Την κέρασε.... ήττα

Στα γενέθλια των 90 χρόνων... το τριφύλλι αποδείχθηκε αφιλόξενο

Στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής η Ομόνοια κέρδισε εντός έδρας την ΑΕΛ με 3-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Ασάντε (63’), Κακουλλής (89’) και Μποτεάκ (90+3’). Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια έφτασε τους 11 βαθμούς σε πέντε παιχνίδια, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους εννέα.

Α’ Ημίχρονο

Με μια αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας ξεκίνησε το ματς ο Μπεργκ που χρησιμοποίησε τον Ασάντε στη θέση του Παπουλή. Μια αλλαγή έκανε και ο Κέρκεζ που έβαλε τον Ράσο στη θέση του Μπουνόζα, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, αλλά με τη πάροδο του χρόνου η Ομόνοια κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έβγαινε μπροστά με απαιτήσεις. Από την άλλη, η ΑΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι δίνοντας έμφαση στα αμυντικά της καθήκοντα.

Η πρώτη τελική στο στόχο καταγράφηκε στο 14’, όταν ο Τζιωνής έκανε ένα αδύνατο σουτ από τα αριστερά, το οποίο όμως σταμάτησε με ευκολία ο Βοζίνια.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να φτιάχνει ορισμένες προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού ήρθε στο 40΄με τον Τεσέιρα να παίρνει τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Ένα λεπτό αργότερα η Ομόνοια έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Ντουρίς. Ο Σλοβάκος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βοζίνια, που κατάφερε να αποκρούσει. Στη συνέχεια της φάσης ο Μποτεάκ έκανε ένα άστοχο σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Μεγάλη ευκαιρία έχασε για την ΑΕΛ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντανίλο που έκανε σουτ μέσα στη περιοχή, όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Άξιο αναφοράς ότι στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια κέρδισε επτά κόρνερ και τέσσερα η ΑΕΛ.

Β΄ Ημίχρονο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με την ίδια διάθεση που είχαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Στη πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τζιωνής στο 63' του αγώνα έκανε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε περιοχή και έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ασάντε, που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Το γκολ του Ασάντε αφύπνισε την ΑΕΛ που μετά από αυτό πατούσε καλά και απείλησε την εστία του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα. Ο Ντανίλο αρχικά έκανε ένα σουτ στο 69’ που “έβγαλε” εύκολα ο Φαμπιάνο, ενώ ένα λεπτό αργότερα, μετά από λάθος του Χούμποτσαν, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Ομόνοιας.

Ο Κερκέζ προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας στο παιχνίδι τον Μπάμπιτς στη θέση του Ριέρα και αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 4-4-2. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους χώρους και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στην ισοφάριση.

Μάλιστα ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου ο Κακουλλής έκανε το 2-0 με ψηλοκρεμαστό σουτ εντός περιοχής. Ο Κύπριος επιθετικός πήρε τη μπάλα μετά από σέντρα του Βίτορ Γκόμες. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μποτεάκ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Λοίζου.