Αχ και να 'ταν τελικός

Σημαντική νίκη γοήτρου για τον Ολυμπιακό επί της Ανόρθωσης

Σημαντική εκτός εδρας νίκη γοήτρου πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Λάρνακα επί της Ανόρθωσης με σκορ 0-2 για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Βργκοτς με αυτογκόλ και Χαραλάμπους σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Τσέντομιρ Γιανέφσκι, η οποία έφθασε τους 43 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους 54, μένοντας χωρίς νίκη για 8η συνεχόμενη αγωνιστική.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χωρίς την πολύ μεγάλη ευκαιρία ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα. Οι δύο ομάδες είχαν διάθεση για ανοικτό ποδόσφαιρο, όμως οι αμυντικές γραμμές των δύο ομάδων κρατούσαν πολύ καλά το μηδέν. Η Ανόρθωση είχε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες με Κορρέα, Μίχα και Χουσμπάουερ στο πρώτο μέρος, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ του Μπράνκο Βργκοτς στο 39'. Ο Μανρίκε έκανε την σέντρα από αριστερά, Ευτυχίδης και Κορρέα διεκδίκησαν την μπάλα, αυτή χτύπησε στον Βργκοτς και κατέληξε στα δίκτυα για το 0-1. Σκορ, το οποίο ήταν και ημιχρόνου.

Η Ανόρθωση ήταν πιεστική και ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα το σκορ. Ο Μίχα είχε μέσα σ' ένα δίλεπτο (58'-59') δύο πολύ καλές ευκαιρίες, όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.Ο Ολυμπιακός απορρόφησε την πίεση σιγά σιγά και με την σειρά του έφτιαξε δύο με τρεις καλές προϋποθέσεις για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Τελικά το πέτυχε στο 72' με ωραία ενέργεια και σουτ του Χαραλάμπους εντός περιοχής, μέσα σε έξαλλα πανηγύρια. Η Ανόρθωση προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει, όμως χωρίς αποτέλεσμα και η ομάδα της Λευκωσίας σημείωσε μια σημαντική νίκη γοήτρου, πριν από τον τελικό Κυπέλλου της 15ης Μαΐου.

Αναλυτικά, οι συνθέσεις:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Π. Αρτυματάς (46' Χριστοφή), Κορέια, Μίχα (68' Μανιάς), Αμπαρτζουμιάν (63' Ελουντού) (89' Μαργκάσα), Καλτσάς, Βργκοτς, Κβιλιτάια, Χουσμπάουερ, Κορρέα

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Τσούπιτς, Γαρουφαλιάς, Γκουστάβο (62' Χαραλάμπους), Μανρίκε (88' Ηρακλέους), Ευτυχίδης (62' Σαλί), Ζαχαρίου (56' Ψάλτης), Σαρφό, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (46' Μάντζης), Κυριάκου

Σκόρερ: 39' Βργκοτς (αυτογκόλ), 72' Χαραλάμπους

Κίτρινες: Κορρέα, Κβιλιτάια/ Ζαχαρίου