Ομόνοια-Δόξα 2-2: Ο Κολοβός την έσωσε από το «χαρακίρι» (vid)

Πήρε βαθμό η Ομόνοια στο τέλος

Η Ομόνοια κατάφερε στο τέλος να πάρει τον βαθμό κόντρα στην Δόξα, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2. Μαυρίας και Κολοβός οι σκόρερ της Ομόνοιας, Παβλόφ και Παπαφώτης της Δόξας που προηγήθηκε με 0-2. Δυσκολεύει η προσπάθεια της Ομόνοιας για είσοδο στην εξάδα. Η ομάδα της Λευκωσίας έφθασε στους 27, ενώ η Δόξα πήγε στους 19.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο αγώνας στο ΓΣΠ άρχισε αναγνωριστικά. Η Ομόνοια είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες το πρώτο 20λεπτο με «δράστη» τον Ραμίρεζ. Στο 15’, ο Γκρεμσλ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του, ενώ στο 18’ απέκρουσε πολύ εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κοσταρικανού σε κόρνερ. Στο 24’, η Ομόνοια είχε τεράστια ευκαιρία, όταν το σουτ του Άλεξ Σοάρες με το αριστερό «χτύπησε» στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Στο 26’, όμως, η Δόξα προηγήθηκε στο σκορ. Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παβλόφ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Η Ομόνοια αντέδρασε και είχε δεύτερο δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν η κεφαλιά του Ζόρντι Γκόμεθ σταμάτησε στο δοκάρι του Γκρεμσλ!

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Δόξα και πάλι. Ο Κάρλος ελίχθηκε ωραία στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Μεχίας απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Παπαφώτης σκόραρε με πλασέ από κοντινή θέση. Η Ομόνοια αντέδρασε με εσωτερικές και εξωτερικές αλλαγές και πίεσε σταδιακά την άμυνα της Δόξας. Στο 62’, ο Μαυρίας ανάγκασε τον Γκρεμσλ σε σπουδαία απόκρουση. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, αλλά δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν και να γίνουν απειλητικοί. Από την άλλη, η Δόξα με πολύ καλό παιχνίδι στην άμυνα προσπαθούσε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα. Στο 76’, το σουτ του Μαυρία, έφυγε λίγο άουτ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 81’ μείωσε το σκορ μετά από γύρισμα του Ζίβετς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Μαυρίας στο 89’ είχε μια πολύ καλή κεφαλιά που πέρασε άουτ. Η Ομόνοια πήρε στο τέλος τον βαθμό με γκολ του Κολοβού μετά από φάση διαρκείας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Ομόνοια, ξεχώρισε ο Ζίβετς. Από την Δόξα, οι Κάρλος και Γκρεμσλ ήταν πάρα πολύ καλοί.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Ομόνοια, οι Γκαφούρ και Κούσουλος απογοήτευσαν. Από την Δόξα δεν υπήρξε υστερήσαντας.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο τεχνικός της Ομόνοιας Γιάννης Αναστασίου πραγματοποίησε δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Οι Σοάρες και Λοέ πήραν τις θέσεις των Ατζαγκούν και Τζιωνή στο αρχικό σχήμα. Ρίσκαρε πολύ στη συνέχεια και κατάφερε στο τέλος να πάρει τον βαθμό.

Ο Λούκας Χατζηλούκας παρέταξε ότι καλύτερο διέθετε στον αγώνα. Η τακτική του απέδωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό και η ομάδα του πήρε ένα πολύτιμο βαθμό στο ΓΣΠ.