Κύπελλο: «Άσοι» σε Λάρνακα και Παραλίμνι (vid)

Πρόκριση για Νέα Σαλαμίνα και Ένωση

Με δύο αγώνες συνεχίστηκε σήμερα (12/10) ο πρώτος γύρος του Κυπέλλου Coca - Cola Α' - Β' Κατηγορίας.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στην παράταση την Πέγεια με 3-1, στο «Αμμόχωστος». Σκόρερ για τους νικητές οι Ντορεγκαράι (δις) και Ιωάννου, ενώ προσωρινά ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ουεσλάτι.

Ακολούθησε η πρόκριση της Ένωσης που κέρδισε εύκολα την Ολυμπιάδα Λυμπιών με 4-1 στο Παραλίμνι. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μέιρα, Κορσία, Ρουσιά και Βουτσένοβιτς. Ο Λοίζου διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθηστερύσεις.

Θυμίζουμε πως μέσω των αγώνων του πρώτου γύρου, έχουν εξασφαλίσει επίσης την πρόκριση τους ο ΑΠΟΕΛ (απέκλεισε τον Αχυρώνα Ονήσιλο), η Πάφος FC (απέκλεισε τη ΑΕΖ Ζακακίου), η Δόξα Κατωκοπιάς (απέκλεισε το Οθέλλο) και η ΑΕΛ (απέκλεισε τον Ερμή).

Δείτε πως κάλυψε τα παιχνίδια η ιστοσελίδα μας:

Νέα Σαλαμίνα - Πέγεια 3-1 (τελικό)

Λήξη αγώνα. Στην επόμενη φάση του θεσμού η Νέα Σαλαμίνα.

Έναρξη δευτέρου μέρους της παράτασης.

97' ΓΚΟΛ! Η Νέα Σαλαμίνα κάνει το 3-1 με κεφαλιά του Ντοεργκαράι, έπειτα από σέντρα του Νικολάου.

92' ΓΚΟΛ! Ο Νικολάου κάνει 2-1 για τη Νέα Σαλαμίνα με δυνατό σουτ εντός περιοχής. Ωραίο γκολ από το νεαρό μπακ.

Άρχισε η παράταση.

90' Λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο οποίος θα οδηγηθεί στην παράταση.

65' Καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα, όμως το 1-1 παραμένει.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

45' ΓΚΟΛ για την Πέγεια, 1-1. Σκόρερ ο Ουεσλάτι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

36' Δοκάρι για την Πέγεια με τον Λουκαΐδη.

6' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα, 1-0. Σκόρερ ο Ντορεγκαράι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

1' Σέντρα στο «Αμμόχωστος».

Η ενδεκάδα της Νέας Σαλαμίνας: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Τσίκο, Σταλόνε, Φράγκος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Φιάκας, Φελίπε, Ντιακιτέ

Η ενδεκάδα της Πέγειας: Μπιελικόφ, Φελίξ, Καρίμ, Χαμπίμπ, Λουκαΐδης, Φερνάντεζ, Σάββα, Βλάιζτερ, Βελκόβ, Στεφάνου, Γιαννούτσος

<iframe width="100%" height="550" src="https://www.youtube.com/embed/PegtSV-Q7nc" title="ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΠΕΓΕΙΑ 2014 ( 3-1 ) Α 'Φάση Κυπέλλου Coca Cola 12.10.2022" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

ΕΝΠ - Ολυμπιάδα Λυμπιών 4-1 (τελικό)

Tέλος αγώνα. Εύκολη πρόκριση για την Ένωση.

91' Γκολ για τους φιλοξενούμενους που μειώνουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λοίζου.

82' ΓΚΟΛ για τους γηπεδούχους με τον Βουτσένοβιτς, που έκανε το 4-0, μετά από ασίστ του Ντιαβαρά.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

45' Λήξη πρώτου μέρους.

38' ΓΚΟΛ για την ομάδα του Παραλιμνίου που κάνει το 3-0. Σκόρερ ο Ρουσιάς με όμορφο τελείωμα.

23' ΓΚΟΛ! Οι γηπεδούχοι κάνουν το 2-0 με κεφαλιά του Κορσία, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς.

19' ΓΚΟΛ για την Ένωση. Ο Μέιρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ.

1' Σέντρα στο Τάσος Μάρκου

Η ενδεκάδα της Ένωσης: Παναγιώτου, Κορσία, Έχμαν, Ρουσιάς, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κατσιάρης, Ντρέκσα, Γεχονατάν, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς.

Η ενδεκάδα της Ολυμπιάς: Αντωνίου, Αριστοτέλους, Μπαγκούρα, Μιχαήλ, Ορθόδοξου, Φιλίππου, Μβόντο, Παπακωνσταντίνου, Γκέγκπε, Κυριάκου, Κοκκινόφτας.