Στο κατώφλι της εξάδας με ανατροπή!

Ο Ολυμπιακός με… χρυσές αλλαγές κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα

Αυτό κι αν είναι είδηση. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, κάτι που αγνοούσε από τα τέλη Νοεμβρίου (27/11) όταν κέρδισε την Καρμιώτισσα. Οι μαυροπράσινοι στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, επικράτησαν με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» και μάλιστα με ανατροπή, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 27’.

Με ένα γκολ στο 32' από τον Σαλί κι ένα από τον Μάντζη στο 80’, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι στο ντεμπούτο του Σκοπιανού κόουτς, πήρε ένα υπερπολύτιμο «τρίποντο» που φέρνει τον Ολυμπιακό στους 28 βαθμούς και στην 7η θέση (στο -1 από την 6η Δόξα). Η Σαλαμίνα παραμένει στην 8η θέση με 26 βαθμούς.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του ματς, σαν τρομοκράτες ζωσμένοι… πυρομαχικά μπήκαν στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας στο α’ ημίχρονο, αφού «σπινθήριζαν» τα μάτια τους δείχνοντας εξ αρχής πόσο πολύ ήθελαν να πάρουν προβάδισμα για τη νίκη. Παρόλο που είχε την πρώτη καλή προϋπόθεση ο Ολυμπιακός, οι ερυθρόλευκοι αφού έριξαν κάποια προειδοποιητικά πυρά με Ντανίλο (δις) και Οσέι μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο.

Παρόλο που αυτό το δεκάλεπτο ξέσπασμα δεν συνεχίστηκε, στο 27’ η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της και να ανοίξει το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Οσέι έπειτα από μπαλιά του Βαρέλα από αριστερά. Παρόλα αυτά, η χαρά των ερυθρόλευκων κράτησε μονάχα πέντε λεπτά, αφού στο 32’ ο Σαλί ισοφάρισε σε 1-1. Διένυσε απόσταση από το κέντρο περίπου και μόλις πλησίασε την επανορθωτική σούταρε νικώντας τον Βεσελόφσκι και στέλνοντας την μπάλα στο αντίπαλο πλεκτό.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου, αφού μετά από το γκολ των μαυροπρασίνων δεν καταγράφηκε κάτι που αξίζει ιδιαίτερης αναφοράς.

Στην επανάληψη και μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο ρυθμός ήταν γρήγορος, η μπάλα ανεβοκατέβαινε και στο 52’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Κα κέρδισε πέναλτι δευτερόλεπτα προηγουμένως μετά από αψυχολόγητο μαρκάρισμα του Χριστοφόρου, ο Γκουστάβο ανέλαβε την εκτέλεση και καλό κτύπημα αριστερά, αλλά ο Βεσελόφσκι σαν… αίλουρος έπεσε και απέκρουσε.

Ακολούθως… ησυχία μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού στο 80ό λεπτό οι μαυροπράσινοι έφθασαν στην… πηγή πετυχαίνοντας το 2-1, φέρνοντας τα κάτω-πάνω και μάλιστα με συμμετοχή τριών αλλαγών. Ο Σαντάνα έδωσε στον Πεχλιβάνη στην περιοχή που γύρισε στον Μάντζη κι αυτός με σουτ νίκησε τον Βεσελόφσκι και ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη.

Αξίζει να αναφερθεί πως η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 84’ με πολύ ωραίο τρόπο με τον Ντανίλο, αλλά εξετάστηκε από τον VAR η φάση και με το πέρας 2-3 λεπτών, ειδοποιήθηκε ο Σωτηρίου και ακυρώθηκε το γκολ, κάτι που στέρησε στους ερυθρόλευκους να… σώσουν την παρτίδα.

Δείτε ΕΔΩ πως καλύψαμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Χριστοφόρου, Καμισοκό, Λοράν, Οσέι, Κονφέ, Μουστιβάρ (70' Κρεάν), Βαρέλα (70' Βάγκνερ), Ντουβεντρού (64' Τσουκαλάς), Ντανίλο.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Τσούπιτς, Ψάλτης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μίλετιτς, Σαρφό (88' Μανρίκε), Νάνι, Σαλί (76' Σαντάνα), Κα (88' Σαμπίνια), Γκουστάβο (67' Πεχλιβάνης), Κοστόφ (67' Μάντζης).

Σκόρερ: 27' Οσέι / 32' Σαλί, 80' Μάντζης.

Κίτρινες: 38' Καμισοκό, 72' Ντανίλο / 4' Ψάλτης, 49' Σωτηρίου.