Ομόνοια – ΑΕΛ 3-1: «Πράσινη» υπεροχή στο ντέρμπι (vid)

Συνεχίζει να προβληματίζει η ΑΕΛ

Με ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο στο τέλος που μας χάρισε τρία τέρματα η Ομόνοια πήρε την νίκη απέναντι στην ΑΕΛ με 3-1. Οι «πράσινοι» έλεγχαν τον αγώνα και ήταν μπροστά στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο από το τέρμα του Τζιωνή. Στην επανάληψη ο Γουήλερ (81’) έφερε το ματς στα ίσα. Η Ομόνοια έβγαλε αντίδραση και με τον Ραμίρεζ (83’) και Ντάρμπισαϊαρ (90’) πήρε την νίκη και το τρίποντο. Η ΑΕΛ επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε κακό φεγγάρι.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει τον χώρο του κέντρου, με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Η Ομόνοια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να βάζει σε απειλή την εστία του Πρότσεκ. Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 15ο λεπτό με τον Μαυρία να κάνει το σουτ μετά την απομάκρυνση του Πρότσεκ. Ο Έλληνας διεθνής έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την εστία της ΑΕΛ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 23ο λεπτό ήρθε και το τέρμα από την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν μια οργανωμένη επίθεση με τον Ραμίρεζ να πιάνει το φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή. Ο Πρότσεκ απέκρουσε την μπάλα με τον Μαρίνο Τζιωνή που ακολούθησε την φάση να βάζει την προβολή και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Στο 33ο λεπτό ο Αντάμοβιτς έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Το σουτ που επεχείρησε πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μεχίας. Ένα λεπτό αργότερα στο 34ο λεπτό ο Αντάμοβιτς και πάλι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας. Προσπάθησε να νικήσει τον κήπερ των «πρασίνων» με λόμπα ωστόσο το δοκάρι ήταν σύμμαχος του Ισπανού κρατώντας έτσι το 1-0. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να εντυπωσιάσει με την απόδοση της. Ίσως η πολύ κακή παρουσία της ΑΕΛ να έβαλε το λιθαράκι της.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια κραυγαλέα ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ατζαγκούν έκανε την προσποίηση στον Τζούνιορ και βγήκε τετ α τετ με τον Πρότσεκ. Ο άσσος των «πρασίνων» άργησε πολύ να πάρει μια απόφαση δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην άμυνα της ΑΕΛ να απομακρύνει την μπάλα και τον κίνδυνο. Στο 58ο λεπτό Χουράδο και Τεϊσέιρα συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να πιάνει το σουτ και τον Μεχίας να διώχνει σε κόρνερ. Στο 76ο λεπτό Μαυρίας και Ραμίρεζ συνεργάστηκαν τέλεια με τον Γκοντάλ να διώχνει την μπάλα λίγο πριν φτάσει στον Τζιωνή. Στο 81ο λεπτό ο Ντα Σίλβα πέρασε τον Γκαφούρ στην περιοχή γυρίζοντας στον Γουήλερ όπου με δυνατό πλασέ έκανε το 1-1. Η απάντηση από την Ομόνοια ήταν άμεση αφού δυο λεπτά αργότερα ο Ραμίρεζ με δυνατό πλασέ έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΛ έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση στο 56ο λεπτό με τον Μακρή να πιάνει ένα δυνατό ανάποδο μέσα στην περιοχή και τον Μεχίας να διώχνει με εκπληκτική απόκρουση την μπάλα πριν καταλήξει στην εστία του. Η Ομόνοια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90ο λεπτό ο Ντάρμπισαϊαρ έβαλε την προβολή μέσα από την περιοχή νικώντας τον ανήμπορο να αντιδράσει Πρότσεκ κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του κλειδώνοντας και την νίκη.

Καλύτερη η Ομόνοια στην αναμέτρηση που πήρε πραγματικά αυτό που της άξιζε. Σε αντίθεση η ΑΕΛ για ακόμη μια φορά επιβεβαίωσε πως δεν είναι σε καλό φεγγάρι και δέχτηκε την τέταρτη διαδοχική ήττα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ομόνοια: Εξαιρετικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Τζιωνής. Ο νεαρός άσσος της Ομόνοιας ήταν σταθερά κίνδυνος με την μπάλα στα πόδια. Καλό παιχνίδι και από τον Σοάρες

ΑΕΛ: Ο Αντόνια είχε μερικά καλά ξεσπάσματα κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αλλά μέχρι εκεί.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ομόνοια: Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε ο Ατζαγκούν. Ο μέσος των «πρασίνων» μέτρησε αρκετές λάθος μεταβιβάσεις εκνευρίζοντας και τον κόσμο της ομάδας του.

ΑΕΛ: Σε κακό φεγγάρι βρίσκεται η ΑΕΛ και το επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε τον αγώνα με τρεις αλλαγές σε σχέση με την τελευταία ενδεκάδα. Γκαφούρ, Σοάρες και Ατζακούν πήραν τις θέσεις των Βύντρα, Κολοβού και Κατελάρη. Σε ένα σύστημα 4-2-3-1 o Έλληνας τεχνικός.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Αλλαγή σχηματισμού από τον Βόσνιο τεχνικό αφού το 4-4-2 απέναντι στον Απόλλωνα το μετέτρεψε σε 4-2-3-1. Νταβόρ, Σίλβα και Αβραάμ ήταν τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα αντί των Γκαθτανιάγα, Αγκάνοβιτς και Σραντς.