Ο Κολοβός και η παρέα του... σόκαραν την Ντιναμό Ζάγκρεμπ! (vid)

Το όνειρο γίνεται πραγματικότητα για την Σέριφ Τίρασπολ, με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη της Ομόνοιας

Μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ απέκτησε η Σέριφ Τίρασπολ, η οποία κέρδισε την Ντινάμο Ζάγκρεμπ με σκορ 3-0 εντός έδρας, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Κολοβός, με τον πρώην παίκτη της Ομόνοιας να σημειώνει γκολ στο 54', με ασύλληπτο σουτ!

Η ομάδα της Μολδαβίας επικράτησε 3-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με τον Κολοβό να πετυχαίνει γκολάρα για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, οι οποίοι βρέθηκαν κοντά στους ομίλους της διοργάνωσης. Βασικός ο Έλληνας άσος, όπως και ο Γιώργος Αθανασιάδης κάτω από τα δοκάρια.

Η Σέριφ έκανε τη μισή και παραπάνω δουλειά μέσα σε δέκα αγωνιστικά λεπτά. Τον δρόμο προς τη νίκη-μισή πρόκριση έδειξε ο Τραορέ στο 45ο λεπτό, όταν και έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας μετά από μπαλιά του Κριστιάνο και εκτέλεσε τον Λιβάκοβιτς. Η Σέριφ μπ’ηκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 54’ έγειρε αισθητά την πλάστιγγα υπέρ της, με τον Δημήτρη Κολοβό να πετυχαίνει γκολαρά με σουτ στην κίνηση μετά από γύρισμα του Γιανσάν. Ο επιθετικός από το Μάλι έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 80’ και η ομάδα του έραψε πολύ καλή προίκα ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Με μαγικό γκολ του Πεδρίνο στο πρώτο μέρος, η Σαχτάρ Ντόνετσκ, ομάδα που προπονεί ο Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, νίκησε στο Πριγκηπάτο την Μονακό και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης. Οι Μονεγάσκοι πίεσαν για να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν καν στην ισοφάριση. Οι Γάλλοι απέδειξαν και πάλι ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση.

Με γκολ στο 90’, η Ζάλτσμπουργκ έκαμψε εντός την αντίσταση της Μπρόντμπι, η οποία προηγήθηκε με τον Ούρε μόλις στο 4’ όμως στη συνέχεια δέχθηκε γκολ από τους Αντεγιέμι και Ααρονσον για να διαμορφωθεί το τελικό 2-1.