Ερμής-Ομόνοια 1-2: Πράσινη νίκη με ανατροπή (vid)

Ξεχώρισε η παρουσία του Ματ και του Γκαφούρ που έδειξαν να επανέρχονται πλήρως

Η Ομόνοια Λευκωσίας επικράτησε με ανατροπή 1-2 κόντρα στον Ερμή στο τέταρτο και τελευταίο φιλικό της παιχνίδι επί κυπριακού εδάφους στο ΓΣΖ, μια βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Οι φτεροπόδαροι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4' με μακρινό σουτ του Ντεβεσά. Ωστόσο, οι πράσινοι απάντησαν άμεσα και στο 15' έφεραν το ματς στα ίσα με τον Πρετσέ να σκοράρει.

Στη συνέχεια, στο 24' ο Μόντες με ωραία προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Αραμπατζή για την ανατροπή και το 1-2. Στο δεύτερο μέρος ο Ολίβα πραγματοποίησε 8 αλλαγές, με τον Τζόρντι Γκόμεθ να πραγματοποιεί ντεμπούτο και να χάνει μάλιστα και δοκάρι στο 64'.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος. Στα θετικά, καταγράφηκε η επανεμφάνιση του Ματ Ντάρμπισάιαρ που αγωνίστηκε για 76 λεπτά δείχνοντας να είναι σε καλή κατάσταση μετά τον τραυματισμό του.

Η εξέλιξη του φιλικού όπως την κάλυψε η ιστοσελίδα μας:

21:00: Τέλος στον αγώνα.

85' Ωραία ατομική προσπάθεια του Εντρένα από τα αριστερά, ο οποίος πάσαρε προς τον Γκρίνιτς που για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει προβολή.

79' Καλή εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, ο Ζίβετς μόνος στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή.

76' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Ολίβα αποσύροντας τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ και ρίχνοντας τον νεαρό Γκρίνιτς στον αγώνα. 76' λεπτά ο Ματ που έδειξε ότι επανήλθε πλήρως, όπως και ο Γκαφούρ.

74' Πρώτη τελική μετά από ώρα για την Ομόνοια στο δεύτερο μέρος με το αδύναμο πλασέ του Ματ.

70' Αλλαγή για την Ομόνοια με τον Κούσουλο να μπαίνει στον αγώνα στη θέση του Πρέτσε.

66' Αλλαγή για την Ομόνοια με τον Τζαρσίνιο να περνά στη θέση του Μόντες

64' Δοκάρι για την Ομόνοια! Στο πρώτο μακρινό σουτ που δοκιμάζει ο Γκόμεθ με την είσοδό του, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή.

60' Χωρίς αξιόλογες ευκαιρίες συνεχίζεται το δεύτερο μέρος με τον Ερμή να ισορροπεί τον αγώνα.

52' Ευκαιρία για τον Ερμή με ένα σουτ του Μόντες, μπλοκάρει εύκολα ο Αραμπατζής

54' Σουτ του Κατσιατή ο Μεχίας αποκρούει εντυπωσιακά!

46' Με πέντε αλλαγές ξεκινά το 2ο ημίχρονο για την Ομόνοια: Μανρίκε, Γκαφούρ, Γκόμεθ, Ζίβετς και Εντρένα, στις θέσεις των Λόπες, Βύντρα, Ενρίκεζ, Χριστοφή και Ραμίρεζ. Ντεμπούτο λοιπόν για τον Ισπανό μέσο Γκόμεθ.

45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

45' Τεράστια διπλή επέμβαση του Μεχίας στα  σουτ των Κεϊτα και Ντεβεσά. Παραμένει το 1-2 στο ΓΣΖ

37' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Πουτζουρής έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Μεχίας ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ.

34' Σηκώθηκε ο Βύντρα και συνεχίζει κανονικά.

33' Δυνατό φάουλ του Κεϊτά στον Βύντρα. Στο έδαφος ο Ελλαδίτης.

24' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 1-2. Ο Μόντες νίκησε τον Αραμπατζή με ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής αφού προηγουμένως είχε απελευθερωθεί όμορφα από τον προσωπικό του αντίπαλο.

21' Νέα μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μόντες, ο Ενρίκε έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο.

17' Οι παίκτες του Ολίβα έχουν την κατοχή της μπάλας.

15’ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 1-1. Ο Τζαίλσον έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βύντρα βρήκε τον Ενρίκε με κεφαλιά-πάσα και ο Μεξικανός έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με το κεφάλι. Ο Πρτσε πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

11' Νέα μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Ο Τζαίλσον έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής όμως ο Αραμπατζής έπεσε στη γωνία του και απόκρουσε δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ.

8' Άστοχο σουτ από τον Βολκόφ. Καλή στιγμή για τον Ερμή.

6' Στο ΓΣΖ βρίσκεται και ο Σταύρος Παπασταύρου.

3' ΓΚΟΛ για τον Ερμή, 1-0. Ο Ντεβεσά νίκησε το Μεχίας με ένα δυνατό σουτ.

3' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντάρμπισαϊαρ πλάσαρε τον Αραμπατζή από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο.

3' Με σχηματισμό 4-4-2 παρατάσσεται στο παιχνίδι η Ομόνοια.

2' Στις εξέδρες του ΓΣΖ βρίσκονται πάνω από χίλιοι οπαδοί της Ομόνοιας.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Η ενδεκάδα του Ερμή: Αραμπατζής, Ψάλτης, Ταραλίδης, Μαλόφ, Βοκλόφ, Πουτζουρή, Ρίβας, Φυλακτού, Κατσιατή, Κεϊτα, Νικολάι.

Η ενδεκάδα της Ομόνοιας: Μεχίας, Βύντρα, Πρτσε, Τζαΐλσον, Λόπεζ, Ενρίκε, Σοάρες, Μόντες, Ραμίρεζ, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι:  Παναγή, Κούσουλος, Γκαφούρ, Μανρίκε, Γιόρντι Γκόμεθ, Αντόνια, Εντρένα, Γκρίνιτζ και Ζίβετς.

Ο φιλικός αγώνας με τον Ερμή μεταδίδεται ζωντανά από το επίσημο κανάλι της Ομόνοιας στο youtube.