Έργο… Χίτσκοκ με πρωταγωνιστές Μάντζη - Καρώ!

Σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι, Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι του β’ γύρου, Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 (στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής).

Σε ένα παιχνίδι όπου μέχρι το 85’ πρωταγωνιστές ήταν οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων Ζοέλ Μολ και Σιμόνε Σκουφέτ με καθοριστικές αποκρούσεις, ήρθαν οι Μάντζης (88’) και Καρώ (90’), στα τελευταία λεπτά για να δώσουν… χρώμα με τέρματα και να κάνουν το ματς να μοιάζει, όχι απλώς με ντέρμπι, αλλά με ταινία βγαλμένη από το μυαλό του… Άλμπερτ Χίτσκοκ!

Δύο γκολ, πολλές φάσεις στις δύο εστίες, δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ στο 26’ με τον Νατέλ (είχε περισσότερες και πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες), αποβολή, δυνατά μαρκαρίσματα και… αψιμαχίες και φυσικά ένα εντυπωσιακό φινάλε, ήταν το ζουμί του σπουδαίου αυτού αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην πέμπτη θέση με 15 βαθμούς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 7η και ισοβαθμεί με την Ομόνοια (6η θέση) που έχει παιχνίδια λιγότερα (2) και τον Ολυμπιακό που υπερτερεί σε ισοβαθμία.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους με πέντε τελικές, έναντι δύο του Ολυμπιακού και κατοχή μπάλας 55%-45% υπέρ των γαλαζοκίτρινων, οι οποίοι άσκησαν πίεση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κυρίως (καθυστερήσεις), αλλά δεν βρήκαν τον… δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μολ να κρατά με καθοριστικές αποκρούσεις απαραβίαστη την εστία των μαυροπράσινων σε δύο περιπτώσεις.

Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν έδειχναν ικανοί να μπορούν να πετύχουν κάποιο γκολ, καταγράφοντας μονάχα 1-2 αξιόλογες τελικές με άστοχα σουτ. Οι μεταβάσεις του Ολυμπιακού από την άμυνα στην επίθεση (και αντίστροφα) είναι ήταν γρήγορες. Δημιούργησε προϋποθέσεις η ομάδα του Γιώργου Πετράκη αρκετές φορές, όχι όμως κλασικές ευκαιρίες.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού που διακοπτόταν από πολλά και δυνατά φάουλ στη μεσαία γραμμή κυρίως. Γενικώς, μέχρι το 60 τουλάχιστον, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος με επικίνδυνες προσπάθειες, αλλά στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά είχαν καλύτερες προϋποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ, ενώ απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες ο Ολυμπιακός στο 83’ με τον Σαλί και τον Σκουφέτ να… ντύνεται με τη σειρά του ήρωας.

Το φινάλε έγινε συναρπαστικό, αφού εκεί που όλα έδειχναν ότι η μπάλα… δεν ήθελε να μπει στα δίχτυα, ο Μάντζης με προβολή έπειτα από ασίστ του Ευτυχίδη, άνοιξε σκορ στο 88’, ενώ στο 90’ ο Καρώ με προβολή έπειτα από προσπάθεια του Σόουζα, ισοφάρισε σε 1-1.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσεμπάκ στο 79’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (86' Νάνι), Σαμπίνια, Μποβέδα, Μανρίκε, Σάλι (69' Μάντζης), Μουκτάρης, Κονφέ, Κα (69' Πεχλιβάνης), Σαρφό (92' Γκουστάβο), Γουίλσον (86' Ευτυχίδης).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ, Σάβιτς, Σαμπάλα, Εντονγκαλά (71' Μάγκλιτσα), Σόουζα, Σατσιάς (70' Νταουσβίλι), Οκριασβίλι, Νατέλ, Ντε Βινσέντι (70' Ντανίλο / 85' Θεοδώρου).