Χαράμισαν το απόγευμά τους...

Ισόπαλος 0-0 ο διακοπέντας αγώνας με... χαμένο τον Εθνικό

Στη λευκή ισοπαλία έμειναν Εθνικός και Ομόνοια που «κόλλησαν» στο 0-0 στο πλαίσιο του διακοπέντα αγώνα της 1ης αγωνιστικής των πλέι-οφ στο Β’ γκρουπ. Σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, σε αντίθεση με τον Εθνικό που «καιγόταν» για το τρίποντο αλλά δεν ανταποκρίθηκε.

Α’ Ημίχρονο (Διακοπέντας αγώνας)

Ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα απείλησε την εστία του Φαμπιάνο με πλασαριστώ σουτ του Άμπραχαμ που όμως έλεγξε ο πορτιέρο της Ομόνοιας.

4 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απειλήσαν και πάλι με τον Χουντόμπιακ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή που απέκρουσε σταθερά ο Φαμπιάνο. Ακολούθως η Ομόνοια ανέβασε ρυθμό και πήρε την κατοχή της μπάλας δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Εθνικού.

Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης κατέρρευσε ο φωτισμός στο Δασάκι και έτσι  ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες διεκόπει οριστικά.

Α’ Ημίχρονο (Επανέναρξη 26’)

Από το 26ο λεπτό (από όπου και διακόπηκε τον περασμένο Μάρτιο), συνεχίστηκε ο διακοπέντας αγώνας ανάμεσα στον Εθνικό και την Ομόνοια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με το μακρινό σουτ του Λοΐζου στο 32’ να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χριστοδούλου.

2 λεπτά μετά οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν μπροστά το σκορ με τον Γιούστε να παίρνει την κεφαλιά στο κόρνερ και την μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Εθνικού.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β' Ημίχρονο

Με τον ίδιο ρυθμό όπως τελείωσε το Α’ μέρος ξεκίνησε η επανάληψη, με την Ομόνοια να κρατά την μπάλα και τον Εθνικό να προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 65ο λεπτό ο Χαραλάμπους επιχείρησε το σουτ στη κίνηση με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χριστοδούλου. 4 λεπτά μετά ο Εθνικός απάντησε με τον Μάζουρεκ να επιχειρεί το μακρινό σουτ και τον Φαμπιάνο να σώζει εξαιρετικά.

Ακολούθως η αναμέτρηση εξελίχθηκε με πολλές δυνατές μονομαχίες από τα δύο στρατόπεδα κάτι που δεν επέτρεψε την δημιουργία φάσεων.

Στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός ανέβασε την πίεση του δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του πορτιέρο των πρασίνων.  Στο 93ο λεπτό έμελλε να χαθεί και η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Τσέποβιτς να αστοχεί σε κενό τέρμα εκμεταλλευόμενος την ασταθής απόκρουση του Χριστοδούλου σε σουτ του Χαραλάμπους.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στη λευκή ισοπαλία με τον Εθνικό να χάνει ακόμα μία ευκαιρία στη προσπάθεια του να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία.

Εθνικός (Αντρέι Ράζντρε): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ (88' Κουμής), Ζάκπα, Γκόρουπετς, Μάζουρεκ, Θ. Ιωάννου (75' Μ. Ηλία), Ταράσοφς, Ντούρις.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Γιούστε, Σέχου, Λέζιακς, Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ, Λοΐζου (73' Ζαχαρίου), Λοβέρα (61' Μποτεάκ), Παπουλής (85' Σάββα), Κακουλλής (61' Τσέποβιτς).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 40' Ντούρις, 88' Ζάκπα50' Λέζιακς, 79' Σέχου

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου