Της «πήρε» το στέμμα ο Ντουρίς

Παραδομένη… πρωταθλήτρια εκτός εξάδας

Μεγάλο κάζο για την Ομόνοια η οποία έχασε απ’ τον ουραγό Εθνικό με 0-2 στο ΓΣΠ. Τραγική ειρωνεία το τέρμα του Ντούρις ο οποίος μόλις πριν από ένα μήνα αποχώρησε απ’ το στρατόπεδο των «πρασίνων». Το δεύτερο τέρμα του Εθνικού ήρθε στο 95’ απ’ τον Βοϊτκόφσκι. Η προσφυγική ομάδα βάζει δύσκολα στην ομάδα του Μπεργκ όσο αφορά την εξάδα, αφού με την ήττα αυτή μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να ξεπεράσει μια εκ των ΑΠΟΕΛ, Ανόρθωση και Πάφο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε σχετικά χαμηλούς ρυθμούς ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τους διαδρόμους τους και τα πατήματά τους.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια ήρθε στο 9’ με τον Κακουλλή, που έκανε το γύρισμα στην περιοχή, στη συνέχεια έκανε το πλασέ που βρήκε σε πόδια αμυντικών, πήρε ξανά την μπάλα αλλά το δεύτερο πλασέ του κατέληξε στο εξωτερικό των διχτύων του Χριστοδούλου. Επόμενη καλή στιγμή για τους «πράσινους» ήρθε με το δοκάρι του Τσέποβιτς. Το δυνατό πλασέ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του κίπερ του Εθνικού. Στο 32’ ήρθε το δεύτερο δοκάρι για την Ομόνοια, με τον Μιξ να κάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, που τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Χριστοδούλου. Το κακό τρίτωσε με ακόμη ένα δοκάρι του Τσέποβιτς στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Στο 44’ έκανε ξανά το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά κατέληξε και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας ακόμη μια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Μοναδική καλή στιγμή για τον Εθνικό ήρθε στο 18’, με φάση διαρκείας στα καρέ του Φαμπιάνο. Ο Μ. Ηλία και ο Ντούριτς, διεκδίκησαν την μπάλα από τον Βραζιλιάνο, με τον Σλοβάκο να βγαίνει κερδισμένος αλλά να μην κάνει σωστό τελείωμα, αφού το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Μιξ, πάνω στην γραμμή.

Β’ Μέρος

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον Εθνικό, αφού τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του, ο Ντούρις άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Η φάση ξεκίνησε με τον Μάζουρεκ, που έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Ιωάννου, που έκανε μεμιάς την σέντρα στον Ντούρις, ο οποίος ήταν εύστοχος.

Λες και δεν βρήκε αρκετά δοκάρια στο πρώτο μέρος η Ομόνοια, τρία λεπτά μετά από το τέρμα που δέχθηκε, ο Μιξ Ντίσκερουντ σημάδεψε ξανά το οριζόντιο δοκάρι, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Το παιχνίδι πήρε ρυθμό, ήρθαν οι φάσεις και επόμενη καλή ευκαιρία βρήκε η φιλοξενούμενη ομάδα, που στο 74’ ο μέχρι στιγμής σκόρερ έδωσε έτοιμο τέρμα στον Περατικό, που βρέθηκε απέναντι από την εστία του Φαμπιάνο, αλλά το πλασέ του κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά, πίεσαν τον αντίπαλο, κέρδισαν αρκετά κόρνερ, πήγαν όμως ανεκμετάλλευτα.

Τις τελευταίες ελπίδες για κάποιο βαθμολογικό κέρδος, «σκότωσε» ο Βοϊτκόφκσι που στο 95’ κλείδωσε την νίκη για το Εθνικό, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2, με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή

Ενδεκάδες

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου (61' Κίκο), Παναγιώτου (38' Χαραλάμπους), Γιούστε, Λέτσιακς, Μπασιρού (62' Παπουλής), Μιξ, Λοΐζου (61' Λοβέρα), Μποτεάκ, Τσέποβιτς, Κακουλλής

Εθνικός (Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Ηλία Κ. (86' Ζάκπα), Άμπραχαμ, Ηλία Μ. (75' Περατικός), Γκόρουπετς, Ιωάννου (86' Κυπριανού), Μάζουρεκ (53' Βοϊτκόφσκι), Χολ, Ντούρις

Σκόρερ: - / 49' Ντούρις, 95' Βοϊτκόφσκι

Κίτρινες: 62' Χαραλάμπους, 68' Γιούστε, 70' Παπουλής/ 12' Μάζουρεκ,18' Ιωάννου, 60' Κ. Ηλία, 89' Περατικός, 90+4' Χριστοδούλου

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.