Μπεργκ: «Δύσκολο με θερμοκρασία και τέτοιο γήπεδο - Είχαμε και πέναλτι»

Δηλώσεις του τεχνικού της Ομόνοιας

Η Ομόνοια έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League με τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Φλόρα Ταλίν. Μετά το τέλος του αγώνα ο Χένινγκ Μπεργκ μίλησε στην καθιερωμένη διάσκεψη τύπου.

Αναλυτικά:

Για τον αγώνα: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη και το 1-0. Αυτό είναι το πρώτο ημίχρονο όμως και θα πάμε εκεί για να παίξουμε ένα καλό παιχνίδι και να προκριθούμε. Ήταν δύσκολο το σημερινό παιχνίδι για διάφορους λόγους. Νομίζω η θερμοκρασία το έκανε δύσκολο για όλους, το ίδιο και το γήπεδο. Γενικά είναι δύσκολο να είσαι σε τέτοιες συνθήκες 90 λεπτά στην καλύτερη σου κατάσταση. Ειδικά όταν έχεις την κατοχή της μπάλας και προσπαθείς να συνδυαστείς.Την επόμενη εβδομάδα θα είναι καλύτερη θερμοκρασία και καλύτερο γήπεδο. Ήταν πολύ ωραίο το τέρμα μας. Πολύ καλή δημιουργία και τελείωμα. Είχαμε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Επίσης έχουμε και τον Φαμπιάνο που έκανε μια πολύ καλή απόκρουση και είναι καλό για εμάς που τον έχουμε. Είμαι ικανοποιημένος με την παρουσία του Νικόλα. Έδειξε πως μπορεί να παίξει σε αυτό το επίπεδο όταν βγήκε ο Τόμας. Δεν με εκπλήσσει αυτό. Είχαμε και πέναλτι αλλά δεν υπάρχει VAR. Είναι δύσκολες αποφάσεις και για τον διαιτητή άρα δεν μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε πολύ γι’ αυτό».

Για το τι σημαίνει το 1-0 σε σχέση και με την κατάργηση του κανόνα του εκτός έδρας γκολ: «Σημαίνει ότι είμαστε μπροστά με 1-0 και πάμε για το επόμενο παιχνίδι. Αυτός που θα σκοράρει τα περισσότερα γκολ θα σκοράρει. Ξέρουμε ότι θα αναγκαστούν να πιέσουν ίσως λίγο παραπάνω από ό,τι σήμερα. Δεν νομίζω ότι θα σπαταλούν τον χρόνο από τα πρώτα λεπτά».

Για τον τραυματισμό του Χούμποτσαν: «Θα δούμε. Είναι πολύ καλός και σημαντικός παίκτης. Ήταν μεγάλο μέρος της επιτυχίας μας. Για να ζητήσει να βγει σημαίνει πονούσε αρκετά. Ελπίζω να μην είναι σοβαρός ο τραυματισμός του και να επιστρέψει σύντομα. Aλλιώς, ο Γιούστε είναι διαθέσιμος κι αυτό είναι καλό ενώ και ο Παναγιώτου έδειξε ότι μπορεί να παίξει».

Για τη Φλόρα: «Έπαιξαν όπως περιμέναμε. Είναι στο μέσο της σεζόν τους, είδαμε και πώς έπαιξαν με τη Λέγκια, ήταν μακριά από την μπάλα μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στην έδρα τους έπαιξαν αρκετά καλά αλλά η Λέγκια σκόραρε και πέρασε. Ξέρουμε ότι είναι καλή ομάδα με καλούς παίκτες αλλά κι εμείς είμαστε καλή ομάδα με καλούς παίκτες. Δεν εκπλάγηκα με αυτό που έκανε σήμερα η Φλόρα, έπαιξε καλά και όπως περιμέναμε, έχουν ποιότητα, έκαναν ευκαιρίες. Πρέπει να σιγουρευτούμε ότι θα παίξουμε στο καλύτερο μας επίπεδο και θα περάσουμε. Είμαστε χαρούμενοι που παίζουμε στην Ευρώπη και παλεύουμε για τους ομίλους, ανυπομονούμε, είναι μια καλή πρόκληση για εμάς, είναι καλό για εμάς, τους παίκτες, την ομάδα να ανταγωνιζόμαστε στην Ευρώπη, μάθαμε πολλά από τα παιχνίδια με την Ντιναμό και μαθαίνουμε κι από αυτά τα παιχνίδια, είναι μέρος της ανάπτυξης της ομάδας, να βελτιώνεται με συνέπεια και να παίζει στους ομίλους. Είναι μέρος της διαδικασίας».