Η βροχή το «κόλλησε» στο 0-1

Διακόπηκε στο 67’ ο αγώνας στο ΓΣΠ λόγω κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου

Οριστική διακοπή στο Ομόνοια-Νέα Σαλαμίνα λόγω των καιρικών συνθηκών. Ο αγώνας διακόπηκε στο 67' και βάσει καταστατικού θα πρέπει να συνεχιστεί αύριο. Η Βαρωσιώτικη ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1 χάρη σε γκολ του Τιάγκο στο 49'.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Παρ’ όλο που η Ομόνοια είχε την κατοχή, η Νέα Σαλαμίνα βρήκε τις ευκαιρίες της οι οποίες θα μπορούσαν να καταλήξουν σε γκολ.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήταν για τη Βαρωσιώτικη στο 8’ με ένα άστοχο σουτ του Μάντζεκ.

Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβασε στροφές και δημιούργησε τρεις συνεχόμενες ευκαιρίες. Στο 10’ ο Λανγκ έκανε το σουτ αλλά ήταν αδύναμο. Στο 14’ ο Γιούστε με κεφαλιά μετά από κόρνερ ανάγκασε τον Μελίσσα σε εξαιρετική απόκρουση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Χαραλάμπους επιχείρησε να απειλήσει με μακρινό σουτ αλλά και πάλι ο κίπερ των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση.

Η Νέα Σαλαμίνα έδωσε χώρο στην Ομόνοια ωστόσο όταν έβγαινε μπροστά ανέβαζε αρκετούς παίκτες και δημιουργούσε αρκετές προϋποθέσει. Στο 24’ ο Μάντζεκ έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Ουζόχο με τρομερή απόκρουση κράτησε το μηδέν για τους «πράσινους».

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των «ερυθρόλευκων» και γι’ αυτό προσπαθούσαν να απειλήσουν με σουτ εκτός περιοχής.

Ο Κασάμα επιχείρησε να απειλήσει με ένα πλασέ στο 30’ αλλά δεν βρήκε στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λέτσιακς έπιασε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής με τον Μελίσσα να απογειώνεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά και πίεσε την Ομόνοια. Στο 48’ ο Φελίπε με ένα φανταστικό σουτ ανάγκασε τον Ουζόχο σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στο επόμενο λεπτό η Βαρωσιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Τιάγκο. Η άμυνα των «πρασίνων» βρέθηκε σε αδράνεια και ο Βραζιλιάνος τιμώρησε την πρώην του ομάδα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να ισοφαρίσουν και στο 55’ έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Ζαχαρίου ο οποίος απέναντι από τον Μελίσσα δεν βρήκε στόχο.

Γύρω στο 60’ η βροχόπτωση στο ΓΣΠ έγινε πολύ έντονη με αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να δυσκολεύει την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.

Στο 67’ ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και περίπου ένα 15λεπτο μετά αποφάσισε να διακόψει οριστικά το παιχνίδι το οποίο βάσει καταστατικού θα συνεχιστεί αύριο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Λένον): Ουζόχο, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Λέτσιακς, Χαραλάμπους, Κασάμα, Μπεζούς (54' Παπουλής), Μπρούνο, Ζαχαρίου, Ανσαριφάρντ (54' Χούπερ)

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μάντζεκ (63' Μαρκάσα), Καρλίτος, Μιγκελίτο (40' Τιάγκο), Φελίπε, Οφόρι, Κουμουρής (63' Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι

Σκόρερ: - / 49' Τιάγκο

Κίτρινες κάρτες: 21' Κασάμα / 17' Καρλίτος, 45+1' Μάντζεκ, 60' Κουμούρης

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου

VAR: Μάριος Χριστοφόρου