Νέα Σαλαμίνα: Χαράζει πορεία

Άλλο ένα βήμα θετικό έγινε από την «ερυθρόλευκη» ομάδα

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε χθες η Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε της Δόξας με 1-0 στο «Ν.Παππάς Αμμόχωστος,Επιστροφή », φθάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα, χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ. (Πάφος 3-0, Ομόνοια 1-0, Ερμής 1-0, Δόξα 1-0).

Το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κίνγκσλεϊ στο 17ο λεπτό με εξαιρετική προσπάθεια αφού πήρε τη μπάλα από το Νουρ που σερβιρίστηκε από τον εκπληκτικό και χθες ειδικά στο πρώτο μέρος Μαργκάσα που διενέργησε …κλέψιμο.

Ων εντός περιοχής, πήρε μπάλα την προστάτευσε αδειάζοντας ένα αντίπαλο, με δεύτερη κίνηση πέρασε άλλον έναν  αντίπαλο και σούταρε εύστοχα. Ο Αφρικανός έφτασε αισίως τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα. Με τη δε νίκη τους οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 16 βαθμούς και έπιασαν τον Απόλλωνα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έλεγχε το παιχνίδι. Στην επανάληψη η Δόξα ανέβασε ρυθμούς όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ουσιαστικά δεν δημιούργησε πρόβλημα στη νικήτρια αφού οι Βεσελόφσκι και Γκολομπάρτ ήταν συνεχώς σε εγρήγορση.

Το κεντρικό σημείο των πραγμάτων είναι ότι η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε την πορεία που έχει χαράξει από την αρχή του πρωταθλήματος. Μια πορεία που παραπέμπει σε ομάδα με προσωπικότητα, (κάτι που δεν διέθετε τα προηγούμενα χρόνια, ενώ το διαθέτει τώρα αφού στο ρόστερ υπάρχουν παίκτες που τους χαρακτηρίζει αυτό, όπως για παράδειγμα οι Μαργκάσα, Κίνγκσλι και Γκολομπάρτ), αλλά και ομάδα που κτίζει οντότητα.

Παρουσιάζεται μέχρι τώρα ένα σύνολο δυνατοτήτων που φθάνουν πέρα από το στόχο της απλής παραμονής. Ένα σύνολο που πέραν των δυνατοτήτων παίζει και ένα ποδόσφαιρο που ωθεί τον κόσμο να πάει στο γήπεδο.

«Θεωρώ ότι με αυτή τη νίκη μπορούμε να είμαστε πολύ πιο αισιόδοξοι για το θέμα της παραμονής». Αυτά δήλωσε μετά το ματς ο Σάββας Πουρσαιτίδης, επιδεικνύων ωμό ρεαλισμό. Και, ως προπονητής, καλά κάνει.

Το επόμενο ματς είναι εκτός έδρας με αντίπαλο την Ανόρθωση. Ο στόχος; Διαβάστε τη δήλωση του Ρενάτο Μαργκάσα: «Παίξαμε πάρα πολύ καλά και νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι του Σαββάτου. Εμείς θέλουμε να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι».

Η νίκη των «ερυθρολεύκων» αποδείχτηκε «πύρρειος» καθώς ο Πουρσαϊτίδης αναγκάστηκε να προβεί σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές. Αποχώρησαν τραυματίες από το παιχνίδι οι Κινγκσλεϊ, Παύλου και Ελουντού. Φαίνεται ότι η περίπτωση του Παύλου είναι πιο σοβαρή αλλά ας περιμένουμε την επίσημη εκδοχή.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση