Ομόνοια: Μαγική πράσινη τριπλέττα

Παπουλής, Ανσαριφάρντ και Φελίπε έθελξαν με την παρουσία τους

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Πολύ καλή εμφάνιση - η καλύτερη φετινή - πλήρης επιβολή, εύκολη και ευρεία νίκη (4-0 επί της ΕΝΠ), η δεύτερη φετινή, με μια μαγική τριπλέττα να αφήνει αποτύπωμα ποιότητας στο χορτάρι του σταδίου της πρωτεύουσας. ΄

Οι Παπουλής, Ανσαριφάρντ και Φελίπε, έκαναν εξαιρετικές ενέργειες ,με αποκορύφωμα το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου που ήταν έργο τέχνης. Οξυδερκής πάσα τιυ Ελαδίτη στον Ανσαριφάρντ αυτός έκανε άψογα το 1-2 με τον Φελίπε με το Βραζιλιάνο να σκοράρει. Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε και το φάουλ στο πρώτο γκολ που σημειώθηκε από κεφαλιά του Μίλετιτς στο 31.

Η πρωταγωνιστική σημερινή παρουσία εκφράστηκε και σε αριθμούς με 64 τοις εκατό κατοχή και 9 τελικές προσπάθειες

Το 3-0 έγινε από τον Ανσαριφάρντ ο οποίος άνοιξε λογαριασμό. Όλη όμως η προεργασία έγινε από τον Παπουλή ο οποίος απέφυγε  δύο αντιπάλους πίσω από τον χώρο του κέντρου, προχώρησε έφτασε έξω από την περιοχή, έδωσε τη μπάλα στον Ανσαριφάρντ που έκανε μία προσποίηση και τελείωσε ιδανικά τη φάση. Τα τέταρτο γκολ πέτυχε ο Ζαχαρίου σε πάσα του Λ΄έτζιακς.

Η Ομόνοια σήμερα απέναντι σε μια ομάδα που δεν κλείστηκε –και είναι προς τιμή της ΕΝΠ αυτό το γεγονός - έπαιξε επιθετικό, κυριαρχικό ποδόσφαιρο.  Αγωνιζόμενη σε διάταξη 4-3-2-1 η ομάδα ήταν σαφώς πολύ πιο λειτουργική με γρήγορο συνδυαστικό κάθετο ποδόσφαιρο, με επιθετικό πλάτος, με ποικιλία ενεργειών και με τον Παπουλή σε …διευθυντικό ρόλο να δίνει το ρυθμό, ,με την κίνηση του με τη μπάλα, η χωρίς, να δημιουργεί συνεχώς ρήγματα στον αντίπαλο. Ο Ανσαριφάρντ ήταν πάντα σε επίκαιρη θέση, είτε απειλώντας, είτε μοιράζοντας πάσες. Και βέβαια ο Μπρούνο με τη Βραζιλιάνικη φινέτσα αναστάτωνε συνεχώς τον αντίπαλο.

Η πρωταγωνιστική σημερινή παρουσία εκφράστηκε και σε αριθμούς με 64 τοις εκατό κατοχή και 9 τελικές προσπάθειες. Η  προσπάθεια δικαίως χειροκροτήθηκε από τον κόσμο που προσμένει ότι η ομάδα θα συνεχίσει σε ακόμη καλύτερο επίπεδο. Γιατί πιστεύει -δικαιολογημένα αν μας ρωτάτε- ότι το ταβάνι της ομάδας αυτής είναι ψηλά.

Ο Νιλ Λένον προχώρησε σε εφτά αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το ματς της περασμένης Πέμπτης με τη Σοσιεδάδ. Μόνο οι Μίλετιτς, Μπασιρού, Ανσαριφάρντ και Λοίζου διατήρησαν τη θέση τους στην ενδεκάδα.

Ο προπονητής του τριφυλλιού παρέταξε την ομάδα του με τετράδα στην άμυνα.Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Παναγή, με τους Μίλετιτς και Λανγκ να αποτελούν το αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας  ο Μάθιους και στο αριστερό ο Λέτσιακς. Στη μεσαία γραμμή οι Χαραλάμπους και Μπασιρού με τον Παπουλή να κινείται πιο μπροστά. Στα άκρα της επίθεσης οι Φελίπε και Λοϊζου, με τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή. Στο 60’ ο Κακουλής άλλαξε τον Ανσαριφάρντ και στο 64' οι Ντίσκερουντ, Ζαχαρίου άλλαξαν τους Λοΐζου Χαραλάμπους.

Στο 75΄ ο Λένον έδωσε λεπτά στο νεοαποκτηθέντα Γκάρυ Χούπερς, που πέρασε στον αγώνα στη θέση του Φώτη Παπουλή και αγωνίστηκε ουσιαστικά πίσω από τον Κακουλλή.