Την αποτελείωσε... με μαχαιριά Τζιωνή

Ο Τζιωνής με κάτι σαν buzzer beater... έβγαλε την ΑΕΛ από τον τίτλο και διατήρησε την Ομόνοια στο +3

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σπουδαία νίκη για την Ομόνοια που στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, κέρδισε την ΑΕΛ με 2-1. Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Λεμεσού με τον Μαέ (9’), όμως οι «πράσινοι» ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με τέρματα των Μποτεάκ (50’) και Τζιωνή (90’).

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια επέστρεψε στη κορυφή της βαθμολογίας με 75 βαθμούς, αφήνοντας στο μείον τρία τον Απόλλωνα και είναι δύο νίκες μακριά από το να στεφθεί πρωταθλήτρια. Από την άλλη, η ήττα για την ΑΕΛ είναι οδυνηρή, αφού παρέμεινε στους 68 βαθμούς και είδε τις ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου θα εξασθενούν.

Α’ Ημίχρονο

Με γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού μόλις στο 9’ η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Μαέ, ο οποίος αφού διένυσε κάποια μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, σούταρε εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Φαμπιάνο.

Στη συνέχεια η Ομόνοια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, κρατώντας περισσότερο μπάλα και ψάχνοντας τρόπους για να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 17’, όταν ο Παπουλής σούταρε εκτός περιοχής, όμως ο Βοζίνια κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Κούσουλος πλάσαρε εκτός περιοχής, αλλά ο κίπερ της ΑΕΛ μπλόκαρε με ευκολία.

Η ομάδα της Λεμεσού, ήταν ιδιαίτερα προσεκτική στην αμυντική της λειτουργία, ενώ προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, καταγράφοντας με αυτό τον τρόπο δύο αξιόλογες ευκαιρίες.

Η πρώτη ήρθε στο 36’, όταν ο Μαέ έκανε ένα άστοχο σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 45’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Συγκεκριμένα, ο Αντάμοβιτς σούταρε εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Φαμπιάνο να πέσει και να αποκρούσει.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια, που έφερε το ματς στα ίσα στο 5’ της επανάληψης. Ο Τσέποβιτς έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Μποτεάκ πλάσαρε εν κινήσει και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Βοζίνια.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αφού μετά από γύρισμα του Λέζιακς στη περιοχή της ΑΕΛ, η μπάλα βρήκε στον Τεσέιρα και πήρε πορεία προς τα δίκτυα, όμως ο Βοζίνια απόκρουσε με τα πόδια.

Από ένα σημείο και έπειτα, η ΑΕΛ ανέβασε στροφές, με αποτέλεσμα να γίνει πιο επιθετική και πιο απειλητική.

Η ομάδα της Λεμεσού έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαέ στο 65’, αφού ο 23χρονός επιθετικός σούταρε από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε αρκετά έξω. Στο 69’ ο Μαέ απείλησε εκ νέου με άστοχη κεφαλιά εντός περιοχής. Η σέντρα έγινε από τον Τόρες.

Όσο περνούσε ο χρόνος, οι «γαλαζοκίτρινοι» έπαιρναν μεγαλύτερα ρίσκα με σκοπό να πάρουν προβάδισμα και στο 82’ έχασαν φοβερή ευκαιρία με τον Άντονι να σουτάρει εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα μόλις έξω.

Τα αμυντικά κενά που προέκυψαν στην άμυνα της ΑΕΛ, εκμεταλλεύτηκε ο Τζιωνής, ο οποίος στο 90’ μπήκε περιοχή και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Highlight: Το πολύ ωραίο γκολ του Μποτεάκ στο 50’, που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (X. Mπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν (78' Λανγκ), Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο, Μποτεάκ (94' Κακουλλής), Παπουλής (78' Τζιωνής), Τσέποβιτς (80' Ντούρις).

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Πάντιτς, Σάντος, Ζντραβκόβσκι (79' Παπαφώτης), Αντάμοβιτς (86' Μπάμπιτς), Ριέρα, Ντανίλο, Τόρες (73' Γεωργίου), Μαέ.

Σκόρερ: 50' Μποτεάκ, 90' Τζιωνής / 9' Μαέ.

Κίτρινες: 32' Γκόμεθ, 88' Φαμπιάνο / 33' Μαέ, 48' Μεντόγεβιτς, 83' Ντανίλο, 86' Τεσέιρα.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Guida Marco.