Ομόνοια: Τρελή ασίστ, αλά Γαλλικά

Γκολ από τον Τιάγκο σε πανέμορφη πάσα του Ερικ Μποτεάκ και… βίζα για Πολωνία

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η Ομόνοια επέστρεψε σήμερα στην Ευρώπη και μάλιστα στα προκριματικά της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης. Σε αυτήν την επιστροφή ήθελε να δώσει ραντεβού με την επιτυχία. Όπου επιτυχία, νίκη - πρόκριση μέσα στο στάδιο Yerevan Football Academy.Ούτω και εγένετο.

Κέρδισε στην παράταση την Αραράτ με σκορ 1-0 και θεώρησε το εισιτήριο για την Πολωνία όπου την επόμενη Τετάρτη συναντά τη Λέγκια.

Ήταν ένα ματς που κερδήθηκε με κόπο και ιδρώτα. Ψυχοφθόρο ματς σε ένα χρονικό σημείο δύσκολο για όλους και διαδικασία κοπιαστική που κράτησε 120 λεπτά. Η Ομόνοια παρά το ότι δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης και ούσα μη ενισχυμένη σε σχέση με πέρυσι ήταν η ομάδα που έδειξε να κυνηγά ορθόδοξα και με τάση επιβολής τη νίκη-χωρίς την πρέπουσα ταχύτητα και κίνηση όμως- σε αντίθεση με τη γηπεδούχο που μαζεύτηκε πίσω από το χώρο του κέντρου και δοκίμαζε με αντεπιθέσεις. Ποδοσφαιρικός ... κλεφτοπόλεμος.  Η Ομόνοια ήταν συνεχώς απαιτητική χωρίς πάντως να επιφέρει σημαντικά ρήγματα στον αντίπαλο.

Όμως στο 95’ ο Τιάγκο έγινε δέκτης της μπάλας σε εκπάγλου ομορφιάς ασίστ του Ερικ Μποτεάκ, (που μπήκε στο 80’ οδήγησε την ομάδα σε μερική μεταμόρφωση δίνοντας τόνο, κίνηση και περισσότερη οντότητα στην κεντροεπιθετική λειτουργία, ενώ παράλληλα φρόντισε και άνοιξε χώρους), προχώρησε λόγο και έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό.

Η Ομόνοια που κέρδισε δίκαια είχε να παίξει σε επίσημο ματς από τον περασμένο Μάρτιο, ενώ ο αντίπαλος μέσα σε λιγότερο από έναν μήνα έπαιξε τρία σημαντικά επίσημα παιχνίδια (έναν… τελικό πρωταθλήματος, έναν τελικό Κυπέλλου και έναν τελικό Σούπερ Καπ).

Η πρόκριση αποκτά ιδιάζουσα σημασία γιατί κερδήθηκε με 4 Κύπριους στην ενδεκάδα. Τους Γιάννη Κούσουλο, Ανδρόνικο Κακουλλή, Λοίζο Λοίζου και Μαρίνο Τζιονή. Απαντες  έκαναν Ευρωπαϊκό ντεμπούτο.

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια είχε κατοχή της μπάλας αλλά… μέχρι εκεί. Η ανάπτυξη ήταν αργή, δεν υπήρχε αρκετή κίνηση και δεν έγιναν ρήγματα στη αντίπαλη άμυνα που έπαιζε πολύ πειθαρχημένα και έκλεινε επιτυχώς τους χώρους. Μόνο μια προϋπόθεση θετική παρουσιάστηκε στο 42’ που ο Κακουλής πίεσε τον Τσούπιτς η μπάλα κόντραρε, αλλά πήγε έξω. Απεναντίας κινδύνευσε δις σε σουτ του Γκοφράν (28΄) η μπάλα κόντραρε στο Λανγκ και σε τακουνάκι του Οντουμπάτζιο πέρασε η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στην επανάληψη η Ομόνοια ανέβασε ταχύτητα και στο 54' ο Ντούρις σούταρε από καλή θέση αλλά απέκρουσε ο Τσούπιτς. Στο 67' ο Μποτεάκ πέρασε αντί του Ντούρις με την Ομόνοια να συνεχίζει να είναι η ομάδα που επιζητά το γκολ και την Αραράτ να κοιτά περισσότερο την άμυνα της και όταν έχει ευκαιρία να δοκιμάζει για αντεπίθεση, Στο 80' ο Μπεργκ έριξε το Λοΐζου αντί του Μαυρία. Με την έναρξη της παράτασης η Ομόνοια… έφθασε στη βρύση και ήπιε νερό. Υπέροχη ασίστ του Μποτεάκ στον Τιάγκο που προχώρησε λίγο και σκόραρε.

Εξαιρετική απόκρουση από τον Τσούπιτς (105+2)' σε μακρινό φάουλ του Ζ.Γκόμεθ .

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Χουμάνες στο 97΄.

Το τέλος βρήκε την Ομόνοια με το εισιτήριο θεωρημένο για Πολωνία.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Φαμπιάνο, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λανγκ, Λούφτνερ, στα χαφ Γκόμεθ, Γκόμες, Μαυρίας, Τιάγκο, στην επίθεση οι Κακουλής,  Ντούρις. Με το Σλοβάκο πίσω από το νεαρό σε ένα 4-4-1-1. Στο 67' ο Μποτεάκ πέρασε αντί του Ντούρις και έγινε η διάταξη σε 4-2-3-1 με το νεαρό να πηγαίνει στην κορυφή της επίθεση. Στο 80’ μπήκε ο Λοΐζου αντί του Μαυρία. Στο 90' ο Κούσουλος μπήκε αντί τoυ Β. Γκόμες και στο 102 ‘ ο Τζιονής αντί του Τιάγκο.