Νέα Σαλαμίνα – Αλκή 1-1: Πήραν το βαθμό και συνεχίζουν στα «γκρουπ» τους

Μέτριο από πλευράς ποιότητας και δημιουργίας φάσεων το παιχνίδι

Ισόπαλος 1-1 έλειξε ο αγώνας μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και Αλκής στο «N.Papas Group – Αμμόχωστος Επιστροφή». Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Ιβάν Κάρλος στο 18΄ , ενώ οι «Ερυθρόλευκοι» ισοφάρησαν με τον Φουστάρ στο 30΄. Λίγες οι καλές στιγμές στο παιχνίδι. Πέναλτι (δικαίως) ζήτησε η Νέα Σαλαμίνα στο 71΄ σε χέρι του Χριστοφή στη περιοχή αλλά ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: 7 Η πρώτη φάση στον αγώνα ήρθε από την Νέα Σαλαμίνα. Στο 7ο λεπτό ο Μιντίκκης ανέβηκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το γύρισμα στον Ελουντού που με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστία της Αλκής. Στο 10΄ ένα άστοχο σουτ από τον Νουρ εκτός περιοχής, έφυγε πολύ ψηλά. Στο 18΄ η Αλκή κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της τελική. Ο Μπελαμεϊρί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ιβάν Κάρλος με γυριστό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Βεσελόβσκι. Ένα λεπτό αργότερα η Αλκή απείλησε και πάλι. Ο Μπελαμεϊρί μπήκε από τα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Βεσελόφσκι έδιωξε με δυσκολία. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Σαλαμίνα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Φουστάρ πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ και ισοφάρισε το σκορ. Στην προηγούμενη φάση πάλι ο Φουστάρ με κεφαλιά στο 1ο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, ανάγκασε το Πάρντο να αποκρούσει και να διώξει σε κόρνερ. Στο 37΄ ο Μπέλαμεϊρί έκανε καλό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά έδιωξε με τα πόδια ο Βεσελόφσκι. Στο 40΄ ο Μαργκάσα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο. Το οριζόντιο δοκάρι «σημάδεψε» στο 44΄ ο Μιντίκκης με πλασέ του εντός περιοχής. Στην τελευταία φάση του Α΄ μέρους ο Τριμπό σύγκλινε και με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία.

Β΄ Ημίχρονο: Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη η Αλκή. Στο 47΄ οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα πριν ο Τριμπό κάνει τη προσποίηση και το σουτ εκτός περιοχής και διώξουν με τα πόδια οι αμυντικοί των γηπεδούχων. Στο 52΄ ο Φουστάρ σκόραρε με το κεφάλι μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο αμυντικός των γηπεδούχων υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 71΄ η Σαλαμίνα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, μετά από χέρι που έκανε ο Χριστοφή στην περιοχή των φιλοξενουμένων και το οποίο ωστόσο δεν υπέδειξε ο Λούκας Σωτηρίου. Στο 72΄ ένα σουτ που επιχείρησε ο Τιάγκο εκτός περιοχής έφυγε πολύ ψηλά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σικόρσκι να δοκιμάσει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής χωρίς να καταφέρνει ωστόσο να απειλήσει. Στο 81΄ ο Τιάγκο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά μάζεψε εύκολα ο Πάρντο.

Κοουτσάρισμα:

Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): Με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησε τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ, και σχηματισμό 3-4-3 παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Πουρσαϊτίδης. Παρότι πήκε πιο επιθετικά στην αναμέτρηση, βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εντούτοις κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το Α΄ μέρος και να έχει περισσότερο τον έλεγχο της μπάλας.

Σακκάς (Αλκή): Τρεις αλλαγές στη βασική ενδεκάδα, σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, πραγματοποίησε ο Κώστας Σακκάς. Οι Τριμπό, Σπόλιαριτς και Γκαντάτσια πήραν τη θέση των Γουίνκς, Σταύρου και Ακόστα στο 4-2-3-1 που επέλεξε ο Κύπριος τεχνικός. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στην πρώτη της τελική παρά το μουδιασμένο της ξεκίνημα. Στο Α΄ μέρος προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις χωρίς ωστόσο να το καταφέρνει αρκετά.

Διακριθέντες:

Νέα Σαλαμίνα: Μεγάλη βοήθεια επιθετικά έδωσε ο Κωνσταντίνος Μιντίκκης με τα ανεβάσματα που είχε από δεξιά, ένα από τα οποία είχε και δοκάρι.

Αλκή: Αρκετά κινητικός και με διάθεση να δημιουργήσει ο Ματίας Σπόλιαριτς.

Απογοητεύσαντες:

Νέα Σαλαμίνα: Εκτός ρυθμού ήταν για ακόμη ένα ματς ο Κίγκσλεϊ που δεν κατάφερε να απειλήσει τον Πάρντο.

Αλκή: Μία λάθος εκτίμηση από τον Πάρντο στην εκτέλεση κόρνερ της Νέας Σαλαμίνας στο 30΄ έφερε το γκολ από τον Φουστάρ.

Διαιτησία: Πολύ οριακή και δύσκολη η φάση για τον βοηθό ήταν το ακυρωθέν γκολ του Φουστάρ στο 52΄, καθώς ο αμυντικός των «ερυθρολεύκων» δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ήταν πιο μπροστά. Κακώς δεν έδωσε πέναλτι στο χέρι του Χριστοφή στην περιοχή στο 71ο λεπτό.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Ρέινολντς, Μιντίκκης, Κορέια, Μαργκάσα, Νουρ (Κωστή 86΄), Ελουντού (Ντιστνέλ 62΄), Τιάγκο, Κίνγκσλει (Σικόρσκι 74΄)

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Γκαντάτσια (Ακόστα 74΄), Ιβάν Κάρλος (Μπανταρά 76΄), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Χαραλάμπους, Στάροκιν, Τριμπό (Σταύρου 66΄)

Σκόρερ: Φουστάρ (30΄) / Ιβάν Κάρλος (18΄)

Κίτρινες κάρτες: Κορέιρα, Τιάγκο / Γκαντάτσια, Σπόλιαριτς, Μπανταρά, Τραϊτσέφσκι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου