Μπεργκ: «Εμείς θα παίζουμε δύο... και οι υπόλοιποι ένα»

Ικανοποιημένος με τη νίκη της ομάδας του ο Νορβηγός

Ο Χένινγκ Μπεργκ μετά το τέλος του ντέρμπι και την νίκη της ομάδας του, μίλησε στη κάμερα της Primetel.

Οι δηλώσεις του προπονητή της Ομόνοιας:

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι με τους τρεις βαθμούς. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, η ΑΕΛ είναι μια καλή ομάδα. Είχαμε δύσκολο πρόγραμμα τον τελευταίο καιρό και σήμερα η ΑΕΛ μας έβαλε δύσκολα. Το γήπεδο δεν ήταν έτοιμο σήμερα για το παιχνίδι και έβαλε δύσκολα στους παίκτες για να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη νοοτροπία των παικτών μου, πάλεψαν και κράτησαν την ΑΕΛ μακριά από το να σκοράρει. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντουρίς, έκανε πολύ καλή προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Ασαντέ στο τέλος του ημιχρόνου έχασε επίσης μεγάλη ευκαιρία. Αμυνθήκαμε σε κορυφαίο επίπεδο. Ο Τόμας έκανε πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στον Ντανίλο, που είναι πολύ καλός.

Ο Τζιωνής έκανε σούπερ προσπάθεια και έδωσε το γκολ στον Ασάντε, είμαι πολύ χαρούμενος και με τους δύο. Πολή καλή η πάσα του Γκόμες, ο Κακουλής έκανε αυτό που ξέρει να κάνει πάρα πολύ καλά και σκόραρε ένα εξαιρετικό γκολ. Είμαι χαρούμενος που επέστρεψε από τον τραυματισμό του.

Δείχνει ότι είναι σε καλή κατεύθυνση και εύχομαι να σκοράρει και με την Εθνική του ομάδα. Είναι όμως ίσως λίγο νωρίς για αυτόν για να πάει στην Εθνική του και σίγουρα ξέρει πως χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμα. Ο Λοίζου μπήκε και κέρδισε πέναλτι. Το παιχνίδι δεν είναι για 3-0 όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Ήρθαμε κοντά στο να προκριθούμε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ολυμπιακός είναι καλύτερη ομάδα από εμάς, όμως το να είμαστε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ είναι φανταστικό.

Η επόμενη φάση αρχίζει τώρα και θέλουμε να κερδίσουμε όσους πιο πολλούς βαθμούς μπορούμε τόσο στην Ευρώπη όσο και στο πρωτάθλημα. Είμαστε η μοναδική ομάδα από την Κύπρο που θα είμαστε εκεί. Είναι ιδιαίτερο αυτό, αφού θα δίνουμε δύο παιχνίδια κάθε εβδομάδα και θέλουμε όλους τους παίκτες μας διαθέσιμους».