Ομόνοια: Η αποβολή που έφερε θλίψη

Η κόκκινη για το Χούμποτσαν άλλαξε τις ισορροπίες

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Ήττα στις καθυστερήσεις δέχθηκε απόψε η Ομόνοια στη Λεμεσό (0-1). Πρώτη ήττα μετά από τις 22.11.20 (11η αγωνιστική, Ν. Σαλαμίνα-Ομόνοια 2-1) και μετά από 20 ματς. Και πρώτη ήττα σε ντέρμπι στη φετινή χρονιά.

Το αποτέλεσμα σμικρύνει τη διαφορά από τον αντίπαλο στον ένα βαθμό, αλλά διατηρεί την ομάδα του τριφυλλιού στην πρώτη θέση. Τα δε πράγματα εξακολουθούν να εξαρτώνται από τα δικά της πόδια.

Η Ομόνοια έπαιξε με 10 παίκτες στα τελευταία17 λεπτά λόγω της αποβολής του Τόμας Χούμποτσαν που βρήκε με τον αγκώνα τον Πίττα τη στιγμή που έτρεχαν μαζί και η μπάλα είχε χαθεί και για τους δυο! Ηταν μια φάση εντελώς ακίνδυνη για την Ομόνοια, αλλά ο παίκτης της ενήργησε επιπόλαια. Πέραν τούτου, ο Σλοβάκος χρονοτριβούσε να εξελθει από τον αγωνιστικό χωρο με αποτέλεσμα να σημειωθεί πρόσθετη καθυστέρηση από το διαιτητή.

Οι δυο ομάδες είχαν ρυθμό, κυνήγησαν τη νίκη και είχαν τις ευκαιρίες τους για γκολ. Μετά την αποβολή όμως η πλάστιγγα έκλινε προς την πλευρά του Απόλλωνα που φυσιολογικά έγινε πιο πιεστικός, ενώ η Ομόνοια προσπαθούσε να διατηρήσει το αποτέλεσμα. Στο 92’ ο Μπένσοπ σκόραρε με κεφαλιά.

Η Ομόνοια έχασε ευκαιρίες με τον Κούσουλο (δυο κεφαλιές σε 16΄και 34’), Τζιωνή (33΄ 66’ σουτ άστοχα, με το πρώτο να είναι από δύσκολη θέση ) και τον Παπουλή στο 76’. Αυτή ήταν η καλύτερη ευκαιρία για την Ομόνοια και ολοι διερωτώνται πως ο παικτης της Ομόνοιας …κατάφερε να χάσει αυτό το γκολ. Ο Τσέποβιτς έκανε συρτή σέντρα με τον Ελλαδίτη μόνο μπροστά στον Γιοβάνοβιτς να  σουτάρει πάνω στον κήπερ.

Η  Ομόνοια παρατάχθηκε ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Φαμπιάνο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Σέχου και στο αριστερό ο Λέζιακς. Λούφτνερ και και Χούμποτσαν αποτέλεσαν το αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή οι Ζ. Γκόμεθ, Κούσουλος, Λοϊζου, Τιάγκο, δυάδα μπροστά οι Ασάντε, Τζιωνής.

Ο Τσέποβιτς στο 75’ άλλαξε το Ασάντε, στο 65' ο Παπουλής τον Τιάγκο και στο 85’ ο Μποτεάκ το Λοιζου και ο Λανγκ τον Παπουλή.