Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΚ 1-0: Ο Κίνγκσλεϊ της έδωσε και πάλι την λύση! (vid)

Το γκολ του Νιγηριανού επιθετικού έκρινε την αναμέτρηση στην Λάρνακα

Πολύ σημαντική νίκη για την Νέα Σαλαμίνα μιας και επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0  στο Στάδιο N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή για την 3η αγωνιστική της 2ης Φάσης του Πρωταθλήματος CYTA. Το γκολ του Κίνγκσλεϊ στο 27ο λεπτό ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι. Με την νίκη της αυτή η Σαλαμίνα πάει στους 36 βαθμούς και μειώνει στο -7 από την ΑΕΚ. Πάντως, σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ των δύο ομάδων, η ΑΕΚ έχει το πάνω χέρι, λόγω της διαφοράς τερμάτων.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Στο 6ο λεπτό είδαμε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα η οποία άνηκε στους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στον Κίνγκσλεϊ, ο οποίος έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά από την σέντρα του Κορέια και έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Στο 9’ η Σαλαμίνα απείλησε και πάλι με τα σουτ αρχικά του Τιάγκο και στη συνέχεια του Νουρ, τα οποία όμως δεν απείλησαν την εστία του Τόνιο. Στο 13’ ο Λαρένα εκτέλεσε το φάουλ, ο Καταλά έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα εκτός. Στο 16’ ο Τιάγκο έκανε το σουτ από απόσταση αλλά μάζεψε εύκολα ο Τόνιο. Στο 21’ ο Τιάγκο βρέθηκε μόνος με τον Τόνιο, τον πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έσωσε την ομάδα του. Στο 27’ η Σαλαμίνα έκανε το 1-0 με τον Κίνγκσλεϊ, ο οποίος με πλασέ μετά την κάθετη πάσα του Τιάγκο νίκησε αυτή την φορά τον Τόνιο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 32’ η ΑΕΚ απείλησε με τον Ίγκορ Σίλβα αλλά το σουτ του πήγε πολύ πλάγια. Μόλις 2 λεπτά αργότερα ο Σίλβα έκανε νέο σουτ, το οποίο για πολύ λίγο δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 39’ ο Λαρένα έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Γκολομπάρτ και πήγε σε κόρνερ, στην τελευταία καλή φάση του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρώτη καλή στιγμή, με τον Φλοριάν ο οποίος έπιασε την πισινή κεφαλιά, αλλά μάζεψε ο Βεσελόφσκι. Στο 60’ ο Σάστρε έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα όμως πήγε λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 68’ ο Ιωάννου έκανε το σουτ, χωρίς να απειλήσει την εστία του Βεσελόφκσι. Στο 76’ ο Καταλά έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά αντιμετώπιζε δυσκολίες στο να δημιουργήσει τις ευκαιρίες που θα τις έδιναν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 84’ η Σαλαμίνα απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο ημίχρονο, με τον Ελουντού ο οποίος απέφυγε με προσποιήσεις τοον Ιωάννου, αλλά το σουτ του σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 91’ ο Ελουντού έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Τόνιο. Στο 93’ ο Ρουσιάς βρέθηκε μόνος με τον Βεσελόφσκι, δεν τον νίκησε όμως και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Νέα Σαλαμίνα: Το γκολ του Κίνγκσλεϊ ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι και είναι σίγουρα ανάμεσα στους πολυτιμότερους για την ομάδα του. Πολύ καλός και καθοριστικός ήταν ο Γκολομπάρτ, όπως και ολόκληρη η αμυντική λειτουργία γενικότερα.

ΑΕΚ: Το πάλεψε η ΑΕΚ, είχε τις ευκαιρίες, δεν ήταν όμως αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Απογοήτευσαν:

Νέα Σαλαμίνα: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, όλοι τους πρόσφεραν στο παιχνίδι.

ΑΕΚ: Εάν ήταν πιο αποτελεσματικοί οι ποδοσφαιριστές της Λαρνακιώτικης ομάδας θα μπορούσαν να έφευγαν με θετικό αποτέλεσμα.

Κοουτσάρισμα:

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του, μειώνει την απόσταση από την ΑΕΚ και συνεχίζει να εκπλήσσει σε μια εξαιρετική χρονιά που διανύει.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): 1η ήττα για τον Ισπανό τεχνικό στην 2η του θητεία στον πάγκο της ομάδας. Για να λέμε την αλήθεια δεν ήταν και η καλύτερη εμφάνιση για την ομάδα του, είχε όμως τις ευκαιρίες.

Διαιτησία (Κώστα Ροβέρτος): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Μαργκάσα, Μιντίκκης, Νουρ (Ρέινολντς 93'), Τισντέλ (Σιαθάς 82'), Τιάγκο (Ελουντού 74'), Κίνγκσλεϊ

ΑΕΚ: Τόνιο, Ίγκορ, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Χέφελ (Ιωάννου 62'), Σάστρε, Φλοριάν, Γιεφρέν, Ακίνο (Ρουσιάς 74'), Γιάννου

Σκόρερς: Κίνγκσλεϊ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Κίνγκσλεϊ, Βεσελόφσκι / Καταλά, Χέφελ