Μπράιαν Πρίσκε: «Η δύσκολη Ομόνοια και η …τελειότητα με Ναιγκολάν»

Τι είπε ο κόουτς των Βέλγων μετά το χθεσινό ματς

Ισόπαλη (1-1) αναδείχτηκε χθες εκτός έδρας η Αντβερμπ με αντίπαλο την Σαρλερουα στην τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Το σκορ άνοιξε για την Άντβερπ ο Φίσερ στο 38’ με τον Ζαρούρι στο 58′ να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 92 ' μετά από κόρνερ από η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ζαρούρι που σούταρε αλλά μετά από παρεμβαση του Ντεσολέιλ η μπάλα πήγε στο δοκάρι με την Σαρλερουά να χάνει μεγάλη ευκαιρία

Η αντίπαλος της Ομόνοιας δέχθηκε πίεση στο πρώτο μέρος αλλά κατάφερε να προηγηθεί με το Φίσερ (προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα ο Δανός στην ομάδα) που ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα.

Στην επανάληψη η Αντβερμπ βελτιώθηκε. Ο Πρίσκε άλλαξε όλην την επιθετική τριπλέττα , με τη λειτουργία της συγκεκριμένης γραμμής να διαφοροποιείται και να γίνεται γρηγορότερη και πιο πλουραλιστική.

Η Αντβερμπ άρχισε με Μπουτέ στο τέρμα στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά Μπούτα , Σεχ Ντε Λατ, Μπατάιγ. Στο κέντρο Γιουσούφ , Βερστράτε, πιο μπροστά ο Χέρκενς και τριάδα μπροστά ο Φράι (46 Εγκεστειν) στην κορυφή ο Φίσερ (71’ Μιγιόσι) στα αριστερά και ο Μπένσον΄(66’ Μπαλικουίσια) στα δεξιά.

Τι είπε ο Πρίσκε Μετά το ματς ο κόουτς της αντιπάλου της Ομόνοιας Μπράιαν Πρίσκε είπε τα εξής :

«Όλοι ήξεραν εκ των προτέρων ότι δεν θα ήταν εύκολο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η Σαρλερουά ήταν πολύ καλή Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο για εμάς μετά τις αλλαγές και τα εύσημα πρέπει να πηγαίνουν στους παίκτες, οι οποίοι μπορούν να προσαρμοστούν πολύ γρήγορα σε διαφορετικό σχήμα.

Είμαι ικανοποιημένος αν και είμαι απογοητευμένος από τα δύο πρώτα παιχνίδια, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Τώρα πρέπει να παραμείνουμε θετικοί και είμαι πεπεισμένος ότι είμαστε στο σωστό δρόμο. Τώρα δύο δύσκολοι αγώνες με την Ομόνοια Λευκωσίας στο Europa League. Η άφιξη του Ναιγκολάν είναι τέλεια. Έχουμε πολύ υψηλές φιλοδοξίες, όλοι το γνωρίζουν Άρα πρέπει να έχουμε πολύ καλούς παίκτες ».