Γιαννέφσκι: «Με δικό μας λάθος χαρίσαμε το δεύτερο τέρμα»

Δηλώσεις του τεχνικού του Ολυμπιακού

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός και γνώρισε την ήττα από την ΑΕΛ με 2-0 στο Τσίρειο στάδιο. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού στάθηκε στα λάθη της ομάδας του που ουσιαστικά έφεραν τα τέρματα της ΑΕΛ.

Αναλυτικά

«Θέλω να συγχαρώ την ΑΕΛ για τη νίκη της αλλά και τον Ντούσαν Κέρκεζ που κάνει πολύ καλή δουλειά τα τελευταία χρόνια. Δεν θα ψάξω για δικαιολογίες, χάσαμε το παιχνίδι, όμως την ίδια ώρα ήταν δύσκολο για εμάς γιατί είχαμε τους τραυματισμούς, ενώ παίζαμε και μια καλή ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα. Δοκιμάσαμε να ξεκινήσουμε με συγκεκριμένο πλάνο. Ξέραμε είναι επικίνδυνη από τη δεξιά πλευρά και προσέξαμε αλλά δυστυχώς δεχθήκαμε τέρμα από την άλλη. Επιλέξαμε να παίξουμε κλείνοντας τους χώρους στο κέντρο. Δεν μας δημιούργησαν και πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και εμείς βρήκαμε προϋποθέσεις. Δεχθήκαμε το τέρμα όμως σε άσχημο χρονικό σημείο και ήταν δύσκολο. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Νομίζω δεν είχαν ιδιαίτερες ευκαιρίες πριν το δεύτερο τέρμα. Προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε εμείς. Δεν ξέρω αν το φάουλ του Βοζίνια ήταν για κίτρινη κάρτα και δεν είναι δική μου δουλειά. Αλλά στην ουσία μετά το φάουλ δεχθήκαμε το τέρμα από αντεπίθεση. Κάτι τέτοιο πάθαμε με τον Εθνικό στο κύπελλο. Εμείς χαρίσαμε το τέρμα και σήμερα μιας και δεν βρίσκαμε τις λύσεις στην άμυνα. Δεν θέλω να πω πως η ΑΕΛ δεν άξιζε να κερδίσει αλλά χάσαμε από δικά μας λάθη. Θα τα αναλύσουμε, θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε και θα τα πούμε και πάλι άλλες τρεις φορές».