Οθέλλος-Ολυμπιακός 1-2: Ανατροπή ανόδου με Ράμος!

Σπουδαία και δραματική νίκη δυο λεπτά πριν το τέλος στον αγώνα που συνεχίστηκε από το 57'

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Λευκωσίας μέσα στην Αθηαίνου επί του Οθέλλου με 1-2. Ο αγώνας συνεχίστηκε σήμερα από το λεπτό που διακόπηκε (απ' το 57') στις 5 Απριλίου, λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση του Σταδίου. Ο Οθέλλος ήταν μπροστά με 1-0 στο παιχνίδι (στο 52' με τον Κυριάκου), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τα αποθέματα και το γύρισε με δυο γκολ από τον Ράμος στο 87' και στο 89'.

Με την ολοκλήρωση του αγώνα στην Αθηαίνου μεταξύ του Οθέλλου και του Ολυμπιακού, ολοκληρώθηκαν σήμερα οι εκκρεμότητες της 26ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το 1-0 του αγώνα που διακόπηκε στις 5 Απριλίου και με το νικηφόρο 2-1 πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Βαθμολογία πάνω ζώνης: Εθνικός Άχνας 62, Ολυμπιακός 60, Άρης 59 τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος του Πρωταθλήματος.

Όπως κάλυψε τον αγώνα το 24sports:

16:38 Τέλος στον αγώνα.

16:36 Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα! Δραματικό φινάλε! Πάει για μεγάλη νίκη ανατροπής ο Ολυμπιακός.

16:34 ΓΚΟΛ και 1-2 για τον Ολυμπιακό! Απίστευτη ανατροπή στο φινάλε! Ο Νάνι έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ράμος με κοντινή προβολή γύρισε τον αγώνα.

16:32 ΓΚΟΛ και 1-1 για τον Ολυμπιακό! Ο Ράμος στο 87' ισοφαρίζει με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, νικώντας τον Τζιακουρή.

16:25 Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός στο 80′. Ο Λεονάρντο περνά έξω, μέσα ο Οπόνγκ.

16:20 Είμαστε στο 75' με τον Ολυμπιακό να πιέζει συνεχώς και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Μέχρι στιγμής ο τερματοφύλακας του Οθέλλου, Τζιακουρής βγάζει κάθε προσπάθεια που γίνεται προς τον στόχο.

16:00 Σέντρα στον αγώνα. Ουσιαστικά επαναρχίζει από το 57' και το 1-0 με το τέρμα του Κυριάκου στο 52'.

15:40 Ο Ολυμπιακός χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη αλλιώς βλέπει το τρένο της ανόδου να χάνεται λίγο πριν το φινάλε. Στον πάγκο θα κάθεται ο Κυριάκος Πολυκάρπου, αφού ο Φάτσιο Μπούις αποτελεί παρελθόν.

15:30 Απ' την άλλη, ο Ολυμπιακός σε σχέση με τους παίκτες που είχε στο γήπεδο την ώρα της διακοπής, προχώρησε σε μια αλλαγή (την 2η του στο παιχνίδι) με τον Ρομό να μένει εκτός και τη θέση του να παίρνει ο Βιέρα, λόγω τραυματισμού.

15:20 Σε σχέση με το παιχνίδι που διακόπηκε ο Οθέλλος θα παραταχθεί με δύο αλλαγές, κάτι που σημαίνει ότι ολοκληρώνει τις αλλαγές του. Εκτός οι Παρασκευά και Θεοχάρους οι οποίοι σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού. Τη θέση τους πήραν οι Τζιακουρής και Χατζηγιαννακού.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Οθέλλος: Παρασκευά (57′ Τζιακουρής), Γαβριήλ, Κυριάκου, Βασιλείου, Ζόλαντ, Κυριάκου.Κ, Θεοχάρους (57′ Χατζηγιαννακού), Κουμουρής, Τσίτας (46′ Φιάκας), Κατσής, Τζαμάς

Ολυμπιακός: Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Πιερμάρ, Ροτζέριο, Ρομό (57′ Βιέιρα), Σαμάρας, Αντωνίου, Νανίσιο, Παχίπης Α. (46′ Παχίπης Γ.), Ράμος, Παπαγεωργίου