Διπλό παραμονής!

Νίκη-χρυσάφι για τον Εθνικό

Τεράστιο διπλό παραμονής για τον Εθνικό που επικράτησε της Σαλαμίνας με 0-2 στο «Αμμόχωστος» για την 3η αγωνιστική της Β΄Φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Ζάκπα και Ουαλί και με την νίκη αυτή ο Εθνικός πάει στους 28 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την Σαλαμίνα που έμεινε στους 32.

Α’ Ημίχρονο

Χωρίς την μεγάλη φάση πέρασαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με πρώτο αξιόλογο σουτ να είναι για την Σαλαμίνα και τον Τσουκαλά αλλά ο Μπογκατίνοφ μάζεψε εύκολα.

Στο 32’ ο Ντόλεζαλ απείλησε με σουτ εντός περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε εκτός, στην πρώτη καλή φάση των φιλοξενουμένων στο ματς.

Στο 36ο λεπτό η Σαλαμίνα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα, ο Νικολάου εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Καμισοκό από πολύ κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 44’ ο Εθνικός έκανε το 0-1 με πολυ ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ζάκπα από διαγώνια θέση.

Β’ Ημίχρονο

Στο 52’ ο Ουαλί λίγο έξω απ΄την περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Βεσελόφσκι. Στο 68’ ο Εθνικός διπλασίασε τα τέρματα του με τον Ουαλί που με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Βεσελόφσκι και έκανε το 0-2.

Στο 78’ ο Ντανίλο έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Βαρέλα, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Ανδρέου (Κονφέ 40'), Ντανίλο, Μουστιβάρ (Βαρέλα 46'), Ντουβεντρού (Βάγκνερ 46'), Οσέι, Τσουκαλάς, Νικολάου (Μπρένο 46'), Χριστοφόρου

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ουαλί, Κ.Ηλία, Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ, Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς, Κυπριανού, Ταράσοφς, Μάιντεβατς (Μ.Ηλία 59')

Σκόρερς: -/ Ζάκπα, Ουαλί

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ταράσοφς