Πρωταθλήτρια η Ομόνοια!

Για 21η φορά αναδείχθηκαν πρωταθλητές οι «πράσινοι»

Πρωταθλήτρια για 21η φορά στην ένδοξη ιστορία αναδείχθηκε απόψε η Ομόνοια. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ κέρδισε την ΑΕΚ με 0-1, χάρις σε γκολ του Παπουλή στο 49' και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Απόλλωνα από τον Ολυμπιακό με 2-2, πανηγύρισαν τον τίτλο του πρωταθλητή μετά από 11 χρόνια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στη Λάρνακα ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Τιάγκο έβγαλε την σέντρα, ο Παπουλής έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος από την μικρή περιοχή, όμως ο Μολ απέκρουσε σωτήρια. Έξι λεπτά αργότερα, ο Λέτσιακς έβγαλε την σέντρα από αριστερά, ο Παπουλής έπιασε και πάλι την κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ! Στο 18', ήταν η σειρά της ΑΕΚ να χάσει τεράστια ευκαιρία. Ο Φερνάντεθ έκανε τη σέντρα από δεξιά, απομάκρυνε προσωρινά ο Σέχου, η μπάλα στρώθηκε στον Ακοράν, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά από την εστία του Φαμπιάνο! Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες προς στα τέλη του ημιχρόνου με προσπάθειες των Ναούμ και Τρισκόφσκι που κατέληξαν άουτ. Το 0-0, ως εκ τούτου, ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Ομόνοια. Ο Λέτσιακς βρήκε τον Τιάγκο μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα προς στον Παπουλή, ο οποίος με πλασέ από κοντά σκόραρε για το 0-1! Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν πολύ καλά το παιχνίδι, απορροφώντας την όποια πίεση της ΑΕΚ με ουσιαστικό και αποτελεσματικό τρόπο. Ευκαιρίες πολλές δεν χάθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και η Ομόνοια εξασφάλισε τον 21ο της τίτλο, μετά και την ισοπαλία του Απόλλωνα στο Τσίρειο με τον Ολυμπιακό με 2-2.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Παναγιώτης Γιάννου): Μολ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (70' Σπόλιαριτς), Ακοράν (88' Σαββίδης), Τρισκόφσκι, Γκαρσία (70' Ναράνχο), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονθάλεθ, Ιωάννου, Ναούμ (77'΄Αναστασίου)

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Μποτεάκ (88' Λοΐζου), Παπουλής (78' Τζιωνής), Τσέποβιτς (78' Ντούρις)

Σκόρερ: 49' Παπουλής

Κίτρινες: Αντωνιάδης, Ναράνχο, Ιωάννου/ Σέχου