κενό του Ιρακινού φορ.