ΠΑΕΕΚ-Νέα Σαλαμίνα 0-4: Πρόκριση με τεσσάρα! (vid)

Εύκολη πρόκριση με σούπερ Σικόρσκι για την Νέα Σαλαμίνα

Εύκολη πρόκριση για την Νέα Σαλαμίνα με 0-4 επί της ΠΑΕΕΚ σε αγώνα για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Κύπρου. Ο Σικόρσκι με χατ τρικ και ο Πική οι σκόρερ των Αμμοχωστιανών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Νέα Σαλαμίνα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από πολύ νωρίς στον αγώνα. Η ομάδα της Αμμοχώστου ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι στην πρώτη της καλή φάση στον αγώνα. Ο Σεργίου έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Σικόρσκι έκανε το σουτ και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βασιλείου, το οποίο ήταν σε αντικανονική θέση. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων» ευστόχησε στο πέναλτι για το 0-1. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια, με τους «ερυθρόλευκους» να σκοράρουν το δεύτερο τους γκολ στο 34’. Ο Αζίζ βρήκε τον Σικόρσκι, ο οποίος με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-2. Στο 39’, ο Φαρσάντ Νουρ είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε άουτ από την εστία του Αγριμάκη. Το πρώτο ημίχρονο, έτσι, έληξε με σαφές προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» της Αμμοχώστου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο σκηνικό. Η Νέα Σαλαμίνα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα κάνοντας συνάμα συντήρηση δυνάμεων, ενώ η ομάδα της Κερύνειας προσπαθούσε να μην επιτρέψει στην μεγάλη της αντίπαλο να μην δημιουργήσει ευκαιρίες. Το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια της επανάληψης ήταν μέτριο, με την ομάδα της Αμμοχώστου να σκοράρει δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 74’, ο Αζίζ κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Στυλιανίδη και ο Σικόρσκι ευστόχησε, πετυχαίνοντας χατ τρικ. Στο 77’, ο νεαρός Πική μετά από τετ α τετ με τον Αγριμάκη και πλασέ πέτυχε το 0-4.

Μέχρι το τέλος δεν σημειώθηκε κάτι άλλο συγκλονιστικό στο ματς και η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε μια πολύ εύκολη πρόκριση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σικόρσκι, Αζίζ και Σεργίου οι διακριθέντες για την Νέα Σαλαμίνα. Από πλευράς ΠΑΕΕΚ ξεχώρισε ο κίπερ Αγριμάκης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από πλευράς Σαλαμίνας δεν υπήρχε κάποιος που υστέρησε. Από πλευράς ΠΑΕΕΚ υπήρξε προσπάθεια, αλλά ήταν βαριά η ήττα στο τέλος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο τεχνικός της ΠΑΕΕΚ Μάκης Σεργίδης πραγματοποίησε 6 αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος και προσπάθησε με αμυντικογενή τακτική να αιφνιδιάσει την μεγάλη του αντίπαλο. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Με πολλές αλλαγές ξεκίνησε τον αγώνα ο τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας Σάββας Πουρσαϊτίδης σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα 7 αλλαγές από τον Ελλαδίτη τεχνικό. Στην επανάληψη, χρησιμοποίησε τρεις νεαρούς και ξεκούρασε κάποιους βασικούς του παίκτες.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολύ καλή η διαιτησία του Ανδρέα Αργυρού. Σωστές υποδείξεις και στα δύο πέναλτι που έδωσε.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΕΕΚ: Αγριμάκης, Μάρισιτς (71' Ορφανίδης), Ντιακιτέ, Κουιντέλα (46' Καλλένος), Παπανικολάου, Χατζηττοφής, Βασιλείου (82' Στυλιανού), Τζ. Μάρισιτς, Χαραλάμπους, Χατζηδημητρίου, Στυλιανίδης

Νέα Σαλαμίνα: Αλβμπόγκε, Χριστοφόρου, Μιντίκκης (46' Χατζηκωνσταντή), Γκολομπάρτ (60' Νικόλα), Σεργίου, Νικολάου, Θεοδώρου, Νουρ (76' Πική), Αζίζ, Κωστή, Σικόρσκι

Σκόρερς: -/ 15' Σικόρσκι (πεν.), 34' Σικόρσκι, 74' Σικόρσκι (πέν), 77' Πική

Κίτρινες:  Ντιακιτέ/ Θεοδώρου, Κωστή