Ομόνοια: Γκάζι και ανεβασμένο χειρόφρενο!

Εκπληκτικό στο πρώτο τέταρτο το «τριφύλλι» ανέκοψε ρυθμό στη συνέχεια σε μια πανάξια νίκη

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Το «εξάρι» στις νίκες επέτυχε σήμερα η Ομόνοια στο «Τάσος Μάρκου» περνώντας αλώβητη από την αναμέτρηση με την ΕΝΠ.

Οι «πράσινοι» έφτασαν σε τρίτη συνεχόμενη επιτυχία (2-0), παραμένουν στο ρετιρέ και περιμένουν την αναμέτρηση με το ΑΠΟΕΛ στις 2 Δεκεμβρίου. Είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια που το παιχνίδι μυρίζει ντέρμπι.

Δίκαια χωρίς καμία αμφιβολία η νίκη των πρασίνων που προηγήθηκαν αρχή αρχή του ματς -εννέα λεπτά μετά την έναρξη- με κεφαλιά του Ματ Ντάρμπισαιαρ που έφτασε τα εφτά γκολ στο πρωτάθλημα. Τη μπάλα ο σκόρερ την πήρε από κόρνερ του Ζ. Γκόμεθ.

Ήταν ένα δεκαπεντάλεπτο όπου η Ομόνοια με πρωταγωνιστή το Χάρη Μαυρία απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο προσφέροντας πλούσιο θέαμα, με ταχύτητα εκδήλωσης επιθέσεων, εμπνευσμένες εναλλαγές της μπάλας και αποδοτικές εναλλαγές θέσεων. Πινελιές ποδοσφαιρικής ομορφιάς που ο κάθε φίλαθλος θέλει να βλέπει.

Πέτυχε και δεύτερο γκολ σε αυτό το διάστημα η Ομόνοια, που στο πρώτο πεντάλεπτο κέρδισε τέσσερα κόρνερ! Καθαρό το γκολ που πέτυχε ο Τιάγκο ωστόσο ο βοηθός είδε οφ σάιντ στερώντας από τον Βραζιλιάνο τη χαρά του πανηγυρισμού.

Μετά το γκολ, όπως και στο ματς με την ΑΕΛ, η Ομόνοια τράβηξε χειρόφρενο και έδωσε χώρο στον ελλιπή αντίπαλο που όμως δεν δημιούργησε κίνδυνο για τον Φαμπιάνοεκτός από μια περίπτωση σε σουτ του Ουντόζι.

Στην επανάληψη η Ομόνοια άρχισε και πάλι με γκολ με το Τιάγκο Φερέιρα να σκοράρει στο 46΄με κεφάλι σε σέντρα του Ερικ Μποτεάκ.

Μετά το σκηνικό ήταν το ίδιο με την Ομόνοια «να μην κάθεται στην καρέκλα και να πατά τα κουμπιά» όπως θα ανέμενε κανείς αλλά να δείχνει ότι δεν θέλει να συνεχίσει σε γρήγορο τέμπο και να δίνει πάλι χώρο στον αντίπαλο.

Στο τέλος οι ποδοσφαιριστές γνώρισαν την αποθέωση από τον εκπληκτικό σήμερα κόσμο που ζήτησε νίκη επί του ΑΠΟΕΛ.