Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 1-0: Καρέ νικών με Κινγκσλεϊ! (vid-pics)

Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το νικηφόρο τους σερί χάρη στο γκολ του Αφρικανού

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε η Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε της Δόξας με 1-0 στο «Αμμόχωστος», φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

Το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κίνγκσλεϊ στο 17ο λεπτό με ωραίο πλασέ. Ο Αφρικανός έφτασε αισίως τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα. Με τη νίκη τους οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 16 βαθμούς και έπιασαν τον Απόλλωνα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έλεγχε το παιχνίδι. Στην επανάληψη η Δόξα ανέβασε ρυθμούς όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Η σημερινή νίκη των «ερυθρολεύκων» αποδείχτηκε «πύρρειος» καθώς ο Πουρσαϊτίδης αναγκάστηκε να προβεί σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές. Αποχώρησαν τραυματίες από το παιχνίδι οι Κινγκσλεϊ, Παύλου και Ελουντού.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλει από την αρχή το δικό της ρυθμό, αν και η πρώτη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στο 3ο λεπτό Κάρλος σούταρε μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Κολομπάρτ και κατέληξε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 9ο λεπτό με ένα σουτ του Κινγκσλεϊ το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Φουστάρ έπιασε μια άστοχη κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 11’ ο Τιάγκο έπιασε μια σέντρα σουτ όμως ο Γκρεμσλ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Η Νέα Σαλαμίνα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 17ο λεπτό. Έπειτα από κλέψιμο του Μαργκάσα, η μπάλα κατέληξε στον Νουρ ο οποίος βρήκε όμορφα τον Κινγκσλεϊ. Ο Αφρικανός ελίχθηκε όμορφα έξω από την περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Γκρεμσλ για το 1-0. Στο 21’ ο Παύλου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κινγκσλεϊ έπιασε το πλασέ στην κίνηση όμως δε βρήκε στόχο. Στο 31’ ο Νουρ σούταρε έξω από την περιοχή όμως ο Γκρεμσλ μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά. Στο 42’ ο Κορέια προσπάθησε να απειλήσει με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 49ο λεπτό. Ο Παπαφώτης επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βεσελόφσκι. Στο 53’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Τιάγκο όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Στο 76’ η Δόξα απείλησε μια πολύ επικίνδυνη κεφαλιά του Κάρλος την οποία απόκρουσε ο Βεσελόφσκι. Στο 79’ ο Σικόρσκι έπιασε ένα συρτό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Γκρεμσλ απόκρουσε τη μπάλα σταθερά. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε πολύ καλή διαχείριση στα τελευταία λεπτά και κράτησε μέχρι το τέλος το υπερπολύτιμο 1-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Με σχηματισμό 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Πουρσαϊτίδης. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να επιτεθεί κυρίως από τα άκρα και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Δόξας.

ΔΟΞΑ: Ο Λούκας Χατζηλούκας παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Η Δόξα δεν είχε καλή κυκλοφορία στο πρώτο ημίχρονο κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ανανεώνονται συνεχώς οι επιθετικές προσπάθειες της Νέας Σαλαμίνας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Πολύ καλή παρουσία είχε όσο διάστημα αγωνίστηκε ο Κινγκσλεϊ, ο οποίος πέτυχε ένα όμορφο γκολ. Νουρ και Μαργκάσα ξεχώρισαν επίσης από την πλευρά των γηπεδούχων.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ και Λουίς Κάρλος ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από την πλευρά των φιλοξενουμένων.