Όποιος (Κα)εί με το χυλό φυσά και το γιαούρτι

Η Ομόνοια έσωσε τον βαθμό από τον καλύτερο Ολυμπιακό και καλείται να προστατευτεί ενόψει της συνέχειας

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Πως το λέει η παροιμία.. ακριβώς έτσι. Γιατί με τέτοιο ρεσιτάλ του Κα και του Ολυμπιακού, η Ομόνοια όντως «κάηκε στο χυλό και τώρα καλείται να φυλάξει το γιαούρτι», στην προσπάθεια της να μην χάσει επιπλέον βαθμούς, σε ματς που θεωρείται φαβορί όπως το σημερινό.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή να πούμε ότι στον πρώτο χρονικά αγώνα της 22ης αγωνιστικής, Ομόνοια και Ολυμπιακός εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Κα (28’) με ένα εντυπωσιακό γκολ, ενώ ο Παπουλής έφερε το ματς στα ίσα (40’).

Στραβοπάτημα για την Ομόνοια που έφτασε τους 44 βαθμούς και έπιασε τον Απόλλωνα στη κορυφή της βαθμολογίας. Με το παιχνίδι που έδωσαν σήμερα οι «πράσινοι» μετράνε ένα ματς περισσότερο από τους ανταγωνιστές τους.

Επίσης με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός πήρε βαθμό μετά από πέντε αγώνες και έφτασε του 25 βαθμούς. Στην 7η θέση βρίσκεται πλέον η ομάδα του Τακτακαλά, που ισοβαθμεί με Νέα Σαλαμίνα και Πάφο.

Α΄ Ημίχρονο

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Ομόνοια πίεζε για να πάρει προβάδισμα, την ίδια ώρα που Ολυμπιακός ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Αποτέλεσμα αυτού να σημειωθούν δύο γκολ αλλά και αρκετές χαμένες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε μόλις στο 2’, όταν ο Ασαντέ έφυγε στη πλάτη της άμυνας και έδωσε στον Τσέποβιτς, που ήταν σε θέση βολής, όμως ο Ανδρέου την τελευταία στιγμή πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ομόνοια στα πρώτα στάδια του αγώνα, είχε τον απόλυτο έλεγχο, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κράτησε περισσότερο μπάλα και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό σημειώθηκε στο 15’, όταν ο Γκουστάβο με ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 22’ ο Παπουλής πήρε από τον Ασάντε και ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να φτάσει στον Κοστόφ. Ο Βούλγαρος σούταρε από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 26’ ο Τσέποβιτς, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

Στο 28’ έμελλε να έχουμε το πρώτο γκολ του αγώνα, καθώς ο Κα με έναν κεραυνό λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαμπιάνο, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ο διαιτητής, Μάριος Χριστοφόρου, είδε ξανά τη φάση του γκολ στην οθόνη του VAR και αποφάσισε ότι το γκολ μετρά κανονικά. Αυτό που είδε ο διαιτητής είναι το αν ο Κα κατέβασε τη μπάλα με το στήθος.

Ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 31’. Συγκεκριμένα, ο Κα με εξαιρετική ατομική ενέργεια μπήκε περιοχή και έδωσε στον Κοστόφ, ο οποίος από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Φαμπιάνο απόκρουσε εντυπωσιακά.

Η Ομόνοια κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 40'. Μετά από λάθος του Σαρφό, ο Λοίζου πήρε τη μπάλα και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Μιχαήλ έπεσε και απόκρουσε, όμως ο Παπουλής ακολούθησε τη φάση και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά από το γκολ του Ελλαδίτη μεσοεπιθετικού καταγράφηκαν δύο σουτ από Γκουστάβο και Τσέποβιτς, αλλά και ισάριθμες αποκρούσεις από Φαμπιάνο και Μιχαήλ αντίστοιχα.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κυρίως λόγω του ότι ο Ολυμπιακός έδωσε μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική του λειτουργία. Η Ομόνοια κράτησε περισσότερο μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις.

O Ολυμπιακός συνέχισε να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και στο 62’ έχασε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία της επανάληψης. Ο Κα έδωσε στον Πεχλιβάνη, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Χούμποτσαν. Σε αυτή τη φάση οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για χέρι, όμως ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Στο 75’ ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία, με σουτ του Γκουστάβο εντός περιοχής. Η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Το μόνο που κατάφερε η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν να απειλήσει με δύο άστοχα σουτ του Τσέποβιτς.

Highlight: Η συνολική πολύ καλή παρουσία του Ολυμπιακού, που θα μπορούσε ακόμη και να κερδίσει.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Γκόμες (66' Κούσουλος), Λοΐζου (66' Τιάγκο), Παπουλής, Ασάντε (66' Τζιωνής), Τσέποβιτς.

Ολυμπιακός (Κ. Πολυκάρπου): Μιχαήλ, Ψάλτης, Μίλετιτς, Γκουστάβο (87' Σαμπίνια), Κα (82' Σάλι), Πεχλιβάνης, Σωτηρίου, Ανδρέου, Σαρφό, Σαμπίνια, Κοστόφ (75' Βαν Κέσελ).

Σκόρερ: 40' Παπουλής / 28' Κα.

Κίτρινες: 59' Χούμποτσαν (3η), 90' Τσέποβιτς / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου.