Τακτακαλίτικη τριάρα... κόντρα στην Ομόνοια

Βήμα παραμονής από τον Ολυμπιακό… που κέρδισε με 3-0 το συγκρότημα του Νιλ Λένον

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ομόνοια, για την 5η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Οι «μαυροπράσινοι» της Λευκωσίας χάρη στα τέρματα του Σάλι στο 9’ και στο 23’, και την γκολάρα του Μακρή στο 69’, έβαλαν γερές βάσεις για παραμονή στην πρώτη κατηγορία. Οι «πράσινοι» δεν ανταποκρίθηκαν σε καμία στιγμή στις απαιτήσεις του αγώνα, και ήταν απογοητευτικοί στην σημερινή αναμέτρηση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ονειρικό ξεκίνημα για την ομάδα του Ολυμπιακού που βρέθηκε να προηγείται με δυο τέρματα απέναντι στην Ομόνοια. Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Μολ.

Η ομάδα του Τούτιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα. Ο Πεχλιβάνης έκανε την μπαλιά την περιοχή, βρήκε τον Μανρίκε που έκανε το σουτ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε αλλά ο Σάλι πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά αργότερα οι «μαυροπράσινοι» ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Παναγιώτου στην περιοχή. Ο διαιτητής αρχικά δεν έδωσε κάτι, αλλά το VAR είχε αντίθετη άποψη και έτσι η αρχική απόφαση άλλαξε. Ο Σάλι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε τα γκολ για την ομάδα του αλλά και τα προσωπικά του δύο.

Σε χαμηλούς ρυθμούς συνεχίστηκε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς την μεγάλη φάση για μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο 69’ του αγώνα ο Ανδρέας Μακρής, έβαλε ένα τρομερό γκολ με ανάποδο ψαλιδάκι, κάνοντας τα τέρματα της ομάδας του τρία.

Η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ. Στο 83’ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Μάταβζ είδε τον Μολ να αποκρούει, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Σαμπίνια (83' Γουακάσο), Μουκτάρης, Σάλι, Μακρής (78' Κα), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφές, Σοάρες, Κυριάκου, Τιάγκο (62' Χαραλάμπους)

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο, Κίκο (54' Λέζιακς), Λανγκ, Γιούστε, Παναγιώτου, Μιξ (54' Μπασιρού), Χαραλάμπους, Μποτεάκ (71' Κακουλλής), Παπουλής (71' Λοβέρα), Ασάντε (54' Λοϊζου), Μάταβζ.

Σκόρερ: 9', 23' (πεν.) Σάλι, 79' Μακρής /-

Κίτρινες: 70' Μακρής / 21' Παναγιώτου, 26' Ασάντε, 49' Μιξ