ΑΕΚ-Νέα Σαλαμίνα 0-1: Ιπτάμενος κήπερ στο «ΑΕΚ Αρένα»

Τεράστια εκτός έδρας νίκη των «ερυθρολεύκων»

Τεράστια νίκη για την Νέα Σαλαμίνα στην "ΑΕΚ Αρένα" επί της ΑΕΚ με 0-1. Ο Κίνγκσλεϊ στο 16' το μοναδικό γκολ του αγώνα. Στους 23 βαθμούς η ομάδα του Πουρσαϊτίδη, στους 20 η ΑΕΚ που προβληματίζει. MVP του αγώνα ο Ρόμπερτ Βεσελόφσκι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λάρνακα. Η ΑΕΚ έχασε την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 4’. Ο Χέφελ βρήκε τον Τολεμές με τακουνάκι σε ευνοϊκή θέση, αυτός έπιασε το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε σταθερά την μπάλα. Η Νέα Σαλαμίνα, όμως, ήταν αυτή που προηγήθηκε. Ο Κορέια έκλεψε την μπάλα από τον Γκονζάλεθ στο 16’, έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Κίνγκσλεϊ Ονουέγκμπου ολομόναχος με κεφαλιά σκόραρε για το 0-1. Η ΑΕΚ αντέδρασε και στο 20’ απείλησε με κεφαλιά του Φλοριάν Τολεμές, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι. Οι «ερυθρόλευκοι» της Αμμοχώστου απείλησαν ξανά στο 26’, όταν ο Ελουντού έκανε αδύναμο πλασέ που πέρασε άουτ εντός περιοχής από γύρισμα του Ελουντού. Η ΑΕΚ απάντησε στις ευκαιρίες στο 29’, όταν το πλασέ του Τολεμές από πολύ ευνοϊκή θέση κατέληξε μόλις άουτ. Η ΑΕΚ πίεσε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και ο Χόρχε Λαρένα με εκτέλεση φάουλ στο 42’ ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε δύσκολη απόκρουση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σλοβάκος πορτιέρο των «ερυθρολεύκων» της Αμμοχώστου έκανε την απόκρουση του αγώνα. Ο Χέκτορ Χέφελ έκανε την σέντρα και ο Τολεμές έπιασε την κεφαλιά, με τον Βεσελόφσκι να βγάζει την μπάλα κυριολεκτικά μέσα από τα δίκτυα της ομάδας του.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο επιθετικά στον αγώνα και να προσπαθεί για την ισοφάριση. Στο 53’, ο Γιάννου έκανε την προβολή με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 57’, ο Ακοράν έπιασε το δυνατό σουτ από πλάγια, με τον Βεσελόφσκι να σώζει ασταθώς. Στο 62’, ο Ακοράν έκανε την σέντρα, ο Τολεμές έπιασε την κεφαλιά με τον πορτιέρο των «ερυθρολεύκων» να αποκρούει σταθερά. Στο 68’, το ξαφνικό σουτ του Τρουγιόλς βρήκε τον Βεσελόφσκι και πάλι σε ετοιμότητα σε ακόμα μια πολύ σημαντική ευκαιρία της ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας ενέτεινε την πίεση της στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις ο Γκολομπάρτ έσωσε βέβαιο γκολ μετά το σουτ του Τολεμές. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρουσιάς έκανε το σουτ, αλλά ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ο Ρόμπερτ Βεσελόφσκι ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα με τις φοβερές αποκρούσεις του. Κίνγκσλεϊ και Μαργκάσα πολύ καλοί από την Νέα Σαλαμίνα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Σίλβα και Χέφελ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την ΑΕΚ, υστέρησε ο Γκονζάλεθ. Από την Νέα Σαλαμίνα, δεν υστέρησε κάποιος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Αντόνιο Ιντάλγκο (ο Ιραόλα ήταν τιμωρημένος) επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του χωρίς τους Τέτε και Τρισκόφσκι. Ο πρώτος έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων, ενώ ο δεύτερος έμεινε εκτός αρχικού σχήματος για λόγους τακτικής. Ο Ζοάν Τρουγιόλς μετακινήθηκε στην μεσαία γραμμή μαζί με τους Καταλά και Χέφελ. Οι αλλαγές του ήταν επιθετικές, αλλά δεν πέτυχε κάτι στο τέλος

Από την άλλη, ο Σάββας Πουρσαϊτίδης παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα για αυτή την πολύ δύσκολη έξοδο. Η διάταξη του Ελλαδίτη τεχνικού δεν άλλαξε, καθώς αγωνίστηκε για άλλη μια φορά με τριάδα στα μετόπισθεν. Οι αλλαγές του ήταν για να κρατήσει το σκορ στο τέλος και τα κατάφερε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Με λάθη η διαιτησία του Λεόντιου Τράττου. Η καθεμιά ομάδα δικαιούνταν από ένα πέναλτι στον αγώνα στην επανάληψη. Σωστές οι κίτρινες που εδειξε.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ιραόλα) : Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα (70' Ασούμπρε), Ακοράν, Χέφελ, Γκονζάλεθ (87' Ρουσιάς), Ιωάννου (46' Τομάς), Τολεμές, Γιάννου

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Μιντίκκης, Κορέια, Νουρ (72' Κωστή), Μαργκάσα, Ελουντού (89' Σικόρσκι), Τιάγκο (93' Αζίζ), Κίνγκσλεϊ

Σκόρερς: -/ 16' Κίνγκσλεϊ

Κίτρινες:  Τομάς / Νουρ, Ελουντού, Γκολομπάρτ